Ból kości łonowej. Przyczyny i leczenie

Ból kości łonowej może zaskoczyć nie tylko kobiety w ciąży. Dolegliwości bólowe w jej okolicy mogą dokuczać każdemu: sportowcowi, seniorowi bądź osobie, która uczestniczyła w wypadku samochodowym. Ból kości łonowej może być skutkiem złamania, stłuczenia bądź zapalenia. Niezależnie od jego przyczyny dolegliwości utrudniają codzienne funkcjonowanie. Jak się diagnozuje i leczy tę przypadłość?

Ból - kość łonowa     

Kość łonowa u człowieka jest parzystą kością wchodzącą w skład miednicy. Składa się z trzonu oraz dwóch gałęzi: górnej, która łączy się z trzonem i dolnej, łączącej się z kością kulszową. Prawa i lewa gałąź dolna tworzą łuk łonowy - u mężczyzn przebiega on pod mniejszym kątem niż u kobiet. Biodrowy i kulszowy odcinek kości łonowej zrastają się w jedną kość miedniczną. Obydwie kości łonowe miednicy łączą się spojeniem łonowym (chrząstkozrostem).

Zobacz wideo

Ból kości łonowej, jak i spojenia łonowego, najczęściej pojawia się w obszarze miednicy. Bywa jednak, że promieniuje do pachwiny, kończyny dolnej bądź w stronę brzucha lub lokalizuje się po jednej stronie. W przypadku złamania kości łonowej może dojść do zatrzymania moczu.

Ból kości łonowej może dotyczyć każdego. Może się pojawić tak u mężczyzn, jak i kobiet. U pań może dokuczać tak przed, jak i po porodzie, a i niezależnie od stanu błogosławionego.

Ból kości łonowej może być wynikiem złamania, zbicia, nadwyrężenia, zwyrodnienia lub innego urazu. Pojawiać się może wskutek uprawiania sportu, nieszczęśliwych wypadku, ale i u osób starszych, które mają osteoporozę. Za bólem kości łonowej może stać również niedobór wapnia w diecie (wówczas pojawiają się skurcze mięśni i bóle kości).

Ból kości łonowej w ciąży i po porodzie

Ból kości łonowej to bardzo częsta dolegliwość, na którą skarżą się kobiety w 2. i 3. trymestrze ciąży. Związany jest on z wahaniem poziomu hormonów oraz naciskiem powiększającej się macicy i rosnącego dziecka na okolice kości łonowej.

Za ból kości łonowej w ciąży odpowiada relaksyna, która wpływa rozluźniająco na więzadło łonowe. Jej działanie ma ułatwić poród, stąd dolegliwości bólowe w obrębie kości łonowej nasilają się pod koniec ciąży. To naturalna sytuacja - bez rozluźnienia więzadeł, mięśni i stawów dziecko nie mogłoby przejść przez drogi rodne i pojawić się na świecie. Co ciekawe, choć rozejście spojenia łonowego dotyczy każdej kobiety w ciąży, nie wszystkie odczuwają związane z tym dolegliwości bólowe.

Ból kości łonowej może pojawić się również po porodzie - zarówno bezpośrednio, jak i po kilku tygodniach czy miesiącach. Jego przyczyną może być uszkodzenie spojenia łonowego, do którego doszło podczas porodu.

Ból - kość łonowa. Diagnostyka, leczenie i rehabilitacja

Aby zdiagnozować ból kości łonowej lekarz przeprowadza badania kości łonowej, spojenia łonowego i okolicy. O przyczynach bólu może powiedzieć więcej badanie rentgenowskie (RTG) czy rezonans magnetyczny (RM). Rzadziej zleca się badanie ultrasonograficzne (USG).

Leczenie bólu kości łonowej zależy od jego przyczyny. Terapia, jak i rehabilitacja muszą być zawsze dostosowane indywidualnie do możliwości, wieku i indywidualnych potrzeb pacjenta.

Czasem wystarczy ograniczenie aktywności fizycznej i odpoczynek. By złagodzić ból można przyjmować leki przeciwbólowe. Pomóc może dieta bogata w wapń oraz żelatynę, która wpływa na wzmocnienie chrząstkozrostów.

Jeśli doszło do zapalenia, podaje się leki przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz witaminy. Leczenie po złamaniu kości łonowej wymaga unieruchomienia kości łonowej. W tym celu należy ograniczyć ruchomość stawu biodrowego oraz kończyny dolnej. Najczęściej wymagany jest wypoczynek i ćwiczenia, mające na celu wzmocnienie kości oraz staw biodrowy. W ciężkich przypadkach konieczna jest operacja.

Ból kości łonowej może utrudniać chodzenie i codzienne funkcjonowanie. Zdarza się, że promieniuje na krocze. W przypadku odczuwania dolegliwości zawsze należy zgłosić się do lekarza.

Więcej o:
Copyright © Agora SA