W hymnie publicznej podstawówki w Pruszkowie dzieci proszą Boga o pomoc i opiekę. Sprawa jest w kuratorium

Hymn Szkoły Podstawowej nr 4 w Pruszkowie przypomina pieśń religijną. Nie jest to jednak szkoła związana z jakimkolwiek kościołem, a placówka publiczna.

Hymn pruszkowskiej podstawówki brzmi jak pieśń religijno-patriotyczna. Nie umknęło to uwadze rodziców, którzy zgłosili sprawę Fundacji Wolność od Religii. 

"O, Panie Boże, Ojcze nasz"

W hymnie szkoły, której patronem jest Jan Paweł II, nie brakuje odwołań religijnych i patriotycznych. Tekst pieśni możemy znaleźć na oficjalnej stronie placówki. Tak brzmi jej pierwsza zwrotka:

O, Panie Boże, Ojcze nasz, w opiece swej nas miej. Młodzieńczych serc Ty drgnienia znasz, nam pomóc zawsze chciej

Sprawą zainteresowała się Fundacja Wolność od Religii. "W dniu 29 sierpnia Fundacja zwróciła się z pismem do Kuratorium Oświaty w Warszawie i z pilną prośbą o przywrócenie charakteru szkoły publicznej oraz zapewnienie przestrzegania praw uczniów, wynikających z Konstytucji RP, w publicznej Szkole Podstawowej nr 4 w Pruszkowie" - dowiadujemy się z posta fundacji opublikowanego na Facebooku.

Na stronie Fundacji Wolność od Religii czytamy, że zgodnie z art. 25 Konstytucji RP, szkoła publiczna ma zachować bezstronność w sprawach światopoglądowych i zapewnić swobodę każdemu do wyrażania własnego światopoglądu.

- O sprawie poinformowali nas rodzice uczniów tej szkoły - dowiadujemy się od prezes zarządu fundacji, Doroty Wójcik. - Tego typu interwencje są w ostatnim czasie dosyć częste. Może to ze względu na sprzyjającą sytuację polityczną? - zastanawia się. - Nie mogę jednak powiedzieć, że wcześniej takich interwencji nie było - dodaje.

Kuratorium Oświaty w Warszawie jeszcze nie zareagowało na pismo, gdyż zostało ono złożone dopiero dwa dni temu. Niestety, nie udało nam się skontaktować ze szkołą. Otrzymaliśmy informację, że właśnie trwają tam przygotowania do nowego roku szkolnego, w związku z czym kontakt z dyrekcją jest obecnie utrudniony. 

Zobacz także:

Jak zapytać dziecko o to, jak było w szkole?

Więcej o: