1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Mama nauczyciel: chciałabym, aby rodzice zrozumieli, że praca nauczyciela należy do trudnych

- Zarówno nauczyciele, jak i rodzice działają trochę po omacku. I to pierwsza cecha, która nas łączy - pisze w liście nasza czytelniczka.

Tekst "Nauczycielka z 30-letnim stażem: Role się odwróciły. Teraz to nauczyciel ma spuszczoną głowę, a rodzic na niego krzyczy" wzbudził spore zainteresowanie naszych czytelników. W odpowiedzi napisała do nas m.in. nauczycielka, która widzi problem z podwójnej perspektywy, gdyż sama jest także mamą ucznia.

To nie jest łatwe zadanie

Postanowiłam napisać ten list, chociaż nigdy do tej pory nie wypowiadałam się w tak szerokim gronie odbiorców na temat statusu nauczyciela i rodzica we współczesnej szkole. Jestem nauczycielem od ponad 10 lat, a od roku także rodzicem ucznia szkoły podstawowej. 

Bycie dobrym nauczycielem oraz dobrym rodzicem nie jest łatwym zadaniem. Nasze dziecko nie rodzi się z załączoną instrukcją obsługi, tak samo, jak uczeń nie przychodzi do szkoły z pełnymi wytycznymi dotyczącymi procesu kształcenia i wychowania. Studia pedagogiczne - niestety - w niewielkim stopniu przygotowują przyszłych nauczycieli do pracy w zawodzie, choć przyznać trzeba, że stan wiedzy oraz trendy w dziedzinach psychologii, pedagogiki i metodyki zmieniają się nieustannie.

Pierwsza cecha, która nas łączy

Zarówno nauczyciele, jak i rodzice działają zatem trochę po omacku. I to pierwsza cechą, która nas łączy. Jako nauczyciel staram się być dla ucznia pomocnikiem w zdobywaniu wiedzy i kształceniu umiejętności. Daję zarówno dziecku, nastolatkowi, jak i - o zgrozo! - sobie samej prawo do popełniania błędów. Wymagam jednak chęci i dążenia do poprawienia ich. Jako rodzice również błądzimy i to dość często. To już kolejne podobieństwo między nami.

To trudna praca

Chciałabym, aby rodzice zrozumieli, że praca nauczyciela należy do trudnych, wyczerpujących emocjonalnie - jak chyba każda praca z ludźmi. Nie kończy się na tych osławionych 18 godzinach spędzonych tygodniowo przy tablicy, ale obejmuje także dyżury, okienka, podczas których przygotowuje się materiały dydaktyczne, konsultacje, spotkania z rodzicami, rady pedagogiczne, szkolenia, dodatkowe studia, wreszcie ogrom pracy w domu związanej z przygotowaniem się do zajęć (bo podstawa programowa w naszym kraju dość często jest zmieniana!), wyszukiwaniem i przygotowywaniem pomocy naukowych i sprawdzaniem prac.

Rodzic, który wraca do domu z pracy lub po prostu zajmuje się na co dzień prowadzeniem domowego gospodarstwa, też często czuje się zmęczony, przepracowany, nie zawsze znajduje tyle czasu dla swojego dziecka, ile chciałby dlań przeznaczyć. Ja też nie zawsze sprawdzę na następny dzień kartkówki, nie wyjdę z dzieckiem na obiecany spacer, nie zrobię domowych kopytek i zamiast nich zamówię pizzę. Rodzice i nauczyciele żyją w mniej więcej tej samej rzeczywistości, która zmusza nas do ciągłego pędu, pośpiechu, powodując wyczerpanie i wyrzuty sumienia, podpowiadające, że nie dość dobrze realizujemy swoje życiowe role.

"Zawsze ze spokojem wysłuchuję rodzica"

Zdarza się, że odwiedzają mnie rodzice domagający się zadawania częstszych i bardziej obszernych prac domowych. Jest to temat dość kontrowersyjny nawet w środowisku psychologów i pedagogów. Zawsze ze spokojem wysłuchuję rodzica, który - skoro przeznaczył czas na rozmowę ze mną - ma na pewno na uwadze edukacyjne dobro swojego dziecka, starając się następnie przedstawić swoje racje. Chciałabym, aby każde zadanie domowe zostało sprawdzone zaraz po wykonaniu. Jeśli uczę języka polskiego w czterech klasach, nie jestem fizycznie w stanie tego zrobić. W związku z tym redukuję częstotliwość tak, abym mogła dokładnie, z uwagą, pochylić się nad pracą każdego ucznia, aby czuł on, że to, co zrobił, jest ważne. I rodzice, i nauczyciele głównym celem swojego działania czynią dobro dziecka-ucznia. I to również jest nam wspólne.

