Pieniądze z 500 plus już nie dla każdego. Niektórym rodzicom w Niemczech świadczenie jest odbierane

500 plus nie dostaną rodzice, którzy pracują w Niemczech i oprócz polskiego świadczenia pobierają także niemieckie Kindergeld. Federalny Trybunał Finansowy uznał, że Kindergeld to takiego samo świadczenie jak 500 plus. Rodzice powinni pobierać więc tylko jedno nich.

500 plus odebrane rodzinom w Niemczech

Dotychczas rodzice pracujący w Niemczech i pobierający Kindergeld (niemieckie świadczenie rodzinne) otrzymywali także 500 plus.

Więcej pisaliśmy o sprawie tutaj: 500 plus zagrożone? 500 plus do likwidacji? Co stanie się z programem w najbliższych miesiącach?

Federalny Trybunał Finansowy uznał jednak, że polskie 500 plus i niemieckie Kindergeld to świadczenia tego samego rodzaju. Oznacza to, że nie mogą być pobierane w tym samym czasie. BFH z Monachium podjął więc decyzję, że wypłacane w Niemczech świadczenie na dzieci ma zostać pomniejszone o sumę świadczenia 500 plus otrzymywanego w Polsce.

Przepisy unijne są w tej sprawie jasne - nie można pobierać zasiłków w dwóch krajach jednocześnie:

Jeśli ktoś dostaje już świadczenie o podobnym charakterze za granicą, nie otrzyma go w Polsce.

Więcej na ten temat: 500 plus zostanie odebrane części rodziców w Niemczech. Federalny Trybunał Finansowy wyjaśnił, dlaczego

Warto wiedzieć, że Kindergeld to świadczenie, które tak jak 500 plus przysługuje na każde dziecko. Od 1 lipca 2019 roku zmieniły się przyznawane rodzicom sumy. I tak rodzina w Niemczech otrzymuje 204 euro na pierwsze i drugie dziecko, 210 euro na trzecie i 235 euro na każde kolejne dziecko. Dodatkowo najuboższe rodziny mogą wnioskować również o specjalny dodatek do Kindergeld - Kinderzuschlag, który w maksymalnej kwocie wynosi 185 euro miesięcznie.

Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

500 plus a świadczenia z innych krajów

Zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej pieniądze powinny być wypłacane tylko w kraju, w którym członkowie rodziny są zatrudnieni. Oznacza to, że gdy pracuje tylko jeden rodzic, świadczenie wypłaca kraj, w którym on wykonuje pracę. Jeżeli rodzice pracują w różnych krajach, zasiłek należy się z państwa, w którym mieszkają dzieci.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.