1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Na nocniku od pierwszych dni życia - dla niektórych norma, dla innych dziwactwo. "Wysadzała nawet do zlewu"

Bezpieluchowe wychowanie wzbudza kontrowersje od lat. Mimo, że wiele osób chwali tę metodę wychowawczą, dla niektórych rodziców to nadal niezrozumiała fanaberia.

Na naszym forum pojawił się wątek na temat bezpieluchowego wychowania dziecka. Dyskusję rozpoczęła jedna z mam, której koleżanka od jakiegoś czasu interesuje się ekologicznymi trendami - ostatnio spodobała jej się właśnie idea bezpieluchowego wychowania. A że niedługo sama zostanie mamą, już zapowiedziała, że zrezygnuje z używania pieluszek. Wątek sprowokował także dyskusję między rodzicami.

Zobacz wideo

"Jakieś przerażające to było"

Przeciętne dziecko zaczyna korzystać z nocnika mniej więcej w drugim roku życia. To dla malucha duży przełom. Wiele dzieci po rozstaniu z pieluchą czuje się bardziej dorosłe. Jednak dzieci wychowane zgodnie z bezpieluchowym trendem, z pieluszką nie mają do czynienia nigdy.

Dla wielu osób widok kilkutygodniowego maleństwa na nocniku może być naprawdę sporym zaskoczeniem. Napisała o tym forumowiczka o nicku Disco-ball:

Spotkałam raz matkę z dwójką dzieci (2 lata i 3 tygodnie) na seansie filmowym. Dziewczyna to młodsze dziecko wysadzała na nocnik! Co chwilę! Najbardziej niepokoiła mnie siedząca pozycja dla takiego maluszka. Jakieś przerażające to było.

Rodzice, którzy decydują się na bezpieluchowe wychowanie, mają wytłumaczenie dla swojej decyzji. Ich zdaniem rozpoczęcie wysadzania na nocnik w starszym wieku może być nieskuteczne, bo kilkumiesięczne dziecko będzie już przyzwyczajone do pieluch.

"Mi by się znudziło po jednym dniu!"

To niejedyny problem, który zauważają dyskutanci. Rezygnacja z pieluch u dziecka to spore wyzwanie też dla rodzica. W trakcie wyjść z domu trzeba mieć ze sobą jakiś pojemnik i ubrania na zmianę. Poza tym za każdym razem, gdy maluch chce zrobić kupkę, potrzebna jest interwencja rodzica. Wielu osobom wydaje się więc to zbyt czasochłonne. Napisały o tym forumowiczki o nickach Butch_cassidy i Ichi51e:

Trzeba non stop patrzeć na nie i błyskawicznie wysadzać. Mi by się znudziło po jednym dniu!
Założę się, że te eko-matki rezygnują po 3 miesiącach!

Z kolei Ga-ti opisuje historię swojej znajomej, która wychowywała bezpieluchowo swoje dziecko:

Wszędzie chodziła z nocnikiem i torbą ciuchów na zmianę. Np. w moim domu wysadzała nawet do zlewu. Jej dziecko, jej sprawa. Ja patrzyłam szeroko otwartymi oczami i zastanawiałam się, co by mnie zmusiło do takich ceregieli.

Forumowiczka Bei zwróciła uwagę an jeszcze inny problem:

Ciekawe, jak taka mama będzie sobie radzić bez pieluch zimą. Jest zimno, będzie mogła to praktykować tylko w domu.

Coraz popularniejszy trend

Mimo że wielu rodzicom metoda wydaje się dziwaczna, bezpieluchowe wychowanie od kilku lat jest coraz popularniejsze. Ten trend posiada nawet swoją nazwę - Natural Infant Hygiene (pol. Naturalna Higiena Niemowląt).

Autorką terminu jest Ingrid Bauer, która kilkanaście lat temu opublikowała książkę "Bez pieluch od urodzenia. O naturalnej higienie niemowląt". Bauer posuwa się w niej m.in. do stwierdzenia, że używanie pieluch jest sprzeczne z podstawowymi prawami człowieka.

Negatywne skutki

Niektórzy rodzice biorący udział w dyskusji na naszym forum dostrzegają poważniejsze wady metody niż czasochłonność i niewygoda. Ich zdaniem zmuszanie do nocnika od najwcześniejszych dni życia, maluchowi może się najzwyczajniej w świecie nie podobać.

Nie są to wyłącznie przypuszczenia rodziców. Niektórzy specjaliści zarzucają metodzie, że dziecko przez takie wychowanie może kojarzyć potrzeby fizjologiczne z dyskomfortem psychicznym. Tak twierdzi m.in. amerykański pediatra T. Berry Brazelton.

Rodzice zafascynowani metodą, nie przejmują się jednak tego typu argumentami. Ich zdaniem takie rozwiązanie to wyraz szacunku dla dziecka. Dzięki temu nigdy nie leży ono w odchodach. Poza tym uczy się czystości od pierwszych dni życia.
 
Zobacz także:

Zdjęcie dziecka, które sika do kubka przy restauracyjnym stoliku podzieliło ludzi: 'Patologia!', 'Kreatywna mama!'

