Kasia Zielińska wozi dziecko na przednim siedzeniu. "To nieodpowiedzialność!"

Wożenie dzieci na tylnym siedzeniu i tyłem do kierunku jazdy jest z pewnością bezpieczniejszym rozwiązaniem. Czy jednak sadzając syna z przodu aktorka złamała prawo?

Słoneczna pogoda zachęca do weekendowych wypadów za miasto. Niedawno zdjęciem z podobnej wycieczki pochwaliła się aktorka Katarzyna Zielińska. Zdjęcie zrobiono podczas podróży samochodem. Widać na nim nogi aktorki, fragment ręki jej partnera oraz nóżkę jej młodszego syna siedzącego w foteliku dla dzieci przymocowanym do przedniego siedzenia.

Fani od razu zwrócili uwagę na warunki, w których podróżuje dziecko. Komentujący uznali, że chłopiec nie powinien jechać na przednim siedzeniu, a fotelik nie powinien być ustawiony przodem do kierunku jazdy:

Urlopy dla rodziców - co oferuje państwo?

Taki mały bąbel i jedzie przodem do kierunku jazdy. Pani Kasiu osoba inteligentna, a taka nieodpowiedzialna.
To samo rzuciło mi się w oczy. My zamierzamy jeździć tyłem do kierunku jazdy co najmniej do 5 roku życia! A kto jeszcze nie jest do tego przekonany, polecam pooglądać filmiki z testami fotelików podczas nawet drobnej stłuczki. Dziecko przodem może złamać kręgosłup.

Niektórzy pisali jednak o tym, że przepisy pozwalają opiekunom wozić dziecko na przednim foteliku i w określonych okolicznościach nie może być on ustawiony przodem do kierunku jazdy:

Wydaje mi się, że od 2018 dziecko może siedzieć z przodu w foteliku tyłem do kierunku jazdy lub też normalnie przodem- należy tylko pamiętać o włączeniu/wyłączeniu poduszki.

Kto ma rację?

Okazuje się, że w każdym z komentarzy jest trochę prawdy. Według Art. 45 Kodeksu Drogowego dziecko, które ma mniej niż 150 centymetrów wzrostu, kategorycznie nie może być przewożone na przednim siedzeniu samochodu bez fotelika.

Jeśli chodzi o sam fotelik przymocowany do przedniego siedzenia, to nie może być on odwrócony tyłem do kierunku jazdy, jeśli poduszka powietrzna dla pasażera jest aktywna podczas jazdy. Z kolei, gdy poduszka powietrzna jest włączona, dziecko powinno siedzieć w foteliku przodem do kierunku jazdy, a gdy wyłączona - tyłem do niego.

Najbezpieczniej jednak przewozić dzieci na tylnym siedzeniu tyłem do kierunku jazdy, ponieważ w wypadku zderzenia czołowego, szyja dziecka, które siedziałoby na przednim siedzeniu, nie wytrzymałaby przeciążenia spowodowanego przez zderzenie.

Więcej na ten temat znajdziesz w artykule >>> Cały świat już wie, że Kim Kardashian wozi dziecko w foteliku źle. Jak jest prawidłowo?

To też może cię zainteresować:

Więcej o: