Nowe badania wskazują, że dzieci używają zbyt dużo pasty do zębów. Jest to szkodliwe
Centrum Kontroli i Prewencji Chorób w Stanach Zjednoczonych przeprowadziło ankiety wśród rodziców ponad 5000 dzieci w wieku 3-15 lat. Z ich analizy wynika, że około 40 procent badanych w wieku 3-6 lat podczas mycia zębów zużywa zbyt dużo pasty.
Eksperci od lat zalecają, aby wyciśnięta na szczoteczkę pasta była nie większa niż ziarnko grochu. Większość dzieci i dorosłych podczas mycia zębów pokrywa pastą szczoteczkę albo w całości, albo w połowie, a to, zdaniem badaczy, zdecydowanie za dużo.
Więcej pasty nie oznacza bardziej czystych zębów. Wręcz przeciwnie. Zbyt duża ilości pasty z fluorem szkodzi dzieciom, których zęby jeszcze rosną. Grozi to pojawianiem się, w miarę dorastania, plam oraz odbarwień, czyli tzw. fluorozą dentystyczną.
Używanie pasty z fluorem jest jak najbardziej wskazane, ale liczy się jej ilość. Zaleca się, aby dzieci poniżej trzeciego roku życia stosowały ją w wielkości ziarenka ryżu. Zaś te w wieku 3-6 lat wielkości ziarnka grochu.
Fluor daje wiele korzyści, ale musi być używany ostrożnie
- tłumaczy Mary Hayes, dentysta dziecięcy z Chicago.
Stomatolog podkreśla również, że pasty do zębów dla dzieci mają najczęściej słodki smak, przez co maluchy mogą chcieć ją połykać.
Raczej nie chcesz, aby twoje dzieci zjadały pastę. Dlatego apelujemy, aby rodzice pilnowali swoich pociech podczas mycia zębów
- apeluje na koniec.
Fluor - jaką pełni rolę?
Fluor jest pierwiastkiem chemicznym niezbędnym do prawidłowego rozwoju kości oraz zębów. Jest łatwo przyswajalny przez układ pokarmowy, jednak w bardzo dużych ilościach może wywołać silne zatrucia.
Jest mikroelementem, który bierze udział w aktywacji i zahamowaniu działania niektórych enzymów. Jest obecny we wszystkich tkankach organizmu. W kościach, zębach osiąga zdecydowanie większe stężenie niż w innych tkankach. Czy fluor jest niezbędnym mikroelementem? Niektórzy twierdzą, że tak. Niewątpliwie fluor wpływa na budowę i przemianę szkliwa.
Warto też pamiętać, że fluor dostarczamy sobie wraz z pożywieniem (znajduje się m.in. w herbacie, rybach, serach żółtych, rodzynkach czy maśle orzechowym) oraz z wodą pitną.
-
Zapomnimy o 500 plus? Będzie Bezwarunkowy Dochód Podstawowy? To aż 1200 zł dla dorosłego, 600 zł dla każdego dziecka
-
Wesela 2021 odbędą się? Niedzielski ma na to plan. "Jeżeli utrzymają się trendy, to myślę, że maj daje lepszą perspektywę"
-
Bliźniaczki syjamskie rozdzielono, gdy były niemowlętami. Dziś dziewczynki mają pięć lat
-
Kiedy otworzą przedszkola i żłobki? Rzecznik ministra zdrowia zdradził kolejność otwarcia placówek. To mają być "pierwsze kroki"
-
Rok szkolny 2020/21 - dni wolne i harmonogram egzaminów. Przed wakacjami istotne są dwa terminy
- Kto napisał "Balladynę"? Przed wami prosty quiz z lektur, wstyd nie mieć kompletu punktów
- Ile mleka powinno pić niemowlę i w jakich odstępach czasu?
- Cesarskie cięcie - 5 kłamstw, które o nim słyszałam [HISTORIE MAM]
- Mężczyźni na porodówce. Te zdjęcia pokazują ich prawdziwe reakcje
- Urodziła noworodka, który ważył 7 kg. Nosił ubrania przeznaczone dla niespełna rocznego dziecka