Rozstępy na piersiach - jak sobie z nimi radzić?

Rozstępy na piersiach, czyli mniej lub bardziej wyraźne pręgi widoczne na skórze, są problemem wielu kobiet. Pojawiają się łatwo i szybko, niestety trudno się ich pozbyć. Skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić? Czy rozstępom na piersiach można zapobiegać?

Rozstępy na piersiach to blizny, które wyglądają jak prążki czy bruzdy. Są wynikiem przerwania ciągłości skóry - efektem nagłego i silnego rozciągania się naskórka, prowadzącego do uszkodzenia włókien kolagenowych, tworzących strukturę tkanki skórnej.

Zobacz wideo

Rozstępy na piersiach pojawiają się najczęściej w okresie dojrzewania lub w trakcie ciąży. Można je dostrzec nie tylko na piersiach, ale także na brzuchu i udach, choć tak naprawdę mogą pojawić się wszędzie (także pod pachami, na plecach czy łydkach).

Rozstępy na piersiach - przyczyny

Rozstępy na piersiach mogą powstać z różnych przyczyn. Najczęściej odpowiada za nie:

  • dojrzewanie - szybkie rośnięcie, szybkie powiększanie się piersi,
  • wahania wagi - tak szybkie tycie, jak i chudnięcie,
  • ciąża - zarówno wzrost wagi, jak i zmiany w gospodarce hormonalnej, a także powiększenie piersi,
  • stres i wysoki poziom kortyzolu, hormonu stresu, który blokuje aktywność fibroblastów. Kiedy komórki odpowiedzialne za produkcję włókien kolagenowych szwankują, skóra staje się osłabiona. Wówczas pod wpływem rozciągania szybko może dojść do jej uszkodzenia. Poziom kortyzolu wzrasta także w czasie ciąży.
  • czynniki genetyczne.

Rozstępy w ciąży na piersiach

Rozstępy w ciąży na piersiach mogą pojawić się u każdej kobiety (ale nie u każdej muszą), w dowolnym momencie ciąży - nie obowiązują tu żadne reguły. Czasem zdarza się, że rozstępy zaskakują już na początku pierwszego trymestru (obrzmiałe, powiększone piersi są jednymi z pierwszych objawów ciąży), ale i bywa, że pojawiają się już na jej finiszu, czyli przed porodem lub tuż po nim (kiedy piersi przygotowują się do laktacji).

Rozstępy na piersiach - jak się ich pozbyć

Rozstępów nie można wyleczyć, ale da się je zmniejszyć. Niestety domowe, łagodne sposoby usuwania rozstępów na piersiach zwykle nie są zbyt efektywne, ponieważ działają na naskórek, a rozstępy pojawiają się, gdy uszkodzeniu ulega skóra właściwa. Niemniej nie ma się co zniechęcać - sięgnięcie po balsam czy krem na rozstępy na piersiach zdecydowanie nie zaszkodzi.

Na szczęście istnieje wiele specjalistycznych sposobów na to, by pozbyć się rozstępów. Zwykle, aby efekt był satysfakcjonujący, konieczny jest profesjonalny zabieg, taki jak:

  • laserowe usuwanie rozstępów. Wiązka lasera frakcyjnego, docierając do głębokich warstw skóry, pobudza ją do wytwarzania kolagenu. Laser działa nawet na starsze uszkodzenia skóry.
  • mezoterapia, polegająca na nakłuwaniu skóry cienką igłą i wprowadzaniu potrzebnych skórze substancji lecznicze. Jest nią na przykład kwas hialuronowy czy kwas polimlekowy. Mezoterapię poleca się osobom, które na piersiach mają świeże rozstępy.

Profesjonalne zabiegi usuwania rozstępów są bezpieczne, bezbolesne i skuteczne.

O czym pamiętać, chcąc się pozbyć rozstępów na piersiach? Po pierwsze - że im szybsza reakcja, tym lepszy efekt. Po drugie - że za specjalistyczne usuwanie rozstępów na piersiach w ciąży należy się zabrać dopiero po zakończeniu laktacji.

Jak zapobiegać rozstępom na piersiach?

Choć na powstawanie rozstępów na piersiach, tak w wieku dojrzewania, jak i podczas ciąży ma wpływ wiele czynników niezależnych od nas (na przykład geny), można próbować wpłynąć na kondycję skóry i zapobiegać tym samym pojawieniu się rozstępów na piersiach. Co robić?

Przede wszystkim dbać o dietę - racjonalną, dobrze zbilansowaną, urozmaiconą, bogatą w substancje odżywcze, witaminy i minerały. Szalenie ważne jest, by unikać wahań wagi - zarówno szybkie tycie, jak i szybkie chudnięcie odbijają się na kondycji i wyglądzie skóry. Nie mniej ważne jest nawadnianie organizmu - picie dużych ilości wody.

Kolejnym filarem działań mających zapobiegać rozstępom na piersiach jest aktywność fizyczna. Ruch, zarówno pływanie, spacery czy bardziej dynamiczne zajęcia wpływają na kondycję i wygląd skóry.

Warto stosować kosmetyki, które nawilżają, odżywiają i ujędrniają skórę. Idealnym pomysłem jest stosowanie maseczek ujędrniających. Podstawa to kremy na rozstępy. Bardzo ważne jest, by tak na co dzień, jak i podczas ciąży czy w czasie aktywności fizycznej nosić dobrze dobrany biustonosz, który podtrzymuje piersi. Zbawienny wpływ na skórę piersi i masaż piersi mają masaże - naprzemienny chłodny i ciepły prysznic sprawdza się w tej roli znakomicie.

Więcej o: