Rodzice nagminnie robią za dzieci prace plastyczne. Matka 5-latki się wściekła: Dajcie żyć!

Mamę 5-latki zdenerwowało to, że w szkolnych konkursach plastycznych startują nie dzieci, a ich rodzice. Napisała zabawny, ale dający do myślenia post. I apeluje: "Matki, dajcie matkom żyć!".

Zdaniem Kamila Nowaka, autora popularnego bloga parentingowego Blog Ojciec, każdy rodzic powinien przeczytać post Moniki Treski, mamy dzieci w wieku przedszkolnym. Pani Monika przygotowała krótki wpis, w którym apeluje do rodziców, żeby nie pomagali swoim pociechom w wykonywaniu prac plastycznych do szkoły i przedszkola.

"Radosna TFUrczość"

Autorka postu zauważa, że rodzice za bardzo ingerują w przygotowanie dzieci do wszelkich konkursów. Nie pozwalają maluchom na samodzielność – wybierają za nie piosenki, które powinny śpiewać na występach, a także robią za nie prace plastyczne.

Alergia czy nietolerancja pokarmowa?

Ostatnio dzieci pani Moniki brały udział w szkolnym konkursie, który polegał na przygotowaniu świątecznej kartki. Córka autorki posta, 5-letnia Małgosia, narysowała baranka. Mama nie wtrącała się do „procesu tworzenia”:

Wyjęłam z tajnej skrytki [...] wszelkiej maści arkusze pianek, filców, tekturek, piórek, rurek i innych, posadziłam młodzież przy stole i zakrzyknęłam „Róbta, co chceta, byle zawierało jajko, kurczaka bądź inny element skojarzeniowy”. Radosna TFUrczość [pisownia oryginalna – przyp. red.] pięciolatki wyewoluowała w baranka, któremu z du*y wystają żonkile.

"Dajcie matkom żyć!"

Mama z córką zaniosły kartkę do przedszkola. Tam czekało je spore zaskoczenie. Pozostałe dzieci przyniosły prace, których, według pani Moniki, nie byłyby w stanie wykonać same:

Naturalnej wielkości baranek zrobiony metodą quilingu [ozdoba z wąskich, poskręcanych jak sprężynki pasków papieru - przyp. red.], podpisany: Jaś, 4 lata. Wydziergana szydełkiem biała serwetka z zadziornie różowym napisem "Alleluja”- Kasia, lat 3. Nie odmawiam dzieciom talentu. Może rodzice powyższych progenitur zamiast gryzaków oswajali dziecięcia swe ze sztuką, rękodzielnictwem, eko-modą. Może zamiast wierszy Tuwima czytano takim brzdącom do poduszki dzieła klasyków greckich w oryginale. PRZYPUSZCZAM, ŻE WĄTPIĘ.

Mama zaznaczyła, że dzieci, które rzekomo były autorami skomplikowanych prac, czasem nie są w stanie same założyć butów. Trudno więc uwierzyć w ich zdolności do szydełkowania lub przygotowywania skomplikowanej papieroplastyki.

(...) w szatni kiblujemy koło wspomnianej Zuzi, stąd wiem, że blondwłosy ten aniołek ma problem z założeniem kapci na prawidłową stopę i mimo że ma tylko dwie opcje, jest w stanie pomylić się pięć razy.

Pani Monika apeluje do mam, żeby pozwoliły dzieciom na rozwój, samodzielność oraz nie odbierały im przyjemności wynikającej z tworzenia własnych prac:

Matki. Pozwólcie dzieciom tworzyć baranki z żonkilami w du*ie. Nie bądźcie jak mama Jasia, Zuzi, Kasi. Nie twórzcie klik Matek Współzawodniczących, Matek Cierpiętniczych. Matki, dajcie matkom żyć!

Post pani Moniki na fanpage’u Blog Ojciec doczekał się prawie 10 000 reakcji, ponad 1700 udostępnień i prawie 600 komentarzy. Wiele kobiet podpisało się pod wpisem mamy Małgosi.

"Sama prawda!"

W komentarzach mamy pisały, że wielokrotnie ich maluchy cierpiały, ponieważ ich samodzielnie wykonane prace nie były doceniane, bo inne prace, zrobione tak naprawdę przez rodziców, nie dzieci, wyglądały dużo lepiej:

Niestety, sama prawda. Najgorsze, że w przedszkolu się nie kończy. Kolegom mojego syna (10 lat) dalej rodzice robią prace plastyczne i nie tylko...
Najgorsze jest to, że w głosowaniu na najlepszą pracę wygrywają zawsze prace "Jasia", "Zuzi" i "Kasi".
Mój syn też jeszcze nic nie wygrał w konkursach plastycznych w szkole, choć z plastyki same szóstki i ma naprawdę dobrą rękę do rysunku. Jednak zawsze ktoś jest lepszy i - jak się okazuje - też robił pracę rodzic.
Też to przeżywałam jako dziecko, choć w moich czasach nie było to aż tak nagminne. Zawsze moje prace konkurowały z pracami rodziców rówieśników, a plastyka akurat była moim konikiem. Obecnie jestem absolwentką malarstwa

Pomagacie dzieciom w pracach plastycznych? Piszcie w komentarzach.

To też może cię zainteresować:

Rodzice ślęczą z dziećmi nad pracami domowymi. Mama 12-latki: 'Mogłabym się z nią nie uczyć, ale byłaby czwórkowa. A jestem ambitna'

Harry Potter satanistą?! Zazdroszczę braku większych problemów. Jestem wierząca i czytać pozwalam [LIST]

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.