500 plus zagrożone? 500 plus do likwidacji? Co stanie się z programem w najbliższych miesiącach?

Pandemia koronawirusa znacząco obciąża budżet państwa. Pojawiły się głosy, że świadczenie 500 plus jest zagrożone. Czy pieniędzy na rządowy program Rodzina 500 plus może zabraknąć? Kto może stracić 500 plus?

500 plus zagrożone? Do rezygnacji w programu wzywał Andrzej Duda

20 kwietnia 2020 roku Andrzej Duda apelował do najbogatszych Polaków, aby przynajmniej na jakiś czas zaniechali pobierania świadczenia 500 plus:

Będę  apelował, aby nie pobierali (500 plus). Jeżeli komuś wystarcza na normalne funkcjonowanie, będę apelował, aby przynajmniej przez jakiś czas nie pobierał, jeśli będzie taka sytuacja. Apelował, ale nie zabierał - mówił Duda.

Z drugiej strony prezydent podkreślał, że program jest potrzebny wielu Polakom:

"Dzisiaj program 500 Plus to jest taka materialna kotwica dla wielu polskich rodzin wychowujących dzieci, dlatego ja z taką mocą akcentuję - proszę państwa, możecie być państwo spokojni. Ja nigdy nie podpiszę ustawy, która będzie państwu to 500 Plus odbierała, bo nie wolno tego zrobić, bo to fundament bezpieczeństwa polskiej rodziny"

Mimo zapewnień i podpisania deklaracji "Obronimy Polskę Plus", w której zobowiązał się, że jeżeli wygra wybory prezydenckie, nie dojdzie do likwidacji programu 500 plus (oraz 13. emerytury i podwyższenia wieku emerytalnego), niepokoje o świadczenie 500 plus nie słabną.

500 plus do likwidacji? Orzeczenie Federalnego Trybunału Finansowego

Niepewność podsycają także wezwania do zwrotu świadczeń. Takie przypadku pojawiły się za sprawą orzeczenia Federalnego Trybunału Finansowego (BFH) w Monachium.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: 500 plus zostanie odebrane części rodziców w Niemczech. Federalny Trybunał Finansowy wyjaśnił, dlaczego

BFH stwierdził, że niezgodne z prawem jest pobierania 500 plus w Polsce i Kindergeld (wsparcie finansowe rodziców, podobne do polskiego 500 plus - przyp. red.) w Niemczech. To nie powinno jednak dziwić. Przepisy unijne są jasne – nie można pobierać zasiłków w dwóch krajach jednocześnie:

Jeśli ktoś dostaje już świadczenie o podobnym charakterze za granicą, nie otrzyma go w Polsce

Pieniądze powinny być wypłacane tylko w kraju, w którym członkowie rodziny są zatrudnieni. Gdy pracuje  jeden rodzic, świadczenie wypłaca kraj, w którym on wykonuje pracę. A w sytuacji gdy rodzice pracują w różnych krajach, zasiłek spoczywa na państwie, w którym mieszkają dzieci.

Uspokajając więc, czy 500 plus jest zagrożone? Czy zabraknie pieniędzy na wypłaty 500 plus? Realizacje świadczeń będą przebiegały tak jak dotychczas. Nic nie sugeruje, aby to miało się zmienić w najbliższych miesiącach.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.