Wniosek 500+: od kiedy, zmiany 2018

Wniosek 500+ na kolejny okres rozliczeniowy można składać od 1 lipca 2018. Od dziś złożymy wniosek 500+ przez internet, od 1 sierpnia 2018 będą przyjmowane wnioski papierowe. Czy coś się zmieniło w tym świadczeniu?
Zobacz wideo

500+ wniosek online

Od 1 lipca 2018 możemy składać wnioski przez internet. Możemy to zrobić na jeden z poniższych sposobów:

 1. Przez rządowy porta Emp@tia
 2. Przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS)
 3. Przez Platformę Usług Administracji Publicznej ePUAP
 4. Za pomocą bankowości elektronicznej

Od 1 sierpnia przyjmowane będą wnioski w formie papierowej (m.in. w Urzędach Gmin, Urzędach Dzielnic, Urzędach Pocztowych czy w Ośrodkach Pomocy Społecznej).

 • Od 1 lipca przez internet złożymy także wnioski 300+, czyli te dotyczące dofinansowania wyprawki szkolnej w ramach programu "Dobry start".

500+ koniec

30 września 2018 kończy się okres rozliczeniowy świadczenia 500 plus 2017/2018. Jeśli nadal chcemy otrzymywać świadczenie musimy złożyć nowy wniosek.

 • Okres świadczeniowy trwa od 1 października do 30 września kolejnego roku (świadczenie 500+ przyznawane jest na rok).

500+ wniosek 2018

Jeśli chcemy otrzymywać pieniądze w ramach Rodzina 500 plus od 1 października (czyli, aby zachować ciągłość wypłat), wniosek 500+ musimy złożyć najpóźniej do 31 sierpnia.

 • jeśli dokumenty zostaną złożone między 1 a 30 września wypłata świadczenia za październik i listopad nastąpi do końca listopada
 • jeśli dokumenty zostaną złożone miedzy 1 a 31 października wypłata świadczenia za październik, listopad i grudzień nastąpi do końca grudnia
 • jeśli dokumenty zostaną złożone między 1 a 31 listopada wypłata świadczenia za listopad, grudzień i styczeń nastąpi do końca stycznia itd.

Wnioski składane od lutego będą rozpatrywane na bieżąco.

Wniosek 500+: jak wypełnić wniosek o świadczenie wychowawcze

Jeśli składamy wniosek na drugie lub kolejne dziecko mamy ułatwione zadanie, ponieważ nie musimy dołączać dodatkowych dokumentów. Podajemy dane dziecka na które wnioskujemy świadczenie wychowawcze, a także dane swoje i innych członków rodziny. Wskazujemy organ odpowiedzialny (czyli np. Urząd Dzielnicy). Ważną informacją jest także to, że mieszkamy i przebywamy na terytorium Polski.

Wniosek 500+ online jest łatwiejszy do wypełnienia niż ten papierowy, ponieważ naszym zadaniem jest głównie wypełnianie kolejnych podświetlanych pól.

500+ na pierwsze dziecko

Jeśli chcemy uzyskać 500+ na pierwsze dziecko, musimy spełnić kryterium dochodowe.

500+ dochody, czyli kryterium dochodowe

Kryterium dochodowe wynosi 800 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie lub 1200 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie - jeśli w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne.

Podstawą do obliczania dochodu do świadczenia wychowawczego 2018/2019 jest dochód z roku 2017.

Rodzina 500 plus na drugie i kolejne dziecko

Jeśli chcemy pobierać świadczenie 500+ na drugie i kolejne dziecko wtedy nie obowiązuje kryterium dochodowe. Musimy jednak pamiętać o sytuacjach, w których według programu Rodzina 500 plus drugie dziecko... staje się pierwszym dzieckiem (np. wtedy, gdy jego starszy brat lub starsza siostra kończy 18 lat).

500+ zmiany 2018

Póki co program Rodzina 500 plus funkcjonuje według takich samych zasad jak w latach ubiegłych. Słyszeliśmy głosy dotyczące wielu możliwości zmian, m.in. że wysokość świadczenia może ulec zmianie, że zmieni się próg dochodowy, czy że świadczenie będzie wypłacane dłużej, jednak na razie żadne zmiany nie miały miały miejsca. Dotychczasowe warunki mają funkcjonować w całym obecnym okresie świadczeniowym.

Rodzina 500 plus - o czym trzeba pamiętać

 • świadczenie przyznawane jest do ukończenia przez dziecko 18 roku życia
 • o świadczenie mogą wnioskować rodzice, opiekunowie prawni bądź opiekunowie faktyczni
 • świadczenie przyznawane jest osobom mieszkającym w Polsce
 • stan cywilny rodziców dziecka, na które wnioskowane jest świadczenie nie ma znaczenia, jednak w przypadku rodzin niepełnych ważny jest fakt ustalenia alimentów od drugiego rodzica (istnieją sytuacje w których nie jest to konieczne)
 • 500 zł w całości trafia do rodzin, od tej kwoty nie jest odprowadzany podatek, ani inne składki czy potrącenia

Przy pisaniu korzystałam z informacji podanych na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Pomocy Społecznej dotyczącej programu Rodzina 500 plus.

To także może cię zainteresować:

Więcej o: