Chlamydia - jakie objawy i choroby wywołuje?

Chlamydia jest bakterią, która występuje powszechnie. Największym zagrożeniem dla zdrowia człowieka są dwa szczepy bakterii: Chlamydia trachomatis i Chlamydia pneumoniae. Wywołują one wiele schorzeń. Jakie są objawy zakażenia? Jakie choroby wywołują bakterie? Jak się je leczy?

Chlamydia, ściślej mówiąc Chlamydia pneumoniae i Chlamydia pneumoniae, jest bakterią, która stanowi zagrożenie dla zdrowia człowieka. Wykazano, że patogen posiada pośrednie cechy pomiędzy bakteriami a wirusami. W zależności od szczepu bakterii odpowiada za różnego rodzaju zespoły chorobowe u człowieka. Trzeci rodzaj bakterii Chlamydia to Chlamydia psittaci, którą przenoszą ptaki.

Zobacz wideo

Pierwsze wzmianki o chorobie wywoływanej przez Chlamydie pochodzą z Chin (sprzed 5 tysięcy lat) oraz z Egiptu (XVI wiek p.n.e.). Choć drobnoustroje te, jak również wywoływane przez nie choroby są znane ludziom od tysięcy lat, wiedza o nich - jako czynnikach chorobotwórczych - wciąż jest niepełna.

Chlamydia trachomatis

Chlamydia trachomatis wywołuje chlamydiozę, chorobę bakteryjną przenoszoną drogą płciową. To wewnątrzkomórkowa bakteria gram-ujemna, która żyje i namnaża się we wnętrzu komórek człowieka, skąd rozprzestrzenia się po całym organizmie wraz z krwią.

Chlamydia trachomatis wywołuje wiele poważnych schorzeń, a chlamydioza jest najczęściej występującą chorobą bakteryjną dróg moczowo-płciowych i jedną z najbardziej powszechnych chorób przenoszonych drogą płciową. Bakteria odpowiada za nadżerki, a także niepłodność mężczyzn i kobiet.

Zakażenie Chlamydią trachomatis u kobiet obejmuje zapalenie cewki moczowej, zapalenie szyjki macicy oraz zapalenie odbytu, raka szyjki macicy czy zapalenie narządów miednicy mniejszej. Zakażenie chlamydią u mężczyzn ma najczęściej postać zapalenia cewki moczowej, zapalenia gruczołu krokowego, zapalenia prostaty, zapalenia najądrzy, choć może również pojawiać się jako zapalenie odbytu lub gardła (kontakty urogenitalne).

Chlamydia trachomatis uniemożliwia zajście w ciążę i przyczynia się do powstania bezpłodności. Jest niebezpieczna dla kobiet w ciąży. Może być przyczyną nawracających poronień i okołoporodowej śmierci płodu. Ciężarna, która jest zarażona chlamydiozą, może przenieść zakażenie na noworodka. U maluchów Chlamydia trachomatis wywołuje zapalenie spojówek czy zapalenie płuc.

Przebieg zakażenia Chlamydią trachomatis zależy od typu bakterii. W ponad połowie przypadków zakażenia nią mają przebieg bezobjawowy.

U kobiet zakażeniu bakterią mogą towarzyszyć takie objawy jak:

  • zaczerwienienie i obrzęk ujścia cewki moczowej,
  • uczucie parcie na mocz,
  • ból i pieczenie w czasie oddawania moczu.

Chlamydia u mężczyzn wywołuje objawy:

  • wyciek z cewki moczowej,
  • gorączka,
  • zaczerwienienie okolicy krocza,
  • ból przy oddawaniu moczu,
  • mogą pojawić się promieniujące bóle krocza.

Zakażenie Chlamydią trachomatis może być przyczyną licznych powikłań. Leczenie jest konieczne. Terapia polega na podaniu antybiotyków. Ważne, by równocześnie leczyć obydwoje partnerów seksualnych. W tym czasie nie należy współżyć.

Chlamydia pneumoniae

Chlamydia pneumoniae jest uznawana za najbardziej rozpowszechniony patogen ludzki. Szacuje się, że występuję on nawet u 60% ogółu populacji. Ryzyko zakażenia zwiększa się wraz z wiekiem.

Zakażenie bakterią rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Może do niego dojść poprzez kontakt z nosicielem bakterii oraz osobą, u której bakteria jeszcze się nie uaktywniła. Chlamydia pneumoniae, tak samo jak Chlamydia trachomatis, po dostaniu się do organizmu człowieka namnaża się wewnątrz komórek, a następnie rozprzestrzenia w organizmie wraz z krwią.

Chlamydia pneumoniae wywołuje między innymi zapalenie: oskrzeli, płuc, zatok, gardła, ucha, astmę, raka płuc, obturacyjną chorobę płuc, chorobę wieńcową, miażdżycę, zawał serca, zapalenie naczyń, zapalenie mięśnia sercowego.

Leczenie zakażenia bakterią Chlamydia pneumoniae jest utrudnione, ponieważ jest ona odporna na antybiotyki na bazie penicyliny, monobaktany i cefalosporyny.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.