Ksiądz znalazł przyczynę niepłodności. To tatuaże. Przywołuje sporny fragment Biblii i daje rady

Ksiądz nagrał przemówienie, w którym mówi o szkodliwości tatuaży. Jego zdaniem są one przyczyną niepłodności u par starających się o dziecko. Zdradził także, że udało mu się już kilku osobom pomóc.

Niepłodność to bardzo trudny i złożony temat. Czasami trudno jest zidentyfikować przyczynę problemu. Eksperci wskazują zazwyczaj na różne choroby oraz wady anatomiczne narządów. Lista potencjalnych winowajców jest dosyć długa.

Tatuaż to otwieranie się na zło?

Swoją koncepcją na temat przyczyny niepłodności podzielił się ksiądz Rafał Jarosiewicz (znany m.in. z mobilnego konfesjonału). Kapłan zamieścił na swoim profilu na Facebooku filmik, który wzbudził spore kontrowersje. Duchowny wypowiedział się na temat tatuaży. I to w dosyć nietypowym kontekście. O ile kościół krytykuje tatuowanie ciała od lat, o tyle nie wiązał raczej tego problemu z niepłodnością.

Okazuje się, że ksiądz Jarosiewicz w przeszłości miał do czynienia z parami, które mimo starań nie mogły mieć dzieci. - Moje pierwsze pytanie, które do nich kieruję, to jest pytanie, czy ich ciała rzeczywiście nie są wytatuowane. Spytacie dlaczego? Pamiętam na przykład, jak ojciec James Manjackal mówił o tatuażach, jako o bardzo konkretnej furtce i otwieraniu się na zło - opowiada w swoim nagraniu.

Ksiądz zdradza także, że udało mu się już pomóc niektórym parom. Zalecał tego typu osobom modlitwę, która usuwa negatywne działanie tatuażu. - Pierwszym owocem takiej modlitwy było to, że u wielu par, które przez całe lata nie mogły mieć dzieci, poczynało się życie - zdradza kapłan.

"Mam tatuaż i dziecko - i co z tym fantem zrobić?"

Nagranie z przemową księdza zostało udostępnione m.in. na fanpejdżu "Antykleryk". Post wywołał lawinę komentarzy oburzonych rodziców. Odzywali się głównie ci, którzy mają już dzieci i są wytatuowani.

O Jezzzuu, a ja mam tatuaż i dziecko - i co z tym fantem zrobić? Mało tego - mąż ma tatuaż i dziecko ma tatuaż.
Jestem wytatuowany i mam 2 dzieci, jestem szczęśliwym ojcem i mam zamiar dalej ozdabiać swoje ciało, bez względu na opinię duchownych.

Błędna interpretacja Biblii?

To nie pierwszy raz, gdy katoliccy duchowni poruszają temat tatuaży. Na serwisie Youtube możemy znaleźć mnóstwo filmików, z których dowiadujemy się, że tatuaż jest otworzeniem się na działanie demoniczne.

Na swoim nagraniu ksiądz Jarosiewicz czyta fragment Biblii, który ma potwierdzać teorię o fatalnym wpływie tatuaży na ludzi (Księga kapłańska, rozdział 19, werset 28). Jednak jest to bardzo sporny tekst, który nawet w samym kościele wywołuje różnorodne interpretacje. Zauważa to jeden z komentujących nagranie:

Ten tekst, który przytacza kapłan jest wyrwany z kontekstu i w dodatku nie przeczytał go całego. A idzie on tak: "Nie będziecie robili sobie nacięć z żałoby po zmarłych ani nie będzie tatuowali swoich ciał" - tu chodzi tylko o konkretny rodzaj tatuaż

Jeszcze ktoś inny napisał, że tatuaż w ogóle nie przeszkadza mu w byciu religijną osobą:

Mam tatuaże i czytam Pismo Święte każdego dnia, staram się być dobrym człowiekiem - nie tylko mówiąc, ale robiąc!

Niepłodność a bezpłodność

Tego typu radykalne, a jednocześnie proste teorie na temat niepłodności, mogą być szczególnie bolesne dla osób bezskutecznie starających się o dziecko. Szacuje się, że problem ten dotyczy nawet co piątej polskiej pary.

Niepłodności nie należy jednak mylić z bezpłodnością. Niepłodność to w wielu przypadkach tylko stan przejściowy, który da się skutecznie leczyć. Z kolei bezpłodność to stan dożywotni, który jest na przykład spowodowany brakiem macicy u kobiety lub jąder u mężczyzny.

Copyright © Agora SA