Dziedziczenie ustawowe: kto dziedziczy w pierwszej kolejności?
Kto dziedziczy w pierwszej kolejności?
W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.
Nieposiadanie albo śmierć dziecka
Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło jego śmierci, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych krewnych zstępnych.
To o czym często zapominamy, to że w braku zstępnych spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy nie tylko jego małżonek, ale także rodzice! Udział spadkowy każdego z rodziców, które dziedziczy w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy, wynosi jedną czwartą całości spadku.
W braku zstępnych i małżonka wtedy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych.
Kiedy dziedziczy nasze rodzeństwo?
Jeżeli jedno z rodziców nie dożyje naszej śmierci, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada naszemu rodzeństwu w częściach równych.
Z kolei jeżeli którekolwiek z rodzeństwa nie dożyło naszej śmierci, ale pozostawiając dzieci, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada właśnie im.
Udział spadkowy małżonka, który dziedziczy w zbiegu z rodzicami, rodzeństwem i zstępnymi rodzeństwa spadkodawcy, wynosi połowę spadku.
Kiedy dziedziczą nasi dziadkowie?
W braku zstępnych, małżonka, rodziców, rodzeństwa i zstępnych rodzeństwa cały spadek przypada naszym dziadkom; dziedziczą oni w częściach równych.
Kiedy dziedziczy gmina lub Skarb Państwa?
W braku małżonka spadkodawcy, jego krewnych i dzieci małżonka spadkodawcy, powołanych do dziedziczenia z ustawy, spadek przypada gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy jako spadkobiercy ustawowemu. Jeżeli ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy w Rzeczypospolitej Polskiej nie da się ustalić albo ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy znajdowało się za granicą, spadek przypada Skarbowi Państwa jako spadkobiercy ustawowemu.
Co w przypadku separacji?
Konsekwencje są podobne jak przy rozwodzie. Przepisów o powołaniu do dziedziczenia z ustawy nie stosuje się do małżonka spadkodawcy pozostającego w separacji.
Małżonek jest wyłączony od dziedziczenia, jeżeli spadkodawca wystąpił o orzeczenie rozwodu lub separacji z jego winy, a żądanie to było uzasadnione. Wyłączenie małżonka od dziedziczenia następuje na mocy orzeczenia sądu. Wyłączenia może żądać każdy z pozostałych spadkobierców ustawowych.
Pamiętajmy też, że rozdzielność majątkowa (intercyza) nie wpływa na dziedziczenie małżonków po sobie. Rozdzielność reguluje kwestie finansowe pomiędzy małżonkami tylko za życia. Po śmierci dziedziczą po sobie według ogólnych reguł.
Dziedziczenie po adopcji
Przysposobiony dziedziczy po przysposabiającym i jego krewnych tak, jakby był dzieckiem przysposabiającego, a przysposabiający i jego krewni dziedziczą po przysposobionym tak, jakby przysposabiający był rodzicem przysposobionego.
Autor: adwokat Bartosz Bator
To także może cię zainteresować:
-
Kiedy powrót do szkół klas 4-8? Wirusolog: Raczej spodziewamy się, że wzrośnie liczba ognisk domowych
-
Ciąża geriatryczna. Co oznacza pojęcie, którym określano ciążę Meghan Markle?
-
Justyna Steczkowska pozuje w bieliźnie pół roku po porodzie. "Najlepsze ciało w polskim show-biznesie"
-
Bon turystyczny 2021 na innych zasadach. W tym roku rodzice zyskają więcej
-
Anna Lewandowska pokazała twarz Klary. Fani zachwyceni. "Jest cudna"
- Agnieszka Kaczorowska chwali się ciążowym brzuszkiem. "Zdrowo rosnę, a w zasadzie rośniemy"
- Ciąża wyparta. Jedna na 475 kobiet nie odczuwa objawów ciąży
- Ula "Pedantula" Chincz pokazała synka. Zdradza, czym zaskoczyło ją macierzyństwo
- Dni wolne w 2021 roku. Na kiedy zaplanować urlop? Kalendarz świąt i dni wolnych od pracy
- Emerytury Stażowe 2021 na nowych warunkach. Wiek emerytalny ulegnie zmianie?