Noworodki płaczą bez łez. Ekspertka wytłumaczyła, dlaczego

Noworodek krzyczy, a łez brak? To zupełnie normalne. Ekspertka wytłumaczyła, dlaczego łzy nie spływają po policzkach noworodka.
Zobacz wideo

Łzy pełnią ważną funkcję w organizmie. Oczyszczają powierzchnię gałki ocznej, nawilżają ją oraz zabezpieczają rogówkę przed zarazkami. U noworodków łzy nie są widoczne, ale nie jest to powód do zmartwień. Chociaż dzieci po urodzeniu kojarzą nam się z płaczem, to tak naprawdę rozpacz ta opiera się głównie na krzyku. 

Brak łez u noworodków? To naturalne

Dr Sage Timberline, pediatra z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Sacramento w rozmowie z serwisem Live Science, wytłumaczyła, że dziecko po urodzeniu nie ma do końca wykształconych kanalików łzowych. Dopiero po upływie trzech-czterech tygodni, gdy dziecko z okresu noworodkowego przechodzi w niemowlęcy, nabywa umiejętność płaczu ze łzami. 

Jeśli jednak po kilku tygodniach łzy nadal nie pojawiają się u dziecka, może to wskazywać na zatkane kanaliki łzowe. Warto wybrać się wtedy do lekarza i to sprawdzić, ponieważ nieleczona przypadłość może stać się przyczyną nawracających infekcji bakteryjnych oka.

Pot u noworodka także pojawia się po pewnym czasie 

Dziecko zaraz po przyjściu na świat nie ma również w pełni wykształconych gruczołów potowych. Dr Timberline wyjaśniła, że pot u dziecka pojawia się stopniowo, najpierw na czole, potem na tułowiu i na kończynach. Z tego powodu ważne jest, aby noworodka nie przegrzewać. 

Więcej o: