"Moja córka ma 13 lat i chłopaka. Jestem przerażona". Czy zakazać nastolatce randek? Pytamy eksperta

Pierwsze trzymanie się za ręce i pierwszy pocałunek. Któż z nas z nostalgią nie wspomina swoich niewinnych, nastoletnich miłości? Jednak czy 13 lat to odpowiedni wiek na randki? Mamy odpowiedź psychologa.

Na forum Gazeta.pl pojawił się wpis zaniepokojonej matki niespełna 13-letniej dziewczynki. Kobietę martwi to, że jej córka ma chłopaka.

Przedwczoraj moje dziecko (siódma klasa, 13 lat skończy w listopadzie) poinformowało mnie, że ma „oficjalnie” chłopaka. To jest kolega z klasy. Widzę, że podchodzi do tematu bardzo (aż za!) poważnie. Na poniedziałek planują randkę w pizzerii. Młoda chodzi zadurzona i myśli tylko o nim.

- napisała.

Nauczycielka zauważyła, że w czasie okresu dziewczynki nie chodzą do szkoły. Postanowiła temu zaradzić

Kobieta przyznaje, że jest wręcz przerażona sytuacją i nie wie, co robić. Jej zdaniem córka jest jeszcze zdecydowanie za młoda na związek.

Intuicja podpowiada, żeby zabronić takich relacji w tym wieku i koniec, ale to chyba złe wyjście.

- wyznała matka, prosząc inne o pomoc i o podzielenie się własnymi doświadczeniami w tym temacie.

Nie trzeba było długo czekać na reakcję użytkowniczek forum. Zdecydowana większość absolutnie odradziła matce wprowadzanie jakichkolwiek zakazów. Według nich ograniczenia sprawią, że córka zacznie się spotykać z chłopakiem po kryjomu, a do matki straci zaufanie. Dla nich te kilkanaście lat to właśnie normalny wiek, w którym pojawia się zainteresowanie płcią przeciwną, pierwsze zauroczenia i niewinne związki.

Co radzi psycholog?

Poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie psycholożkę, która przychyliła się do opinii większości mam wypowiadających się na forum.

Takie zachowania są normalne i tak należy je traktować. Jednocześnie obserwując spokojnie, co się dzieje i rozmawiać (delikatnie, subtelnie) z dzieckiem na temat tej relacji. Zapraszać (sympatię dziecka - przyp.red.) do domu, poczęstować ciastem czy lodami przy wspólnym stole. Na ogół takie zauroczenia mijają szybko, a jeśli przekształcą się w trwalszą relację, to należy porozmawiać o konsekwencjach zachowań o charakterze erotycznym i zawsze zapewniać, że jest się blisko, gdyby dziecko potrzebowało wsparcia czy pomocy.

- wyjaśniła dr hab. Grażyna Katra.

Waszym zdaniem 13 lat to za wcześnie na pierwsze zauroczenia? A może macie własne - pozytywne lub negatywne - doświadczenia w tej kwestii? Piszcie na: kobieta@agora.pl. Najciekawsze wypowiedzi opublikujemy i nagrodzimy książką.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Więcej o: