Żłobek i przedszkole - jak przygotować dziecko i siebie do nowego etapu?

Do września jeszcze trochę czasu, ale w wielu domach już myśli się o nadchodzących zmianach. Niedługo nowa tura maluchów pójdzie do żłobków i przedszkoli. To ogromna zmiana w życiu wielu rodzin. Jak przygotować dziecko i siebie do nowego etapu?

Początki w żłobku i przedszkolu są często stresujące nie tylko dla dzieci, ale także dla ich rodziców. Wiąże się to z płaczem i buntem maluchów, które na początku zazwyczaj nie lubią tych nowych miejsc.

Lęk separacyjny 

Lęk separacyjny zaczyna się u dzieci zazwyczaj między 12. a 24. miesiącem życia i może trwać nawet do 4. roku życia. Pojawia się, gdy dziecko zaczyna uświadamiać sobie, że jest istotą odrębną od swoich rodziców. Wówczas odczuwa ono strach przed utartą najbliższych mu osób. Objawia się to m.in. lękiem przed obcymi i niechęcią do jakichkolwiek rozstań z mamą czy tatą.

Mimo że taki problem pojawia się nie u wszystkich dzieci, rodzice powinni pamiętać, że pójście do żłobka lub przedszkola, może przyczynić się do jego powstania. To ogromna zmiana w życiu dziecka. Stąd płacz i krzyk każdego poranka. Wielu dorosłych jest bezradnych w takich sytuacjach. Z jednej strony żal im dziecka. Z drugiej wiedzą, że nie powinni mu za każdym razem ustępować.

Czy da się temu zaradzić?

Jak radzić sobie w takich sytuacjach? I czy możemy jakoś przygotować dziecko i samych siebie do tej zmiany? Okazuje się, że istnieje na to kilka sprawdzonych metod.

Musimy także pamiętać, że reakcje dzieci nie zawsze są przesadzone i czasami są ważnym sygnałem ostrzegawczym, świadczącym o tym, że w żłobku lub przedszkolu dzieje się coś złego. Co więc powinno być dla rodziców szczególnie niepokojące?

Wielki festiwal rodziny

O tego typu problemach opowie w trakcie wielkiego festiwalu rodziny Family Fest dr Marta Majorczyk, wykładowca akademicki w Collegium Da Vinci w Poznaniu oraz doradca rodziny z poradni psychologiczno-pedagogicznej przy Uniwersytecie SWPS.

W trakcie festiwalu będziemy mogli skorzystać także z innych porad eksperckich. W programie m.in. Jak najlepiej przygotować się do porodu i przejść czas połogu - o czym koniecznie wiedzieć okiem położnej, Jak bezpiecznie dobierać produkty dla dzieci - jak mądrze czytać etykiety i czego w składach różnych produktów dla niemowlaka, dziecka żłobkowego, przedszkolaka.

23596058

Family Fest, jedyny taki festiwal rodzinnyFamily Fest, jedyny taki festiwal rodzinny 

Family Fest - kiedy i gdzie?

Family Fest odbędzie się 23 i 24 czerwca tego roku w siedzibie Wydawnictwa Agora w Warszawie. Na imprezie nie zabraknie kulturalnych atrakcji dla najmłodszych, fachowych porad dla rodziców i bogatej oferty wystawienniczej z najlepszymi markami dziecięcymi.

W programie m.in. koncerty: muzyczny duet Jerz Igor, legendarny zespół dziecięcy Fasolki, który w tym roku obchodzi swój jubileusz 35-lecia, Smykofonia, czyli znany już projekt z muzyką klasyczną dla smyków; teatr: spektakl „Puff” Teatru Niewielkiego, fragmenty „Księgi Dżungli” Teatru Muzycznego Roma i warsztaty z Teatrem Guliwer; dzieci będą mogły obejrzeć też niezwykłe filmy z Festiwalem Filmowym Kino Dzieci i wziąć udział w organizowanych warsztatach.

Bezpłatne zapisy do strefy merytorycznej i bilety na biletycjg24.pl

  • 10 zł - bilet jednodniowy
  • 15 zł -karnet dwudniowy
  • dzieci wstęp wolny

Adres wydarzenia: Agora, ul. Czerska 8/10, Warszawa, 23-24 czerwca, godz. 11-18.

Szczegóły na: familyfest.pl

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniem? Zajrzyj TUTAJ >>

Choroby zakaźne dzieci

Więcej o: