"Babcia Plus" zwróciła uwagę Rafalskiej. Dziadkowie zaczną dostawać pieniądze za opiekę nad wnukami?

W wielu rodzinach babcia jest jedną z głównych osób, która pomaga przy opiece nad dzieckiem. Na Węgrzech dziadkowie mogą dostać z tego tytułu dodatkowy zasiłek. Rozwiązanie przykuło uwagę polskiej minister rodziny i pracy.

Jakiś czas temu minister rodziny ogłosiła, że z dniem 1 marca 2019 roku rusza nowy program "Mama 4+". To pomysł, dzięki któremu matki co najmniej czworga dzieci otrzymają emerytury od państwa. Podczas niedawnej wizyty na Węgrzech Elżbieta Rafalska przyjrzała się z kolei bliżej tamtejszym świadczeniom rodzicielskim, ale najbardziej zainteresowały ją urlopy opiekuńcze dla babć. 

Rafalska uważa, że dziadkowie często są niezbędni, jeżeli młodzi rodzice potrzebują pomocy lub chcą wrócić wcześniej do pracy. 

Na pewno to jest istotne, ponieważ młoda rodzina czasami, szczególnie przy pierwszym dziecku, potrzebuje wsparcia swojej mamy

- czytamy na stronie gov.pl.

"Babcia Plus" w Polsce? Na Węgrzech to funkcjonuje

Elżbieta Rafalska podczas wizyty na Węgrzech rozmawiała z tamtejszym ministrem zasobów ludzkich, Miklosem Kaslerem i wiceminister ds. polityki rodzinnej, Katalin Novak. Ich spotkanie miało na celu poszukanie nowych rozwiązań w zakresie polityki rodzinnej.

Na Węgrzech funkcjonuje tzw. zasiłek GYES. Jest to dodatek, który otrzymuje rodzic dziecka podczas pierwszych trzech lat życia malucha. Na jedno dziecko rodzic może otrzymać ponad 28 tysięcy forintów miesięcznie, co w przeliczeniu na złotówki daje około 380 złotych. Warunkiem otrzymania zasiłku jest niepodejmowanie pracy przynajmniej przez sześć miesięcy. Jeżeli po tym czasie rodzic będzie chciał wrócić do pracy, to opiekę nad dzieckiem może przejąć babcia lub dziadek. Dziadkowie również mogą przejąć zasiłek GYES pod warunkiem, że są aktywni zawodowo, ale na rzecz opieki nad dzieckiem zrezygnują z pracy. Dodatkowym kryterium jest również sprawowanie opieki nad dzieckiem w domu rodziców.

Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

Czy taki program ma szansę przyjąć się w Polsce? Niewykluczone, że tak, jeśli spojrzeć na inne rozwiązania, takie jak "500+" czy "Mama 4+". Na razie nie ma informacji czy i kiedy ewentualnie program "Babcia Plus" miałby wejść w życie ani jakie konkretne warunki musieliby spełniać dziadkowie wnuków, którzy chcą przejąć opiekę nad dzieckiem. 

Więcej o: