List Zalewskiej i Pinkasa trafi do szkół. Zachęca do rozmów na temat sensowności szczepień

Do wszystkich szkół w Polsce trafią listy autorstwa Minister Edukacji Narodowej i Głównego Inspektora Sanitarnego. Pisma mają przypomnieć rodzicom o wykonywaniu szczepień oraz o zagrożeniach, które wynikają z unikania tego obowiązku.

Doniesienia na temat nowych przypadków zachorowań na odrę mobilizują różne organy do podejmowania działań informacyjnych. Na napisanie takich listów do dyrektorów szkół, nauczycieli i rodziców zdecydowali się Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska i Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas.

Listy i wywiadówki

- Dzięki szczepieniom udało się zmniejszyć liczbę zachorowań na wiele chorób, a niektóre z nich całkowicie wyeliminować. Poddanie dzieci szczepieniom ochronnym jest gwarancją ich bezpieczeństwa. Zapewnia także ochronę osobom niezaszczepionym z powodu wskazań medycznych - przypominają w liście do rodziców Zalewska i Pinkas.

Czy szczepionki chronią przed zachorowaniem?

8 listopada, w trakcie konferencji, która promowała wspólne działania MEN i GIS,  Anna Zalewska zapowiedziała, że listy trafią do wszystkich szkół w kraju. Jak informuje portal rynekzdrowia.pl, pismo zachęca do przeprowadzenia rozmów na "temat sensowności szczepień".

W szkołach odbędą się wywiadówki, w trakcie których rodzice zostaną poinformowani na temat potencjalnych zagrożeń. Jak podkreślił w trakcie konferencji Jarosław Pinkas, szczególnie zależy im na przekonaniu do darmowych szczepień obcokrajowców, których dzieci często nie są zaszczepione. 

Problemu nie można lekceważyć

Zalewska i Pinkas zaznaczyli, że w Polsce nie ma jeszcze epidemii odry. Jednak gwałtowny wzrost zachorowań zmusza do podjęcia poważnych działań.

- Mając na uwadze doniosłość problemu, zwracamy się do Państwa z gorącym apelem, abyście jako Rodzicie odpowiedzialni za zdrowie swoich dzieci wyciągnęli odpowiednie wnioski z obecnej sytuacji epidemiologicznej. Ważne, aby pamiętali Państwo, że pochopna decyzja odmowy poddania dzieci szczepieniom ochronnym może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi związanymi z powikłaniami chorób zakaźnych takich jak odra - czytamy w liście opublikowanym na stronie MEN.

Warto wspomnieć, że dzisiaj posłowie odrzucili obywatelski projekt ustawy znoszący obowiązek szczepień ochronnych w Polsce.  Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ >>

Więcej o: