Rusza kampania informacyjna na temat kleszczowego zapalenia mózgu. O tej chorobie nadal wiemy za mało

Kleszcze mogą zacząć być aktywne już marcu. Dlatego końcówka zimy i początek wiosny to najlepszy czas na zaszczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu

Wiedza na temat kleszczowego zapalenia mózgu (KZM) jest nadal wśród Polaków bardzo mała. Przekazy medialne na temat chorób odkleszczowych koncentrują się zazwyczaj na boreliozie. Tymczasem często zapomina się o tym znacznie poważniejszym schorzeniu.

Rusza kampania na temat KZM

Celem kampanii „Nie igraj z kleszczem - wygraj z kleszczowym zapaleniem mózgu” jest zwiększenie świadomości Polaków na temat tej groźnej choroby. 28 lutego 2018 roku odbyła się konferencja inaugurująca akcję. W trakcie niej odbyła się dyskusja na temat KZM z udziałem ekspertów.

KZM jest chorobą znacznie groźniejszą i trudniejszą w leczeniu niż bolerioza. Jak przypomniała w trakcie konferencji prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersyteckiego Szpitala Zakaźnego w Białymstoku, wirusem wywołującym chorobę może być zarażony nawet co szósty kleszcz.

Uszkodzenia mózgu mają charakter trwały

Skutkami KZM mogą być poważne zaburzenia funkcji poznawczych. To m.in. problemy emocjonalne i kłopoty z koncentracją. W skrajanych przypadkach może dojść także do całkowitej utraty pamięci. - Mózg jest narządem bardzo delikatnym, a skutki jego uszkodzenia mają zazwyczaj charakter trwały. Rehabilitacja może jedynie zmniejszyć następstwa - przypomniał w trakcie konferencji prof. Ernest Kuchar, kierownik Kliniki Pediatrii z Odziałem Obserwacyjnym WUM.

Kampania 'Nie igraj z kleszczem - wygraj z kleszczowym zapaleniem mózgu'Kampania 'Nie igraj z kleszczem - wygraj z kleszczowym zapaleniem mózgu' materiały partnera

Groźne mity na temat kleszczy

Dużym problemem w profilaktyce chorób odkleszczowych są mity na temat kleszczy, w które wierzy duża część naszego społeczeństwa. W trakcie konferencji przypomniała o nich dr n. med. Marta Hajdul-Marwicz z Katedry i Zakładu Biologii Ogólnej i Parazytologii WUM.

Jedynym z najpowszechniejszych mitów jest przekonanie, że kleszcze spadają z drzew. Tymczasem maksymalna wysokość, na jaką wspinają się te stworzenia to 1,5 metra. Przez to błędne przekonanie, wiele osób myśli, że zakładając na głowę kapelusz z dużym rondem, uchroni się przed atakiem kleszcza.

Niektórzy uważają także, że jeśli kleszcz znajduje się na ubraniu, to nie ma szans, by wpił się on w skórę. Tymczasem kleszcze (zwłaszcza nimfy) są bardzo zdeterminowane i zwinne, dlatego zazwyczaj nie mają problemu z pokonaniem przeszkody w postaci ubrania.

Jeszcze inny mit to przekonanie na temat ochronnego charakteru białych ubrań. Kleszcze są ślepe, więc takie twierdzenie nie ma żadnego uzasadnienia. Biały strój może mieć jednak pewną zaletę - na takim ubraniu szybciej zauważymy kleszcza.

Kleszcze to nie tylko borelioza. Ta dziewczynka nie mogła chodzić

Kleszcze są także w miastach

Dr n. med. Marta Hajdul-Marwicz przypomniała także o innej kwestii, z której często nie zdajemy sobie sprawy. Obecnie kleszcze żyją nie tylko w lasach. Ekspertka podkreśliła, że do ich rozwoju potrzebne są wilgotne warunki z dostępem do żywicieli. Dlatego przebywając w mieście, nie jesteśmy wcale wolni od tego problemu. Musimy pamiętać o tym zwłaszcza w trackie spacerów po parkach miejskich.

Szczepionka nadal najlepszą profilaktyką

Obecnie nie ma jeszcze specjalnego leczenia przeciwwirusowego KZM. Najlepszą profilaktyką jest więc szczepienie ochronne, które chroni przed chorobą aż w 99 procentach. Najbardziej odpowiednim momentem na wykonywanie szczepień jest późna zima lub wczesna wiosna, ponieważ kleszcze mogą być aktywne już w marcu.

Świadomość na temat szczepionek jest nadal bardzo mała wśród Polaków. O ile w profesjach takich jak leśnictwo czy wojsko szczepienia są obowiązkowe, pozostała część społeczeństwa często nawet nie zdaje sobie sprawy z jej istnienia. Dlatego ważne są wszelkie akcje informujące na ten temat.

Organizatorami kampanii „Nie igraj z kleszczem - wygraj z kleszczowym zapaleniem mózgu” są Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Fundacja Aby Żyć oraz Pfizer. W ramach akcji w wybranych placówkach będzie można zaszczepić się przeciw KZM w promocyjnej cenie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.