"Łączy nas wspólny cel"

Jako rodzic ucznia nie zawsze zgadzam się z decyzjami, słowami, reakcjami, a nawet ocenami swojego dziecka. Nie wyrażam jednak tego w sposób głośny, otwarty, a tym bardziej przy dziecku. Niepotrzebne, a wręcz szkodliwe jest w moim mniemaniu poddawanie w wątpliwość autorytetu nauczyciela, który ma być przecież dla ucznia przewodnikiem i pomocnikiem. Staram się, aby dziecko czuło, że może mi powiedzieć o wszystkim. Staram się jednocześnie tłumaczyć mu pewne zachowania nauczycieli, tak jak objaśniam otaczający nas świat.

Nikt - ani nauczyciele, ani rodzice - nie powinni w tej sytuacji stać z pochylonymi głowami, pokazując swoje uniżenie. Nie chciałabym, aby rozpatrywać nasz status jako walczące ze sobą strony w konflikcie. Łączy nas przecież wspólny cel: dobro dziecka. Poza tym bądźmy dla siebie po prostu ludzcy.

Pozdrawiam,
Mama-nauczyciel

Chcesz wziąć udział w dyskusji? Podziel się z nami swoją opinią lub historią? Napisz do nas: edziecko@agora.pl. Najciekawsze listy publikujemy w serwisie, a ich autorów nagradzamy książkami.

 

Więcej o:
Komentarze (62)
Mama nauczyciel: chciałabym, aby rodzice zrozumieli, że praca nauczyciela należy do trudnych
Zaloguj się
 • lilo150

  Oceniono 44 razy 38

  Osobiście rozwiązałem ten problem, którego istotą jest w gruncie rzeczy roszczeniowe podejście większości rodziców a z drugiej idiotyczne rozwiązania systemowe obecnej władzy. Otóż nie jestem już nauczycielem a szczęśliwym z tego powodu człowiekiem.

 • kiker1

  Oceniono 45 razy 35

  Po co ten list?
  Przecież Polacy znają się lepiej na edukacji niż nauczyciele (podobnie jak na polityce, medycynie, piłce nożnej i motoryzacji).

  Dowód - forum gazety. Najpierw dyskusja o tym, że nauczyciele nie wypuszczają dzieci do WC w trakcie lekcji. Nie ważne, że przepisy na to nie pozwalają, że dziecku bez opieki może się coś stać, albo, w najlepszym przypadku, wylezie ze szkoły. Polacy i tak wiedzą lepiej: "Jakie jest prawdpodobieństwo, że coś się stanie?", "Nie badźmy restrykcyjni, trzeba być człowiekem"!, "Przepisy tworzył jakiś bezduszny urzędnik!", "A co niby może się stać w WC?", "Śmiało, zmieścisz się!".
  Kilka dni później nauczyciel idzie z dziećmi do parku: "Jak można być tak nieodpowiedzialnym", "Złamal przepisy", "Nie wiedział, ze w parku są gałęzie?". Oczywiście, gdyby nie doszło do wypadku i gałąź nie przygniotła chłpca, wszyscy wieszali by psy na wuefistach, którzy do parku nie chodzą: "Po co siedzieć w dusznej sali?", "Co to za sport w budynku?", "Nauczycielowi nie chce się tyłka ruszyć poza szkołę", "Najchętniej to by im rzucił piłke do kopania a sam zajął się smartfonem".

 • qqror

  Oceniono 11 razy 11

  Polecam przyjrzeć się nauczycielom w Finlandii, np. przeczytać książkę "Fińskie dzieci uczą się najlepiej". Wynika z niej że nauczyciele poza godzinami lekcyjnymi głównie się relaksują, a mimo to są jedną z najbardziej szanowanych grup zawodowych. Do tego fińskie dzieci faktycznie uczą się najlepiej, może wyłączając dzieci azjatyckie które tresowane do wyścigu szczurów pracują po 16 godzin dziennie.

