Szatka do chrztu - czym jest, kiedy się ją nakłada, jaka wybrać

Biała szatka do chrztu i świeca. To symbole, które kojarzą się z tym sakramentem. Chrzest Święty to bardzo ważne wydarzenie w życiu dziecka i nie mniej ważne dla rodziców. Jeśli opiekunom zależy, by ich pociecha wychowywała się w katolickiej wierze, zazwyczaj decydują się na zorganizowaniu ceremonii chrztu, gdy dziecko skończy kilka miesięcy.
Zobacz wideo

Biała szatka do chrztu - symbolika i znaczenie

Każdy kojarzy, że rodzice chrzestni biorący udział w ceremonii chrztu powinni zaopatrzyć się w dwie rzeczy. Są to świeca i szatka do chrztu. Niestety, nie wszyscy wiedzą już do czego służą te przedmioty. Zacznijmy od szatki - jakie ma znaczenie i symbolikę?

Biała szatka do chrztu ma symbolizować wewnętrzną przemianę w świeżo ochrzczonym człowieku. Pamiętajmy, że nie zawsze jest to małe dziecko, lub nieco starsze. Chrzest przyjmują także osoby dorosłe. Chwila, w której matka chrzestna zakłada chrzczonej osobie szatkę ma oznaczać rozpoczęcie nowego życia, w wierze katolickiej. Istotny jest również kolor szatki, który wiąże się z wyznawaną wiarą oraz kulturą. Biały jest symbolem czystości oraz niewinności. Jest stonowany, uniwersalny i elegancki. To także kolor duchowości - suknia panny młodej jest w tym odcieniu oraz szaty dzieci idących do komunii. Znając symbolikę tego koloru nie ma co się dziwić, że okrycie jest właśnie w tym odcieniu.

Biała szatka do chrztu - kiedy się ją nakłada?

Białką szatkę podczas chrztu nakłada matka chrzestna. Ma ona za zadanie wprowadzić nowo ochrzczoną osobę w duchowe życie. Ta niezwykle ważna funkcja zostaje jej powierzona właśnie podczas ceremonii aktu chrztu i dlatego to ona zakłada szatkę. A kiedy się ją zakłada?

Chrzest często odbywa się po mszy, zatem to matka chrzestna przez całą mszę trzyma szatkę. Podczas aktu chrztu ksiądz mówi, kiedy ma ją położyć na klatce piersiowej dziecka. Zazwyczaj odbywa się to po następujących słowach kapłana: [imię dziecka], stałeś się nowym stworzeniem i przyoblekłeś się w Chrystusa, dlatego otrzymujesz białą szatę. Niech twoi bliscy słowem i przykładem pomogą ci zachować godność dziecka Bożego, nieskalaną aż po życie wieczne. W tym momencie matka chrzestna powinna położyć białą szatkę na dziecko.

Szatka do chrztu - rodzaje i modele

Obecnie na rynku istnieje dość spory wybór szatek do chrztu. Można wybrać spośród klasycznych szatek wykonanych z bawełny w obowiązkowym białym kolorze. Takie modele mogą być ozdobione subtelnymi dodatkami, np. delikatną, białą koronką lub koronką z wplecioną wstążką. Niektóre klasyczne modele mogą być uzupełnione o piękny haft, wyszywany złotą nitką. Sklepy oferują także ręcznie wykonane szatki, na których możliwe jest wyszycie imienia dziecka oraz datę przyjęcia chrztu - oczywiście nitką w dowolnym kolorze. Taka spersonalizowana szatka to na pewno wyjątkowy prezent.

Inną propozycją jest szatka do chrztu z wyhaftowanym imieniem w kształcie koszulki. Szatki o kroju koszulki również można ozdobić w dowolny sposób - zarówno wyszywając na niej imię dziecka, datę chrztu lub jakiś piękny wzór, dodatek, obszyć ją koronką oraz przyczepić kokardki. Jeszcze inną opcję stanowi jeszcze bardziej spersonalizowana szatka ozdobiona zdjęciem - nadrukiem przygotowanym wcześniej i naniesionym na materiał. Jest to szatka o klasycznych wymiarach, w kwadratowym lub prostokątnym kształcie, wykończona białą, subtelną koronką. Dla wzbogacenia koronki można między nią wpleść wstążkę w jakimś kolorze. Oprócz zdjęcia można dodać również datę i imię - wyszywając te informacje nitką w dowolnym kolorze.

Niezależnie od tego, czy wybierzemy klasyczną szatkę, czy bardziej niestandardową, trzeba wziąć pod uwagę, jak ważne jest to wydarzenie w życiu nowo ochrzczonej osoby, a zarazem także całej rodziny. Wygląd szatki powinien być zatem odpowiedni do uroczystości, niech będzie ona skromna, ładna, symboliczna i pamiątkowa - a taką będzie nawet zwyczajna i bawełniana, niekoniecznie w formie serca, kwadratu czy koszulki.

Świeca do chrztu - jaką wybrać i jakie ma znaczenie?

Tak jak szatki do chrztu mogą mieć rozmaity wygląd i różnorodne ozdobniki, tak samo świeca na chrzest może być ozdobiona koronką bądź kolorową taśmą. Świecę można dobrać do szatki, tak by miała jakiś wspólny, pasujący element. Niektóre sklepy z dewocjonaliami oferują świece z ozdobnym okapnikiem, wykończonym ściegiem i wstążką.

O ile szatkę do chrztu kupuje matka chrzestna, to obowiązek zakupu świecy spoczywa na ojcu chrzestnym. To właśnie on w czasie ceremonii ją podpala (odpalając od Paschału) i trzyma w rękach. Zapalona świeca ma wskazywać chrzczonemu drogę prowadzącą do Jezusa Chrystusa. Świeca z chrztu jest pamiątką i warto ją zachować do czasu pójścia dziecka do komunii.

Więcej o: