Nowe badania wskazują, że dzieci używają zbyt dużo pasty do zębów. Jest to szkodliwe

Eksperci z USA apelują o pilnowanie małych dzieci podczas mycia zębów. Z ich badań wynika, że maluchy nakładają na szczoteczkę zdecydowanie zbyt dużo pasty, a nadmiar fluoru szkodzi ich szkliwu.

Centrum Kontroli i Prewencji Chorób w Stanach Zjednoczonych przeprowadziło ankiety wśród rodziców ponad 5000 dzieci w wieku 3-15 lat. Z ich analizy wynika, że około 40 procent badanych w wieku 3-6 lat podczas mycia zębów zużywa zbyt dużo pasty.

Eksperci od lat zalecają, aby wyciśnięta na szczoteczkę pasta była nie większa niż ziarnko grochu. Większość dzieci i dorosłych podczas mycia zębów pokrywa pastą szczoteczkę albo w całości, albo w połowie, a to, zdaniem badaczy, zdecydowanie za dużo.

Czego nie może jeść dziecko w pierwszym roku życia?

Więcej pasty nie oznacza bardziej czystych zębów. Wręcz przeciwnie. Zbyt duża ilości pasty z fluorem szkodzi dzieciom, których zęby jeszcze rosną. Grozi to pojawianiem się, w miarę dorastania, plam oraz odbarwień, czyli tzw. fluorozą dentystyczną.

Używanie pasty z fluorem jest jak najbardziej wskazane, ale liczy się jej ilość. Zaleca się, aby dzieci poniżej trzeciego roku życia stosowały ją w wielkości ziarenka ryżu. Zaś te w wieku 3-6 lat wielkości ziarnka grochu.

Fluor daje wiele korzyści, ale musi być używany ostrożnie

- tłumaczy Mary Hayes, dentysta dziecięcy z Chicago.

Stomatolog podkreśla również, że pasty do zębów dla dzieci mają najczęściej słodki smak, przez co maluchy mogą chcieć ją połykać.

Raczej nie chcesz, aby twoje dzieci zjadały pastę. Dlatego apelujemy, aby rodzice pilnowali swoich pociech podczas mycia zębów

- apeluje na koniec.

Fluor - jaką pełni rolę?

Fluor jest pierwiastkiem chemicznym niezbędnym do prawidłowego rozwoju kości oraz zębów. Jest łatwo przyswajalny przez układ pokarmowy, jednak w bardzo dużych ilościach może wywołać silne zatrucia.

Jest mikroelementem, który bierze udział w aktywacji i zahamowaniu działania niektórych enzymów. Jest obecny we wszystkich tkankach organizmu. W kościach, zębach osiąga zdecydowanie większe stężenie niż w innych tkankach. Czy fluor jest niezbędnym mikroelementem? Niektórzy twierdzą, że tak. Niewątpliwie fluor wpływa na budowę i przemianę szkliwa.

Warto też pamiętać, że fluor dostarczamy sobie wraz z pożywieniem (znajduje się m.in. w herbacie, rybach, serach żółtych, rodzynkach czy maśle orzechowym) oraz z wodą pitną.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.