 • desperato

  Oceniono 23 razy 11

  Prawda jest taka, że Polacy są nielubiani ... coraz bardziej. Paskudny charakter. Duża zasługa w tym PSIowego gnoma żoliborskiego, który okrutnie poróżnił Polaków.

 • ryyys

  Oceniono 10 razy 8

  Przeczytajcie co pisze kiker1, a potem resztę (maly_obibok, mercx, radiks, kleofas_von_troba, ....).
  To teraz wiecie z czym i kim ma do czynienia szkoła i nauczyciele? RĘCE OPADAJĄ, takie mamy społeczeństwo.

 • tojamyszka

  Oceniono 9 razy 5

  Praca pracy nie równa . Inny czas na pracę poświęca nauczyciel języka : polskiego , angielskiego , inny nauczyciel matematyki , fizyki, chemii a inny przedmiotów artystycznych jak plastyka, muzyka o religii i etyce nie wspomnę. A wszyscy maja ten sam wymiar czasu pracy. Dobrze by było gdyby dyrektorzy w szkołach widzieli te różnice i inaczej obciążali nauczycieli dodatkowymi zadaniami jak np. samorząd, gazetki, organizowanie imprez , apeli . . Ale to zupełnie inna bajka i na takie zrozumienie bym raczej nie liczyła . Pracownik w biurze pracuje 40 godzin tygodniowo , jesli trafi do korporacji / wyścig szczurów/ albo nie daj Boże jest księgowym to bywa , że znacznie więcej i to bez prawa do dodatkowego wynagrodzenia . No bo głupio się przyznać , że się nie zdążyło i trzeba z pracą iść do domu , albo zostać po godzinach . Każda pliszka swój ogon chwali - mówi przysłowie . A ja czasem się zastanawiam czy to świat staje na głowie czy to " ludzie ludziom zgotowali ten los" ./E.Orzeszkowa/

 • ziggybam

  Oceniono 5 razy 3

  Jak widać z tego listu obszerne prace domowe mijają się z celem nie tylko z punktu widzenia ucznia i rodzica, ale też nauczyciela.

 • bojowniczka_hybrydowa

  Oceniono 25 razy -11

  Powiem Pani krótko - jeśli chce Pani być szanowana, to najpierw niech Pani zacznie szanować samą siebie, a potem, swoją pracą i jej efektami - zasłuży na szacunek Innych. Im więcej "łez" Pani wyleje na forach ZAMIAST efektywnie działać - tym ... mniej Pani będzie szanowana.

 • radiks

  Oceniono 29 razy -15

  recepta pewnego nauczyciela w pewnej szkole w klasach starszych na to żeby czuć się dobrze jest prosta.1) weź na każdej lekcji dwóch uczniów i każ im przygotować prezentację na temat który będzie na kolejnej lekcji omawiany - odpada kwestia przygotowywania się do lekcji i szukania jakichś głupich pomocy naukowych.
  2) na lekcji po prezentacji mówisz uczniom - to teraz przeczytajcie sobie ten rozdział w podręcznikach i... zaczynasz czytać książkę/gazetę a nawet możesz wyjść na kilkanaście minut z klasy - pora na relaks - każdemu się należy przecież odpoczynek w trakcie pracy....
  3) 5 minut przed końcem lekcji odkładasz książkę/wracasz do klasy i mówisz: "no, czyli temat mamy już omówiony i opracowany, więc na następną lekcję jako zadanie domowe proszę zrobić wszystkie ćwiczenia z zeszytu ćwiczeń do tego tematu. - to gwarantuje, że dzieci będą musiały się same wszystkiego nauczyć angażując do tego rodziców, no bo przecież szkoła jest tylko od pokazywania właściwego kierunku a to rodzice mają uczyć i wychowywać....
  4) dlaczego nikt na takie coś nie reaguje? otóż nauczyciel jest jakimś "znajomym królika" i nie da się go ruszyć bez otrzymania wilczego biletu dla siebie i dziecka na 3/4 szkół w mieście
  więc rodzicu pałuj się a dziecko się męczy i nie może zrozumieć jak takie coś uchodzi nauczycielowi płazem...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX