e-PIT startuje 15 lutego. Ulga na dziecko to coś, o czym warto pamiętać, składając zeznanie podatkowe

PIT (podatek dochodowy od osób fizycznych) to coś, o czym musimy pamiętać co roku. Od soboty będziemy mogli rozliczyć się przez internet, dzięki usłudze e-PIT. Ulga na dziecko ci przysługuje? Pamiętaj o niej, wypełniając formularz.

PIT 2020. Zeznanie podatkowe za rok 2019

PIT - terminy to coś, o czym warto pamiętać. Zeznanie podatkowe musimy złożyć między 15 lutego a 30 kwietnia. Do końca lutego pracodawcy powinni dostarczyć pracownikom formularz PIT-11. Od 15 lutego będziemy mogli rozliczyć się przez internet, za pośrednictwem usługi Twój e-PIT. W tym roku wprowadzono w niej kilka nowości, jedną z nich jest automatyczne uwzględnianie ulgi dla dzieci powyżej 18. roku życia (jeżeli dziecko studiuje lub jest doktorantem) i dla dzieci urodzonych w 2019 r.

Rozliczenie za pomocą portalu podatkowego Ministerstwa Finansów dla wielu osób jest prostsze i bardziej intuicyjne - wiele informacji wprowadzanych jest automatycznie, a w przygotowanym zestawie pytań i odpowiedzi znajdziemy wiele wskazówek. Na zwrot podatku skarbówka ma trzy miesiące, jeśli rozliczymy się przez internet, czas oczekiwania ma być krótszy.

Na jakie finansowe wsparcie od państwa mogą liczyć rodzice? To m.in. becikowe, zasiłek rodzinny i ulgi podatkowe. Jednak to nie koniec tej listy.

Zobacz wideo

Ulga na dziecko PIT. Czym jest ulga prorodzinna?

Ulga na dziecko jest jedną z ulg podatkowych. Te, z których można skorzystać, rozliczając PIT za 2019 rok to:

 • ulga na internet,
 • ulga na dziecko,
 • składki ZUS, zdrowotne, emerytalne (IKZE),
 • składki zdrowotne,
 • ulga dla krwiodawców,
 • darowizny na cele szlachetne bądź cele kultu religijnego,
 • ulgi dla niepełnosprawnych,
 • ulga dla młodych poniżej 26. roku życia,
 • ulga termomodernizacyjna,
 • odliczanie darowizny na cele edukacji zawodowej.

Z ulgi podatkowej na dziecko mogą skorzystać rodzice, opiekunowie i rodzice zastępczy. Warunek, który trzeba spełnić to faktyczne wykonywanie władzy rodzicielskiej nad dzieckiem. Ulga na dziecko jest przeznaczona dla osób, które uzyskują swoje dochody według skali podatkowej, a roczne zeznania składają na druku PIT-36 lub PIT-37. Jeśli chcemy skorzystać z ulgi prorodzinnej, musimy wypełnić także załącznik PIT/O. Nie musimy dołączać innych dokumentów, jednak na żądanie organów podatkowych lub organów kontroli podatkowej musimy przedstawić te, które są niezbędne do ustalenia prawa do ulgi. Jaką kwotę możemy odliczyć w zeznaniu PIT? Jest ona zależna od liczby dzieci.

 • na pierwsze dziecko dostaniemy 92,67 zł miesięcznie (rocznie 1 112,04 zł),
 • na drugie dziecko dostaniemy 92,67 zł miesięcznie (rocznie 1 112,04 zł),
 • na trzecie dziecko dostaniemy 166,67 zł miesięcznie (rocznie 2 000,04 zł),
 • na czwarte i każde kolejne dziecko dostaniemy 225 zł miesięcznie (rocznie 2 700 zł).

Należy pamiętać, że te kwoty sumują się.

embed

Ulga na dziecko PIT a kryterium dochodowe

Jeśli mamy więcej niż jedno dziecko, ulgę uzyskamy bez względu na to, ile zarabiamy - nie ma limitu dochodowego. Obowiązują one w przypadku wychowywania jednego dziecka:

 1. Jeśli mamy jedno dziecko i wychowujemy je samotnie, nie możemy zarabiać rocznie więcej niż 112 000 zł,
 2. Jeśli mamy jedno dziecko i jesteśmy małżeństwem cały rok - razem z małżonkiem nie możemy łącznie rocznie zarabiać więcej niż 112 000 zł,
 3. Jeśli mamy jedno dziecko i nie jesteśmy w związku małżeńskim z rodzicem dziecka - nie możemy zarabiać rocznie więcej niż 56 000 zł.

Komu ulga nie przysługuje i co ze zwrotem niewykorzystanej ulgi? Odpowiedzi znajdziesz tutaj: Ulga na dziecko 2019/2020: kwota, limit dochodu, do ilu lat. Ulga prorodzinna PIT przysługuje na pełnoletnie dziecko?

Więcej o: