Szczepionka MMR nie ma związku z autyzmem u dzieci. Potwierdziły to kolejne badania naukowe

Naukowcom po raz kolejny udało się obalić kontrowersyjną tezę, która zakłada, że szczepienie MMR wywołuje autyzm. Wyniki najnowszych badań zostały opublikowane na łamach "Annals of Internal Medicine".
Zobacz wideo

Teza, która łączy szczepienia z autyzmem nadal cieszy się w niektórych środowiskach dużą popularnością. Mimo że jej autor był wielokrotnie krytykowany, a także pozbawiony prawa wykonywania zawodu lekarza, twierdzenie to nadal odwodzi wielu rodziców od wykonywania szczepień ochronnych u dzieci.  

Szczepienie MMR a autyzm. Czasopismo wycofało publikację

Przypomnijmy, że w 1998 roku na łamach prestiżowego czasopisma medycznego "The Lancet" zostały opublikowane wyniki badań, którym przewodniczył Andrew Wakefield. Przeprowadzono je na grupie, która składała się zaledwie z 12 osób. Biorący udział w testach badacze połączyli wówczas szczepionkę MMR (przeciw odrze, różyczce i śwince) ze spektrum autyzmu u dzieci. 

W późniejszych latach czasopismo wycofało publikację, a sam przewodniczący badań utracił prawo wykonywania zawodu lekarza. Środowisko naukowe uznało go za kłamcę. Przeprowadzono także rzetelne badania, które obaliły kontrowersyjną tezę.

W ostatnich latach problemem zajęli się także naukowcy z duńskiego Statens Serum Institut. Główną motywacją była wciąż duża popularność tezy, że szczepienie MMR ma związek ze spektrum autyzmu. 

Szczepienie MMR. Wyniki najnowszych badań

Duńscy naukowcy przeanalizowali losy 657 461 dzieci. W tym celu wykorzystali rejestr populacji, aby sprawdzić, czy szczepionka zwiększyła ryzyko autyzmu u dzieci, które przyszły na świat w Danii w latach 1999-2010.  

95 procent badanych dzieci odbyło szczepienie przeciw odrze, różyczce i śwince. U 6517 badanych zdiagnozowano spektrum autyzmu. Na podstawie szczegółowych analiz naukowcy stwierdzili, że szczepienie MMR nie zwiększa prawdopodobieństwa zachorowania na autyzm. I, co ważne, nie wyzwala autyzmu u dzieci, które są narażone na rozwój tego spektrum (wśród głównych czynników wymienia się m.in. starszy wiek rodziców, niską wagę w momencie narodzin, wcześniactwo).

Zobacz także:

Więcej o:
Copyright © Agora SA