Powstanie specjalny poradnik żywieniowy dla żłobków

Stowarzyszenie "Zdrowe Pokolenia" i Państwowa Inspekcja Sanitarna dostarczą do każdego żłobka w Polsce poradnik "Żywienie dzieci w żłobkach. Praktyczne wprowadzenie do aktualnych norm i zaleceń".

Niedawno pisaliśmy o niezależnym raporcie Watchdog Polska na temat posiłków w polskich przedszkolach. Wnioski wypływające z badania były bardzo niepokojące. Okazało się, że przedszkolaki często są karmione zupkami w proszku i potrawami bogatymi w cukier. Co więcej, układaniem ich jadłospisów nie zajmują się profesjonaliści.

Niezdrowe jedzenie w żłobkach

Stowarzyszenie „Zdrowe Pokolenia” i Państwowa Inspekcja Sanitarna dostarczą do każdego żłobka w Polsce poradnik „Żywienie dzieci w żłobkach. Praktyczne wprowadzenie do aktualnych norm i zaleceń”. Dystrybucja rozpocznie się w czerwcu br. To pierwsza na rynku publikacja, dedykowana osobom odpowiedzialnym za żywienie w żłobkach, tak kompleksowo uwzględniająca najnowsze normy i zalecenia dotyczące żywienia dzieci od 1. do 3. roku życia, jak również ich praktyczne wprowadzenie. Autorami opracowania są wybitni eksperci w dziedzinie żywienia niemowląt i małych dzieci oraz dietetycy współpracujący z placówkami żłobkowymi. 

Od 1 stycznia 2018 r. to „organizatorzy żywienia zbiorowego w żłobkach”, czyli głównie intendenci, kierownicy, dyrektorzy i osoby dedykowane, odpowiadają za zapewnienie w nich pełnowartościowych posiłków. Żłobkowa dieta powinna być zgodna z normami żywienia, jakie w 2017 roku zaktualizował Instytut Żywności i Żywienia. Po nowelizacji ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, która weszła w życie w styczniu br., kierownicy żłobków w wielu rejonach Polski i intendenci zgłaszali potrzebę wprowadzenia prostych narzędzi i pomocy, które ułatwią wprowadzenie wytycznych.

- Większość placówek sprawujących opiekę nad dziećmi do lat 3 nadal nie ma w swoim zespole wykwalifikowanych osób odpowiedzialnych za jakość żywienia. Dlatego uznaliśmy, że niezbędne jest wprowadzenie prostych narzędzi ułatwiających zastosowanie norm i zaleceń dotyczących prawidłowego postępowania w żywieniu zbiorowym najmłodszych dzieci. To – w połączeniu z edukacją personelu - pomoże
zapewnić wszystkim małym dzieciom właściwą i zdrową dietę - mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Halina Weker ze Stowarzyszenia „Zdrowe Pokolenia”.

Zobacz także:

Jak zrzucić brzuch po ciąży?

Copyright © Agora SA