Picie kawy w ciąży przyczyną otyłości u dzieci? Lekarze znaleźli związek

Picie kawy w ciąży w małych ilościach do tej pory było uznawane za bezpieczne. Jednak wyniki najnowszych badań pokazują, że spożywanie jej może mieć istotny związek z problemami z wagą wśród dzieci.

Do tej pory panował pogląd, że kofeina w ciąży w niewielkich ilościach jest dozwolona. Ciężarnym zalecano zazwyczaj maksymalnie 200 mg na dobę, co oznacza dwie niezbyt mocne filiżanki kawy (przeciętna szklanka to 100 mg).

Niedługo limit ten może zostać jednak zmniejszony. Wszystko przez badania, które przeprowadził międzynarodowy zespół naukowców (m.in. z Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego i Szpital Uniwersytecki Sahlgrenska ze Szwecji). Ich wyniki opublikowano w czasopiśmie "BMJ Open".

Picie kawy może wpływać na dziecko

Okazuje się, że nawet niewielkie ilości kofeiny przyjmowane w okresie ciąży, mogą mieć wpływ na dziecko. Nie dotyczy to jednak życia płodowego. Skutki picia kawy, czy innych napojów zawierających kofeinę, mogą objawić się w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym. 

W trakcie trwających osiem lat badań przeanalizowano losy aż 50 943 kobiet i ich pociech. Dzięki temu zaobserwowano, że dzieci, których matki piły w okresie ciąży napoje zawierające kofeinę, na dalszych etapach życia częściej miały nadwagę lub otyłość. Z kolei tego typu problemy w dzieciństwie zwiększają ryzyko rozwoju niektórych chorób w dorosłości - m.in. cukrzycy typu drugiego i choroby sercowo-naczyniowej.

Czego nie można jeść w ciąży?

Czas na zmniejszenie limitów?

Naukowcy z międzynarodowego zespołu badawczego podkreślają, że jest to dopiero początek badań nad tym problemem. Jednak jak zaznacza  prof. Verena Sengpiel ze Szpitala Uniwersyteckiego Sahlgrenska, wyniki tych badań już teraz powinny zmotywować do tego, by zmniejszyć limit dozwolonego spożycia kofeiny w okresie ciąży. - Nie jest to lekarstwo, które musi być koniecznie przyjmowane - podsumowuje badaczka.

Kobiety w ciąży powinny pamiętać, że kofeina znajduje się nie tylko w kawie. Zawiera ją także m.in. czarna herbata, cola, czekolada, a także napoje energetyczne.

Zobacz także:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.