Co prowadzi do rozwodu? Psychologowie dają wskazówki. Tych 30 błędów nie popełniajcie

Czy można usystematyzować konflikty w związku, zmierzyć je i sprawdzić, co najczęściej sprawia, że pary się nie zgadzają, kłócą i oddalają od siebie? Psychologiwie podjęli taką próbę i opracowali skalę konfliktu małżeńskiego. Na liście jest 30 punktów zapalnych.

Kiedy myślimy o kłótniach małżeńskich, intuicja podpowiada nam, że pewnie chodzi o spór o pieniądze, o podział obowiązków, o to, kto powinien wyrzucić śmieci. Psychologowie z dwóch amerykańskich uniwersytetów z Teksasu i z Oakland, a także z uniwersytetu Abdulazi z Arabii Saudyjskiej postanowili przeprowadzić badania i opracować kompletną listę małżeńskich źródeł sporów. Praca nad nią pochłonęła kilka lat.

Zobacz wideo

Badania opublikowano w tym miesiącu na platformie Science Direct, która zawiera zrecenzowaną literaturę naukową. Badacze przyglądali się życiu 107 par i temu, co w ich związkach prowadzi do konfliktu, niezgody, frustracji, niezadowolenia. Badania prowadzono w pierwszym roku małżeństwa, a także kilka lat po ślubie. Na początku badania uczestnicy mieli po18-36 lat w przypadku kobiet i do 41 lat w przypadku mężczyzn.

Anatomia konfliktu małżeńskiego

Badacze, którym przewodził Guilherme S. Lopes z departamentu psychologii z uniwersytetu w Oakland, przeanalizowali wszystkie zgłoszone przez małżonków przyczyny nieporozumień w ich związkach. Powstała lista ponad 80 źródeł konfliktu, które prowadzą do tego, że ludzie nie zgadzają się sobą, zaczynają się kłócić i ścierać w związku.

Następnie badacze źródła konfliktów małżeńskich pogrupowali i uporządkowali. Dzięki temu stworzyli lista 30 nieporozumień w relacji romantycznej, którą nazwali RDRRS (ang. Reasons for Disagreements in Romantic Relationships Scale). Jakie są najpowszechniejsze źródła konfliktu wśród pary? Oto one:

 1. Niewystarczające okazywanie miłości
 2. Brak lub zła komunikacja
 3. Nie zwracanie na siebie uwagi
 4. Nie docenianie partnera
 5. Brak uczuć, nieokazywanie uczuć
 6. Zazdrość
 7. Kontaktowanie się z poprzednimi partnerami
 8. Zaborczość
 9. Wspominanie wcześniejszych związków, w których byli partnerzy
 10. Spędzanie czasu z przyjaciółmi, konflikt o to z czyimi znajomymi para częściej się spotyka
 11. Sprzątanie domu - kto, co, dlaczego
 12. Podział obowiązków domowych
 13. Kto więcej pracuje
 14. Spóźnianie się
 15. Podział odpowiedzialności
 16. Różne potrzeby seksualnie - jedno chce seksu, drugie nie
 17. Częstotliwość seksu
 18. Akcja w łóżku
 19. Opowiadanie o swoich prywatnych/związkowych sprawach dalszej rodzinnie, znajomym
 20. Teściowie
 21. Kto jest szefem w związku
 22. Kontrola w związku
 23. Kto ma przewagę
 24. W co się ubrać
 25. Religia
 26. Główne cele w życiu
 27. Plany na przyszłość
 28. Dzieci
 29. Kto powinien za co zapłacić
 30. Jeden z partnerów za dużo wydaje, wykorzystuje pieniądze drugiego.

Wszystkie wyżej wymienione źródła nieporozumień małżeńskich psychologowie dopasowali do sześciu konfliktowych bloków.  Są to:

 1. Niewystarczające okazywanie partnerowi uczuć i uwagi
 2. Zazdrość i zdrada
 3. Obowiązki domowe i odpowiedzialność za dom
 4. Seks
 5. Kontrola i dominacja
 6. Plany na przyszłość i pieniądze

Badania wykazały też że w małżeństwach w których podłożem konfliktu jest dominacja i kontrola kobiety czują mniej satysfakcji z życia rodzinnegoBadania wykazały też że w małżeństwach w których podłożem konfliktu jest dominacja i kontrola kobiety czują mniej satysfakcji z życia rodzinnego fot: pexels.com

Im więcej zarabia, tym chce mieć większą kontrolę

- Dzięki omawianym badaniom psychologów i ich statystycznej analizie źródeł małżeńskich konfliktów dostajemy kilka interesujących wskazówek - zauważa psychiatra i psychoanalityk Grant Hilary Brenner, w artykule "30 Core Disagreements Couples Encounter", który opublikowano na łamach "Psychology Today".

Jak dowiadujemy się z badań, po kilku latach małżeństwa zazdrość i niewierność wykazują tendencję spadkową, szczególnie wśród religijnych par. Natomiast konflikt na tle dominacji i tego, kto sprawuje kontrolę w małżeństwie, przybierał na sile w małżeństwach, w których mężczyzna miał dobre dochody. W większości badanych par satysfakcja z życia w związku z każdym kolejnym rokiem poprawiała się, co sugeruje, że badane pary przez kilka lat związku "dograły się".

Badania wykazały też, że w małżeństwach, w których podłożem konfliktu jest dominacja i kontrola, kobiety czują mniejszą satysfakcję z życia rodzinnego. Dzięki badaniom wiemy też, że wraz z upływem czasu w parach, w których podłożem konfliktu są kłótnie o podział obowiązków domowych, kobiety nie są zadowolone z życia seksualnego. Żony, które wskazywały, że w ich związku brakuje uwagi i uczucia partnera, częściej deklarowały, że będą miały romans za kilka lat.

Brenner podkreśla w swoim tekście, że zaproponowana przez psychologów lista konfliktów małżeńskich wymaga dalszej pracy, większej różnorodności par, przyjrzenia się sporom na różnych etapach związku. Mimo to, zwrócenie uwagi na to, co najczęściej prowadzi do kryzysu małżeńskiego, może już być dla nas bardzo przydatne. 

- Te badania wskazują mapę drogową, z której mogą korzystać pary, przemysł randkowy, terapeuci i badacze relacji międzyludzkich - zauważa psychiatra. Brenner podkreśla też, że to, w jaki sposób pary radzą sobie z konfliktowymi tematami w związku, zależy nie tylko od tego, na jakim etapie związku są, ale również od statusu społecznego, ekonomicznego i kondycji psychicznej i emocjonalnej partnerów.

- Warto obserwować i badać to, w jaki sposób pary radzą sobie z najczęstszymi źródłami konfliktu w związku, po to, abyśmy umieli stworzyć satysfakcjonujący i zdrowo funkcjonujący związek. Jak pary rozwiązują konflikty, w jaki sposób szukają między sobą porozumienia, jak udaje im się żyć z niezgodnością, jak wykorzystują konflikt do tego, aby na nim budować, a nie niszczyć - to ważne informacje dla nas wszystkich -  mówi autor teksu, który też podkreśla, że różnice są nieodzownym elementem życia dwojga ludzi. A znajomość opracowanej przez psychologów skali konfliktów małżeńskich może być przydatnym źródłem do pracy nad sobą i nad zrozumieniem swoich zachowań i reakcji partnera.

Powinno cię również zainteresować: Co robią pary, które są ze sobą szczęśliwe? 8 codziennych nawyków do wprowadzenia od zaraz

Więcej o: