W Australii siłami natury urodził się "mały gigant". Taka sytuacja to makrosomia płodu

W Australii przyszedł na świat chłopiec, który zaraz po porodzie ważył prawie sześć kilogramów. Okazuje się jednak, że tak duże rozmiary noworodków są coraz mniej zaskakujące.

Parker to największe dziecko, które przyszło na świat w szpitalu Blacktown w Sydney. Zaraz po porodzie chłopiec ważył aż 5,75 kg. Placówka postanowiła poinformować o niezwykłym noworodku na swoich profilach w mediach społecznościowych.

Tytuł nadany pochopnie?

Poród Parkera przebiegł bez żadnych komplikacji. Obecnie stan dziecka i jego mamy jest dobry. I co ważne, inaczej niż w przypadku większości tak dużych dzieci, poród odbył się siłami natury. Zwykle w tego typu sytuacjach lekarze decydują się na wykonanie cesarskiego cięcia.

Media okrzyknęły Parkera "małym gigantem". Liczne nagłówki informowały, że to największy noworodek na świecie. Okazuje się jednak, że tytuł ten został nadany pochopnie.

Ciężarna mama poczuła, jak jej dziecko kopie, więc zaczęła filmować brzuch. Nagle pojawiło się TO [WIDEO] >>

Inne przypadki

Przykładów nie musimy szukać daleko. Na początku tego roku w Częstochowie urodziła się dziewczynka, która zaraz po porodzie ważyła 5,9 kg. Znany jest także przypadek noworodka z Wielkiej Brytanii, który po narodzinach siłami natury ważył aż 7 kg. 

Poza tym o wielu takich porodach nie jesteśmy informowani. - Ja też rodziłam naturalnie dwa razy - 5950 g i 6300 g i nikt o tym nie pisał... - komentuje jedna z czytelniczek pod tekstem na temat wyjątkowo dużych noworodków.

Makrosomia płodu

Sytuacja, gdy noworodek ma sporą wagę zaraz po narodzinach, posiada nawet swoją nazwę. To makrosomia płodu. Zazwyczaj przyjmuje się, że dotyczy to dzieci, które ważą powyżej czterech kg. Stosuje się także trójstopniowy podział:

  • makrosomia I stopnia (4-4.5 kg),
  • makrosomia II stopnia (4.5-5 kg),
  • makrosomia III stopnia (powyżej 5 kg).

Lekarze wśród najczęstszych przyczyn tego zjawiska wymieniają m.in. cukrzycę i nadciśnienie tętnicze matki. Innym powodem jest nadwaga kobiety lub poród dziecka po planowanym terminie.

Więcej na temat makrosomii płodu przeczytasz TUTAJ >> 

Niebezpieczne zabawki - na co uważać?

Więcej o: