13-letni Janek napisał poruszający list do minister Rafalskiej. Prosi ją o spotkanie. "W sercu mam osoby z autyzmem"

13-letni Janek ze spektrum autyzmu napisał list do minister rodziny, pracy i polityki społecznej z prośbą o spotkanie. Jego celem jest przekazanie petycji, której autorzy walczą o środowiskowe domy samopomocy typu D dla dorosłych z autyzmem.

Na profilu facebookowym, Chcemy całego życia, inicjatywy obywatelskiej, której autorzy walczą o lepszą jakość życia dla osób z niepełnosprawnością i ich rodzin, opublikowany został list 13-letniego Janka Gawrońskiego. Chłopiec, który ma spektrum autyzmu, zwrócił się w nim do minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbiety Rafalskiej, z prośbą o spotkanie. 13-latek działa jako samorzecznik, co oznacza, że wypowiada się w swoim imieniu lub w imieniu całego środowiska i wskazuje jego potrzeby; samodzielnie walczy o swoje prawa. 

Celem spotkania ma być przede wszystkim przekazanie na ręce minister petycji, "Nie zamykajmy dorosłych z niepełnosprawnością w czterech ścianach!". Obecnie ma już ponad 40 tysięcy podpisów i ta liczba stale się zwiększa (w wersji internetowej). Wersja papierowa zaś uzbierała ich w sumie ponad dwa tysiące. Petycję można wciąż podpisać TUTAJ.

Czy szczepionki wywołują autyzm? [NaZdrowie]

Autorzy petycji podkreślają w niej, że wbrew wcześniejszym, publicznym deklaracjom, rząd wycofał się z planów stworzenia sieci specjalistycznych placówek dziennej opieki (środowiskowych domów samopomocy) dla dorosłych z autyzmem (typu D) oraz z niepełnosprawnością sprzężoną i intelektualną (typu E).

Nie pozwólmy, by osoby najbardziej potrzebujące wsparcia były w Polsce zamykane w czterech ścianach! Dajmy im i ich rodzinom szansę na lepsze życie!

- czytamy w petycji.

Przy okazji spotkania Janek chce również opowiedzieć minister o życiu osób ze spektrum autyzmu i wytłumaczyć, dlaczego środowiskowe domy samopomocy są tak niezbędne dla nich, ich rodzin i bliskich.

Pilnuję praw osób z niepełnosprawnościami. W sercu mam osoby z autyzmem (...). Chciałbym prosić o pilne spotkanie w bardzo ważnej sprawie dla moich kolegów ze spektrum autyzmu, którym jest trudno wykonywać życie.

- czytamy w liście Janka.

13-latek w swoim liście opisuje również, jak wiele dają takie środowiskowe domy samopomocy jego znajomym i ich bliskim.

To takie domy, które są dobre i bezpieczne dla moich kolegów. Te domy to szczęście dla nich i spokojne serce dla ich rodziców. Pani minister, jestem smutny, bo wiem dziś, że takich domów typu D dla osób z autyzmem nie będzie. Chcę to naprawić całą swoją siłą.

- informuje 13-letni Janek.

Janek Gawroński, jak sam o sobie pisze, interweniuje wszędzie tam, gdzie łamane są prawa osób z niepełnosprawnościami. Jest inicjatorem i propagatorem takich akcji jak „Ciche brawa” oraz „Stop głośnym dzwonkom w szkołach!”. Więcej o chłopcu możecie przeczytać TUTAJ.

Jeśli chcesz wesprzeć WOŚP z Gazeta.pl, KLIKNIJ TUTAJ. W tym roku zbieramy na zakup sprzętu dla szpitali dziecięcych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.