Czworo niemowląt zatruło się jadem kiełbasianym przez smoczki z miodem. Polki używają go do uspokajania dzieci
U czterech niemowląt w stanie Teksas w ciągu ostatnich trzech miesięcy zdiagnozowano botulizm. Ta rzadka choroba jest skutkiem zatrucia jadem kiełbasianym. Botulizm prowadzi między innymi do problemów z oddychaniem, paraliżu, a nawet śmierci.
Niebezpieczne smoczki
Dzieci, które znalazły się w szpitalu, wcześniej używały smoczków wypełnionych miodem. Jak informuje CBS news, po serii zatruć Departament Zdrowia stanu Teksas wydał ostrzeżenie przed niebezpiecznymi smoczkami. Z kolei amerykańska Food And Drug Administration (FDA) ogłosiła na Twitterze, że poszukuje internetowego dystrybutora, który prowadził ich sprzedaż.
Miód w diecie niemowląt
Miód zawiera Clostridium botulinum, czyli bakterię, która wytwarza jad kiełbasiany. Co ważne, nie niszczy jej nawet obróbka termiczna.
Z reguły radzi się, by dzieciom nie podawać miodu do dwunastego miesiąca życia. Dla ostrożności warto poczekać z tym jednak jeszcze dłużej - nawet do trzeciego roku życia dziecka.
Jak dowiadujemy się z dyskusji na naszym forum, miód jest czasami wykorzystywany przez rodziców jako środek łagodzący objawy ząbkowania u niemowląt. Są też tacy, którzy podają go dzieciom na lepszy sen.
- Z natury nigdy nie komentuję postępowań innych matek, ale tym razem po prostu próbuję zrozumieć swoją koleżankę, która z uśmiechem na ustach powiedziała mi, że macza smoczek swojemu dwumiesięcznemu synkowi w miodzie. Ona twierdzi, że jej mama też tak robiła i jej to poradziła. Na lepszy sen - pisze na forum eMama jedna z matek.
Tego typu wypowiedzi pokazują, że wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia. Dlatego warto o nim przypominać.
Dlaczego w przypadku niemowląt miód jest niebezpieczny?
Dlaczego spożywanie miodu jest to tak niebezpieczne w przypadku najmłodszych dzieci? Jelita niemowlaków nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Przez to ich flora bakteryjna nie jest w stanie zatrzymać namnażania się toksyny botulinowej.
- Dorośli wydalają spory [zarodniki - przyp. red.], dzieci przed pierwszym rokiem życia nie są w stanie tych spor wydalić. Z nich rozwijają się bakterie, które produkują toksyny i wtedy może dojść do botulizmu niemowlęcego i rzeczywiście kilka przypadków opisano - tłumaczyła w rozmowie z nami pediatra dr Ewa Miśko-Wąsowska.
-
Imiona dla dzieci, które kiedyś były zakazane. Dziś można tak już nazwać swoją pociechę
-
Szkoły zamknięte do końca roku szkolnego? Adam Niedzielski: To są decyzje, które będziemy podejmowali
-
Bezwarunkowy dochód podstawowy. Zastąpi 500 plus? To 1200 zł dla dorosłego i 600 zł na dziecko
-
Uczniowie nie chcą włączać kamerek na lekcjach zdalnych. "To tak, jakby przeglądać się cały czas w lustrze"
-
Przerwa świąteczna - Wielkanoc 2021. Uczniowie mogą nastawić się na dłuższy odpoczynek
- Pizza warta 200 tysięcy złotych? Nie była ze złota, była za bitcoiny
- Konferencja. Nowe obostrzenia w Polsce. Adam Niedzielski: Stały trend dynamicznego wzrostu dziennej liczby zachorowań
- Wiersze na Dzień Kobiet 2021. Najpiękniejsze życzenia i wierszyki z okazji święta wszystkich pań
- Przerwa świąteczna - Wielkanoc 2021. Dłuższe wolne spędzimy zamknięci w domach?
- Przemysław Czarnek prezentuje założenia nowego programu MEN. "Chcemy, by wpłynął na kondycję fizyczną wszystkich"