Są pierwsze prawdopodobne ofiary lalki Momo. W telefonach nastolatków znaleziono zadania z gry
Wielkie wyłupiaste oczy i nienaturalnie szeroki uśmiech. Do tego tułów ptaka i kurze łapy. Lalka Momo, mimo że jest przerażająca, stała się w ostatnim czasie obiektem żartów. Na Youtubie i Instagramie możemy znaleźć wiele filmików, na których wykonywane są fikcyjne rozmowy telefoniczne z dziwną postacią. Dorosłych to z reguły śmieszy. Okazuje się jednak, że wiele młodych osób traktuje słowa lalki bardzo poważnie.
Podejrzana seria samobójstw
O Lalce Momo pisaliśmy na początku sierpnia. Wówczas zrobiło się o niej głośno po samobójstwie 12-latki z Argentyny. Według informacji, które ujawnili policjanci z Buenos Aires, dziewczynka przed śmiercią zamieściła w internecie filmy, na których realizowała zadania z gry. Okazuje się, że po dwóch miesiącach ofiar zabawy jest już znacznie więcej. I nadal nie namierzono jej twórców.
Ostatnio informowano o samobójstwach młodych Kolumbijczyków - 12-latki i 16-latka. Te dwie tragedie zostały ze sobą powiązane. Nastolatkowie byli znajomymi. Poza tym zabili się w odstępstwie 48 godzin. Co więcej, w ich telefonach znaleziono wiadomości, które świadczyły o tym, że wykonywali oni zadania z gry.
O podobnym zdarzeniu informowały także media brazylijskie. 13-latka, która w telefonie posiadała podejrzane wiadomości, usiłowała odebrać sobie życie. Na szczęście udało się ją uratować dzięki szybkiej interwencji jej matki. Dwa samobójstwa młodych mężczyzn w Indiach także powiązano z tą grą.
Niebezpieczna zabawa
Lalkę Momo stworzył japoński lalkarz Midori Hayashi, specjalizujący się w kreowaniu przerażających postaci. Artysta nie zakładał jednak, że zostanie ona wykorzystana w niebezpiecznej grze. Jak podkreśla, nie ma on z przerażającą zabawą nic wspólnego.
Na czym polega ta gra? Na aplikacji WhatsApp odzywa się do nas nieznany numer, który chce nawiązać kontakt. Wcześniej prowadzona jest selekcja ofiar. Wybierane są głównie młode osoby, które interesowały się tematyką samobójstw.
Gdy kontakt zostanie zaakceptowany, Lalka Momo zachęca do wykonywania różnych zadań. To m.in. oglądanie horrorów, okaleczanie się, wstawanie w środku nocy. Gdy dana osoba nie chce wykonywać zdań, pojawiają się szantaże i groźby (np. zabicia całej rodziny).
Warto wiedzieć o zagrożeniu
Lalka Momo działa już w Ameryce Południowej i w Japonii. Dotarła także do Europy (m.in. do Francji i Niemiec). Mimo że w Polsce aplikacja WhatsApp nie jest jeszcze tak popularna jak w krajach zachodnich, rodzice nie powinni lekceważyć tego zagrożenia. Co powinno ich zaniepokoić w zachowaniu dziecka? To m.in. zainteresowanie tematyką śmierci, gorsze oceny w szkole, izolacja od rówieśników, a także dłuższa ilość czasu spędzanego w sieci.
Przypomnijmy, że podobna sytuacja miała miejsce w 2016 roku, gdy w Rosji wiele dzieci padło ofiarą gry "Niebieski wieloryb". Niebezpieczna zabawa dotarła także do Polski. Wiązano z nią m.in. przypadek 15-latka z Gliwic, który na początku 2017 roku trafił do szpitala z głębokimi ranami ciętymi.
Zobacz także:
- "Tide-pod challenge" - nowe, niebezpieczne wyzwanie wśród nastolatków. Ta moda może przyjść też do Polski
- Codziennie 500 nastolatków zaczyna palić. Akcja Fundacji Aflofarm "Nie spal się na starcie" może to zmienić
- 1 dziecko na 10 ma myśli samobójcze. Ale większość nieletnich samobójców nie chce umrzeć - szuka pomocy i jej nie znajduje
-
Nauka w klasach 1-3 wraca do trybu zdalnego. Niedzielski: "mały kroczek w tył"
-
Mama 22 dzieci była w ciąży bez przerwy przez ponad 16 lat. "Najkrótszy poród trwał 45 minut"
-
Agata Młynarska świętuje urodziny syna. Nie widzieli się ponad rok. "Wiem, że jest szczęśliwy ze swoją fantastyczną żoną"
-
Powrót dzieci do szkół pod koniec marca bądź w kwietniu. Adam Niedzielski: "Sytuacja potoczyła się w innym kierunku"
-
Rok temu urodziło się dziecko ze wściekłym wyrazem twarzy. "Nie dajcie się zwieść fotografii, dziewczynka jest słodka"
- Polska mama z Austrii: Do porodu potrzebowałam jedynie własnej szczoteczki do zębów
- Nowe obostrzenia w Polsce. Konferencja ministra zdrowia. "Trzecia fala się rozpędza"
- "Lalka" Bolesława Prusa - streszczenie lektur, plan wydarzeń, problematyka. Pewniak maturalny
- Zmiany w procesach z udziałem dzieci. Koniec "biało-czarnych kartek"
- Kiedy jest dzień kobiet? Pomysły na wyjątkowe prezenty dla pań