"Samolocik", podrzucanie, a nawet kołysanie w wózku. Dla małych dzieci te zabawy mogą się skończyć trwałym kalectwem

Niektóre niewinnie wyglądające zabawy z małymi dziećmi, które wszyscy znamy, mogą być naprawdę niebezpieczne dla ich zdrowia. Grafika przygotowana przez Krapkowickie Centrum Zdrowia w prosty sposób wyjaśnia, czego i dlaczego należy się wystrzegać.
Zobacz wideo

Na facebookowym profilu AID COPERNICUS, którego twórcy skupiają się na edukowaniu, informowaniu i promowaniu zdrowego trybu życia, pojawiła się infografika dotycząca najczęstszych błędów popełnianych przez rodziców oraz inne osoby zajmujące się małymi dziećmi.

To bardzo istotne informacje, bo owe błędy mogą się skończyć poważnym uszczerbkiem na zdrowiu maluchów, a nawet trwałym kalectwem. Są przy tym naprawdę powszechne, a dorośli popełniają je przypadkowo i nieświadomie. Infografikę przygotowało Krapkowickie Centrum Zdrowia Sp. z o.o.

Najczęstsze błędy, które popełniają opiekunowie małych dzieci, mogą się skończyć poważnymi urazami u maluchówNajczęstsze błędy, które popełniają opiekunowie małych dzieci, mogą się skończyć poważnymi urazami u maluchów Autor: Krapkowickie Centrum Zdrowia Sp. z o.o.

Stale obserwujemy te same błędy rodziców wobec swoich dzieci. Pamiętajmy, powinniśmy reagować nie tylko wobec osób, które znamy. Udostępnij, to naprawdę te dzieci ratuje

- czytamy w opisie do grafiki.

Grafika przedstawia pięć sytuacji i błędów, które opiekunowie maluchów popełniają najczęściej. Należą do nich:

  • intensywne kołysanie w wózku,
  • różnego rodzaju akrobacje,
  • podrzucanie dzieckiem,
  • podciąganie za rączkę
  • skoki pomiędzy rodzicami.

Zilustrowanym sytuacjom towarzyszą krótkie opisy, w których zostały wyszczególnione zagrożenia, jakie niosą ze sobą dla dzieci te, wydawałoby się, niewinne zabawy i czynności. Mogą się skończyć m.in. zwichnięciami stawów, zerwaniem więzadeł, a nawet uszkodzeniem kręgosłupa, rdzenia kręgowego czy trwałym uszkodzeniem mózgu.

Informacje przedstawione na infografice potwierdza dr Bartosz Pawlikowski, który specjalizuje się w pediatrii i dermatologii dziecięcej. W obszernym tekście poświęconym najczęstszym błędom popełnianym przez rodziców, ekspert wyjaśnia ze szczegółami, które sytuacje, zachowania i zabawy mogą zaszkodzić dziecku.

Więcej o: