"Rezultat pięknych 9 miesięcy ciąży z cukrzycą". Tym zdjęciem mama dodała otuchy innym chorym

Addie postanowiła dodać otuchy innym kobietom, które same chciałyby zostać mamami, jednak obawiają się, że cukrzyca mogłaby być przyczyną komplikacji w ciąży. Pani Fowler ma czwórkę zdrowych dzieci, a z chorobą zmaga się od kilkudziesięciu lat.

Addie Williams Fowler jest mamą czwórki dzieci. Kobieta choruje też na cukrzycę typu pierwszego, czyli chorobę autoimmunologiczną, w wyniku której układ odpornościowy niszczy komórki beta trzustki odpowiadające za produkcję insuliny. Leczenie tego typu cukrzycy polega na stałym monitorowaniu poziomu cukru we krwi i regularnym podawaniu insuliny. 

Serce ze strzykawek

Ostatnio Addie postanowiła opublikować na fanpage'u Love What Matters post, w którym chciała dodać innym kobietom chorym na cukrzycę otuchy. Post zilustrowała zdjęciem jednego z młodszych dzieci, które leży na czerwonym kocu otoczone zużytymi strzykawkami i paskami do glukometru:

To zdjęcie symbolizuje rezultat dziewięciu pięknych miesięcy ciąży z cukrzycą typu pierwszego – bardzo zdrowie dziecko. Zdjęcie jest także symbolem wielu wizyt lekarskich, badań laboratoryjnych, ultrasonograficznych. Ono reprezentuje 1900 przyjętych zastrzyków z insuliny, widać na nim ponad 2700 pasków do glukometru, które pomagały upewnić się, że ciąża jest zdrowa.

Cukrzyca ciążowa - badania, objawy i leczenie

Addie wyjaśniła, że kiedyś przez swoją chorobę obawiała się ciąży - bała się o życie i zdrowie swoje oraz dziecka. Kiedy jednak zdecydowała się zostać mamą, postanowiła zadbać jak najlepiej o swój organizm. Przez dziewięć miesięcy regularnie odwiedzała lekarzy, badała się i regularnie mierzyła poziom glukozy we krwi. Poza tym starała się prowadzić normalne życie.

Będąc w trzeciej ciąży wzięła nawet udział w wyścigu rowerowym na ponad 50 kilometrów, z którego dochód miał być przeznaczony na badania nad cukrzycą. Każde z dzieci Addie urodziło się zdrowe. Ona sama w kolejnych ciążach nie czuła się dużo gorzej niż zdrowe kobiety spodziewające się dzieci.

Więcej niż numerek

Pani Fowler uważa, że może być inspiracją dla chorych na cukrzycę kobiet, które pragną zostać mamami, ale obawiają się okresu ciąży i tego, czy dziecko urodzi się zdrowe. Według Addie cukrzyca nie musi być powodem rezygnacji z macierzyństwa. Wystarczy być po prostu pod opieką dobrych lekarzy i samemu regularnie pamiętać o kontrolowaniu swojego stanu zdrowia:

Życie z cukrzycą jest ciężkie, nie ma od niej przerw, nie ma wakacji, ale można sobie z nią radzić. Wiem, że będą dobre i złe dni. Kluczem jest skoncentrowanie się na tym, co dobre, i pamiętanie o tym, że życie to coś więcej niż numerek na glukometrze.

To też może cię zainteresować:

Cukrzyca w ciąży

Cukrzyca: wszystko, co warto o niej wiedzieć

Więcej o: