Nagrała film, który może pomóc wielu kobietom. "A Ty wiesz, co masz w środku?"

Najpierw jest seria z pozoru banalnych pytań. Na końcu pada jednak to sakramentalne - o badania u lekarza. Pani Malwina, która choruje na raka piersi, nagrała film, który ma uświadomić, jak ważne są regularne wizyty u specjalistów. Tysiącom kobiet mogą uratować życie.

Pani Malwina 14 grudnia 2018 roku dowiedziała się, że choruje na raka piersi. "Nowotwór złośliwy, potrójnie ujemny rak piersi z przerzutami do węzłów chłonnych, stadium 3" - pisze na fanpage'u Triple Negative Life Positive. Dzieli się tam swoimi zmaganiami z chorobą.

To moje doświadczenia i sposób radzenia sobie z rakiem i procesem leczenia (chemioterapia, operacja, radioterapia), plus dużo humoru i apetytu na życie. Rak to nie wyrok! Szczęście to wybór

- czytamy.

Kobieta postanowiła wykorzystać siłę internetu i opublikowała na swoim profilu film z ważnym przesłaniem. Zadaje w nim serię pytań zapisanych na kartkach. "Myślisz, że wygląd ma znaczenie?", "Jak często chodzisz do fryzjera?", "Jak często kupujesz nowe ciuchy albo kosmetyki?", "Jak często odwiedzasz spa, solarium, kosmetyczkę, siłownię?".

Potem pada jednak to najważniejsze.

A jak często się BADASZ?

- pyta pani Malwina. W momencie, gdy na kartce pojawia się napis "Rak ma w d*pie, jak wyglądasz", kobieta zdejmuje perukę i odkleja sztuczne rzęsy. Na koniec dodaje, że żyje, ponieważ bada się regularnie i pyta każdą z kobiet, czy wie, co ma w środku.

Wideo kończy się planszą, która informuje, że jedna na osiem kobiet ma raka, a wczesne wykrycie nowotworu może uratować życie.

"O wiele gorzej jest nie wiedzieć, że ma się raka"

Film nagrany i opublikowany przez panią Malwinę jest niezwykle ważny. Wciąż wiele kobiet zapomina lub nie ma czasu na to, aby pójść do lekarza i profilaktycznie się przebadać. Autorka wideo chce im uświadomić, jak duże znaczenie dla zdrowia mają regularne badania. W chwili, gdy piszemy ten tekst, jej film ma ponad 197 tysięcy wyświetleń, został udostępniony prawie siedem tysięcy razy, pojawiło się pod nim 100 komentarzy. Kobiety dziękowały za nagranie, niektóre z nich dzieliły się swoimi historiami.

Dzień później pani Malwina nagrała kolejne wideo, w którym przyznaje, że nie spodziewała się aż tak dużego odzewu.

Ogromnie się cieszę i wzruszam się niesamowicie, bo jeżeli ten filmik komuś uświadomi, aby poszedł się zbadać, to jest to dla mnie największa nagroda na świecie.

Dalej kobieta mówi, że zdaje sobie sprawę, że wiele kobiet boi się pójść do lekarza, bo obawiają się, że dowiedzą się o chorobie. Ale pani Malwina dodaje, że o wiele gorzej niż mieć raka, jest nie wiedzieć, że się go ma i nie dać sobie szansy na życie.

Niezwykle ważnym elementem profilaktyki jest samobadanie piersi. Z naszego wideo dowiesz się, jak i kiedy powinno się je wykonywać:

Zobacz wideo
Więcej o: