Tragiczny pocałunek, który mógł skończyć się śmiercią dziecka. Rodzice pokazują zdjęcia, by ostrzec innych

Te przerażające zdjęcia powinny być ostrzeżeniem dla wszystkich dorosłych. Pokazują, do czego w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić pocałunki niemowląt w usta.
Zobacz wideo

To nie pierwszy raz, kiedy piszemy o tym, jak groźne w skutkach może być całowanie dzieci w usta. Informowaliśmy o 18-miesięcznej Marianie, która zmarła, gdyż jej organizm nie poradził sobie z wirusem opryszczki. Dziewczynka zaraziła się nim przez zwykły pocałunek.

Przerażające zdjęcia

O problemie znowu zrobiło się głośno, gdy w mediach pojawiły się zdjęcia trzymiesięcznego chłopca z Chin zarażonego wirusem. Patrząc na nie, trudno uwierzyć, że dolegliwość wywołały z pozoru niegroźne pocałunki.

Chłopca wirusem prawdopodobnie zaraziła jego mama. Jak wyjaśniają lekarze, przyczyniło się do tego częste całowanie niemowlaka w usta. Początkowo specjaliści podejrzewali, że chłopiec cierpi na jakąś chorobę skóry. To dlatego, że jego całe ciało   pokryte było bąblami i strupami. Jednak szybko okazało się, że przyczyną tej dolegliwości jest wirus opryszczki HSV-1.

3-miesięczne dziecko zaraziło się opryszczką przez pocałunek.3-miesięczne dziecko zaraziło się opryszczką przez pocałunek. screen Daily Mail

Co może stać się niemowlęciu, gdy pocałuje je osoba z "zimnem"? Matka pokazuje przerażające zdjęcia >>

Chłopiec miał sporo szczęścia

Chłopiec z Chin miał jednak sporo szczęścia. Lekarzom udało się go uratować i maluch wraca już do zdrowia. Teraz jego rodzice chcą ostrzec innych dorosłych i uczulić ich na tego typu sytuacje.

Za opryszczkę wargową odpowiedzialny jest wirus Herper simplex typu 1 (HSV-1). Atakuje on przede wszystkim błony śluzowe oraz skórę ust i dziurek nosa. Wirus zagnieżdża się w komórkach nerwowych i przez długi czas może pozostawać uśpiony. Jednak, gdy na przykład nasz organizm jest osłabiony, może się uaktywnić.

Wielu z nas jest nosicielami wirusa

Musimy jednak pamiętać, że nie każdy pocałunek kończy się zakażeniem i nie każde zakażenie prowadzi do groźnych powikłań. Mimo to musimy zachować ostrożność, bo wielu z nas jest nieświadomymi nosicielami wirusa opryszczki.

A zarazić się wirusem możemy w bardzo łatwy sposób. Wystarczy pocałunek  z osobą, u której pojawiły się już pęcherzyki, zjedzenie czegoś tym samym sztućcem lub napicie się z tego samego kubka. Wirus przenosi się także drogą kropelkową.

Zobacz także:

Czy seks oralny powinien być zabroniony w trakcie ciąży? Taka informacja pojawiła się w wielu mediach. Zapytaliśmy o to eksperta

Opryszczka potrafi uprzykrzyć życie. Jak się jej pozbyć domowymi sposobami? Pytamy lekarza

Więcej o: