Każda ciąża postarza matkę nawet o dwa lata. Wyniki badań zaskoczyły naukowców

Każda kolejna ciąża postarza komórki ciała kobiety. Dzięki badaniom naukowców wiemy już, że w niektórych przypadkach aż o dwa lata. To zaskoczyło samych badaczy.

Wyniki badań naukowców z Northwestern University to potwierdzenie wielu wcześniejszych przypuszczeń. Celem było zbadanie dlaczego kobiety, które urodziły dużą liczbę dzieci, starzeją się szybciej i są bardziej narażone na różne choroby. 

Każde kolejne dziecko postarza

Prace nad zagadnieniem trwały od 2005 roku. Całościowe wyniki badań zostały niedawno opublikowane w "Scientific Reports".

Początkowo przeanalizowano dwa oddzielne markery starzenia komórkowego setek młodych kobiet z Filipin. Wśród badanych były zarówno matki po kilku porodach, jak i kobiety, które urodziły jedno dziecko lub nie były jeszcze w ciąży.

- Długość telomerów i wiek epigenetyczny to dwa markery komórkowe, które niezależnie przewidują śmiertelność. W obu przypadkach okazywały się większe, gdy kobieta urodziła już kilkoro dzieci - powiedział Calen Ryan z Northwestern University, który przewodził badaniom.

Czego nie można jeść w ciąży?

Badacze odkryli, że urodzenie każdego kolejnego dziecka postarzało komórki ciała matki. W niektórych przypadkach były one starsze nawet o dwa lata. To więcej niż początkowo zakładali twórcy badania. Wynik eksperymentu był więc dla nich sporym zaskoczeniem. 

Kto ma lepiej: ty czy twoje rodzeństwo? Kolejnością narodzin wytłumaczysz cukrzycę, chore dziąsła, długi i brak szczęścia w miłości >>

Ciąża tymczasowo odmładza?

To nie koniec wniosków. Zauważono także, że w okresie ciąży komórki kobiet były młodsze, niż podejrzewano. Paradoksalnie, wiek epigenetyczny, a także długość telomerów były niższe niż rzeczywisty wiek przyszłej matki. Z tego kolejny wniosek: ciąża tymczasowo "odmładza" komórki ciała. 

Naukowcy w podsumowaniu swoich badań odnieśli się m.in. do różnych materiałów historycznych i epidemiologicznych. Wynika z nich, że kobiety, które urodziły wiele dzieci, żyły krócej i były bardziej narażone na różne choroby niż te z mniejszą liczbą potomstwa. Jednak jak podkreślają badacze, w tej kwestii sporo jeszcze pozostało do wyjaśnienia. Nie jest to więc koniec badań nad tym zagadnieniem.

Zobacz także:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.