Plecaki szkolne są za ciężkie. Powód? Sanepid: dzieci noszą w tornistrach zabawki i zbędne przedmioty

Ogólnopolskie ważenie plecaków szkolnych wciąż trwa. Sanepid wskazuje, że wiele z nich jest za ciężkich przez to, że uczniowie, poza kontrolą rodziców, noszą w nich zabawki i inne zbędne przedmioty.

Minister Edukacji Narodowej, Anna Zalewska, razem z Głównym Inspektorem Sanitarnym, 1 października 2018 roku zainaugurowała Ogólnopolski Dzień Tornistra. Akcja ma na celu zwrócenie uwagi rodzicom, uczniom oraz nauczycielom na problem przeciążonych plecaków. Tego dnia w szkołach w całej Polsce rozpoczęło się ważenie tornistrów, które ma potrwać do końca października.

Plecaki szkolne za ciężkie, ponieważ dzieci noszą zbędne przedmioty

Serwis Głos Szczeciński informuje, że w ostatnią środę pracownicy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej ważyli plecaki dzieci wszystkich klas w Zespole Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach. Z ich kontroli wynika, że wiele tornistrów było za ciężkich, ale nie z powodu podręczników, zeszytów i innych przyborów szkolnych.

Czy odrabiać z dzieckiem prace domowe?

Widzę w twoim plecaku piękną kapsułę, to taka różowa walizeczka. Do czego ona służy?

- cytuje słowa Anny Pielech-Gołąb ze szczecińskiego WSSE serwis.

Miałam urodziny i chciałam pokazać koleżankom swój prezent

- tłumaczyła się jedna z uczennic, której plecak okazał się zbyt ciężki.

Wnętrza innych tornistrów również kryły ciekawe przedmioty, np. duży blaszany bidon na napoje, zabawki, gry, książki itp. W większości były to zbędne rzeczy, niepotrzebne do szkoły albo takie, które z powodzeniem można by zastąpić lżejszymi.

Co ciekawe, z inspekcji WSSE wynika również, że wiele z tych przedmiotów stanowi nawet połowę ciężaru całego plecaka. Większość z nich trafia do plecaków uczniów poza kontrolą rodziców.

Takie akcje są potrzebne, by sprawdzić, czy rozwiązania, które zastosowaliśmy, m.in szkolne szafki, półki, miejsca do przechowywania rzeczy, przyniosły rezultaty (...). Niestety okazuje się, że część dzieci nadal dźwiga do szkoły ciężary. Po tej akcji widać, że nadal musimy pracować nad wytycznymi, bo nie przyniosły oczekiwanych skutków. Są pomysły, by np. więcej wykorzystywać e-booki, książki w formie elektronicznej

- komentuje Anna Pielech-Gołąb.

Pracownica szczecińskiego WSSE przyznaje również, że najcięższy plecak, który zważyła w ramach akcji, ważył aż 10 kg. W Polsce zaś rekordzista nosił na plecach 15 kg.

Apelujemy do rodziców, by zaglądali do tornistrów swoich pociech

- podsumowuje urzędniczka.

Za ciężkie plecaki a zdrowie uczniów

Z badań Głównego Inspektora Sanitarnego przeprowadzonych w szkołach podstawowych i gimnazjach na terenie całej Polski wynika, że co drugie dziecko w wieku wczesnoszkolnym nosi za ciężki plecak.

GIS ostrzega, że zbyt ciężki plecak może powodować niekorzystne, bolesne napięcia w mięśniach i stawach oraz bóle bioder i kolan. Dodatkowo noszenie nieodpowiedniego tornistra wymusza nieprawidłową postawę – pochylanie sylwetki do przodu, a także bóle w okolicach karku. Nadmierne obciążenie źle wpływa również na ramiona, które nie są przystosowane do noszenia ciężarów.

Plecaki szkolne - zalecenia GIS

Główny Inspektorat Sanitarny podaje również zalecenia odnośnie tornistrów szkolnych:

  • waga plecaka nie powinna przekraczać 10-15 procent masy ciała ucznia,
  • plecak należy nosić na obu ramionach (powinien być wyposażony w równe, szerokie szelki),
  • cięższe rzeczy należy umieścić na dnie, a te lżejsze wyżej (ciężar zawartości powinien być rozłożony symetrycznie).


Warto również zwrócić uwagę na to, aby plecak szkolny wyposażony był w usztywnianą ścianę, która powinna przylegać do pleców.

Więcej o: