Piontkowski obiecał dodatkowe pieniądze na laptopy. Jak je uzyskać? To będzie niezwykle łatwe
Gminy dostaną 180 mln złotych na zakup laptopów dla uczniów w ramach programu "Zdalna szkoła +". To kolejny rodzaj wsparcia dla samorządów, które kupują sprzęt do zdalnej nauki. To kontynuacja poprzedniego programu dofinansowania wyposażenia dla uczniów.
Dofinansowanie na sprzęt do nauki zdalnej
Do tej pory do samorządowców popłynęło już 187 mln złotych. Jak wylicza ministerstwo cyfryzacji, można za to kupić 125 tysięcy tabletów lub ponad 53 tysięcy laptopów.
Tym razem samorządy będą mogły liczyć na wsparcie od 35 do 165 tysięcy złotych (w programie „Zdalna szkoła” kwoty dofinansowania wynosiły 35-100 tysięcy złotych). To, jaka kwota trafi na ich konto zależy od liczby rodzin wielodzietnych mieszkających na terenie danej gminy i korzystających z gminnego wsparcia
- poinformowało ministerstwo cyfryzacji.
Kto może ubiegać się o wsparcie? Wnioski składają tylko gminy. To one organizują zakup sprzętu dla rodzin. - Zależy nam, aby gminy decydując o przekazaniu sprzętu pamiętały o potrzebach rodzin wielodzietnych. Jeden laptop na troje czy czworo dzieci w wieku szkolnym to za mało. Chcemy pomóc - powiedział szef resortu cyfryzacji Marek Zagórski. – Pamiętajmy też o niepełnosprawnych uczniach, którzy potrzebują specjalistycznego sprzętu komputerowego i oprogramowania. Samorządy będą mogły je kupić za pieniądze z nowego programu - wyjaśnił.
"Zdalna szkoła +" - wniosek o dofinansowanie
Ministerstwo cyfryzacji poinformowało, że wyjątkowo łatwo będzie otrzymać pieniądze z nowego programu ma być wyjątkowo łatwo. Wystarczy złożyć wniosek. Pieniądze z nowego programu będzie można sfinansować wcześniejsze zakupy, poczynione od 16 marca 2020 r. Gminy będą decydować o tym, jaki sprzęt zakupią i komu będą go wypożyczać. Po zakończeniu epidemii kupione za pieniądze ze "Zdalnej szkoły" i "Zdalnej szkoły +" laptopy wrócą do szkół i tam będą wykorzystywane przez uczniów. Pieniądze z programów gminy będą mogły przeznaczyć także na ubezpieczenie sprzętu czy zakup oprogramowania.
Tak jak w programie „Zdalna szkoła”, teraz także stawiamy na minimum formalności i maksimum skuteczności
- wyjaśnił Wojciech Szajnar, dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa. – Zastosujemy najprostszą z możliwych procedur, po to by pieniądze jak najszybciej trafiły na konta gmin
"Zdalna szkoła+". Start programu w maju
15 maja rozpocznie się nabór wniosków o pieniądze na laptopy dla uczniów. Według danych sporządzonych przez resort cyfryzacji, w ogłoszonym pod koniec marca programie „Zdalna szkoła” wnioski o dofinansowanie złożyło 2741 spośród 2790 samorządów (98 proc.). Wszystkie wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie. Liczba wspartych szkół to 12 851. Liczba wspartych nauczycieli to 31 387 i niemal 206 tys. wspartych uczniów.
-
Ulga na dziecko 2021. Nawet 4 tys. złotych dla rodziców, którzy spełnią określone warunki
-
Dziecko dobrze rozwiązało zadanie z matematyki, nauczycielka odjęła punkty. Powód może dziwić
-
1200 zł dla każdego, 600 zł dla dzieci. Nowe świadczenie budzi wiele emocji
-
Dodatek do czynszu 2021. Aby uzyskać dofinansowanie, należy spełnić kilka warunków
-
Kiedy powrót do szkoły 2021? Będą zmiany. Minister Czarnek zapowiada setki milionów złotych na ratowanie sytuacji dzieci
- Ulga na dziecko - do ilu lat? Zapewnia rodzicom duży zwrot gotówki, choć wiąże się z pewnym formalnościami
- Mama znalazła kontrowersyjną metodę na zachowanie młodego wyglądu. "Możesz pomyśleć: ta kobieta jest szalona!"
- Szkoły zamknięte do końca roku? Rodzice: "Rząd i tak zrobi, co będzie chciał. Z nami się w ogóle nie liczy"
- Dwulatka wypadła z balkonu. Dostawca uratował jej życie. Nazwano go bohaterem
- Do kiedy 500 plus 2021? Lepiej nie spóźnić się ze złożeniem nowego wniosku