Problemy z nocnikiem? W jaki sposób możemy pomóc dziecku? [PYTAMY EKSPERTA]

Właścicielka wyprosiła ją z kawiarni za zmienienie dziecku pieluchy. Postąpiła słusznie?

Więcej o:
Komentarze (21)
Na nocniku od pierwszych dni życia - dla niektórych norma, dla innych dziwactwo. "Wysadzała nawet do zlewu"
Zaloguj się
 • delfina77

  Oceniono 20 razy 16

  Jak dla mnie - niewykonalne. Przecież taki noworodek większość czasu śpi, wybudza się, wydala, znów śpi. Następnie je i znów śpi. Jak w tym czasie wyłapać siku i kupę nie stosując pieluch?

 • Ala Syd

  Oceniono 25 razy 15

  A teraz teoria o konspiracji wytworcow pampersow: im dluzej dzieciak uzywa jednorazowek, tym wiecej kasy dla nich. Np. 50 lat temu gdy nie bylo pampersow malucha sadzalo sie na nocnik jak tylko zaczal sam siadac. Jak zaczal sam chodzic i mogl dac znac, ze chce skorzystac, to juz zazwyczaj mial 80% mniej pieluch. Tzw. wysadzanie noworodka to nie bylo sadzanie na nocnik, a trzymanie nad toaleta o okreslonych porach i skutkowalo siusianiem albo i kupa - kolejna redukcja ilosci pieluch. Niemowleta tez ludzie i potrafia kojarzyc od bardzo wczesnego wieku, ale tylko wtedy jezeli sikanie w pieluche powoduje dyskomfort. Pampersy ten dyskomfort eliminuja i mamy 3latki wciaz w pieluchach.

 • issa-a

  Oceniono 25 razy 11

  zwierzece matki wychowują swoje potomstwo bez pieluch. Tyle, ze one nie wysadzają swojego potomstwa na nocniki a wylizują ich, hmmm, "otwory" wydalnicze.
  Jesli mamuski chcą być takie eco to niech tez wylizują a nie sadzają kilkutygodniowe maleństwa na nocniki. Krzywdę tylko moga im zrobić, naprawdę co za idiotki...

 • bbwerka

  Oceniono 16 razy 8

  A używanie podpasek też jest sprzeczne z podstawowymi prawami człowieka?? Niech te mamuśki nie używają środków higienicznych żeby nie leżeć w odchodach i będą czyściutkie od pierwszych dni. Jak leci to do pojemniczku, zlewu, WC i zmiana ubrania w razie czego.

 • japiota

  Oceniono 8 razy 6

  Chore. Tak samo jak nienauczenie dziecka korzystania z nocnika/toalety gdy jest na to gotowe (1,5-2,5 roku) co skutkuje pieluchowaniem starszych dzieci.

 • adela.pruszynska

  Oceniono 3 razy 3

  Ależ proszę państwa pragnę zauważyć że wszystko się kieruje do lat gdzie modny był figowy listeK. Społeczeństwo będzie chodzi tak jak natura stworzyła.będzie. Będzie się dżywiać robakami. Będzie sama natur. Po co komu pieluchy ,po co nocniki. Wynieść dziecko na zieloną trawkę I po problemie. Załatwi swoje potrzeby i będzie ekologicznie. Tylko sobie nikt nie zdaje sprawy , lub nie rozumie tego ze całe spoleczenstwo z tej ekologii nie wyzyje, ze mama z maluszkiem i nocnikiem w reku nu jest mile widziana w roznych publicznych miejscach . Niech nie maja zalu ze są wypraszane z tych miejsc

 • kangurzyca13

  Oceniono 2 razy 2

  Pampersow uzywaja tylko te matki, ktore na nie stac - w Europie, Ameryce Pln I Pld, Australii i czesci Azji. Co oznacza, ze zdecydowana WIEKSZOSC dzieci na swiecie pampersa nigdy nie doswiadczy. W Azji i Afryce matki nosza dzieci na plecach i jakims cudem nie chodza obs..., bo stosuja nhn. W tropikach nie stosuja nawet pieluch, zeby malucha nie odparzyc i nie stworzyc srodowiska dla pasozytow. W Europie jest inny klimat, wiec pieluchy maja sens - ale nie pampersy. Dzieciaki w rodzinie byly regularnie "wysadzane" nad toaleta - pozycja pol-lezaca w obu rekach rodzica + zachecanie i chwalenie/przytulanie/glaskanie w razie sukcesu. Od ok. 6 tygodnia dzialalo bez pudla. Jak juz same siadaja zaczyna sie przyzwyczajanie do nocnika. I wszystko to w tetrowych pieluchach, wiec jest dyskomfort zachecajacy do korzystania z niego. Jak dotad - zadnych psychopatow.

 • ks-t

  Oceniono 2 razy 2

  Kiedy rodziły się moje dzieci dostawało sie na książeczkę zdrowia 30 tetrowych i 5 flanelowych pieluch. Trzeba było je wszystkie prać i prasowac codziennie. DLatego nikomu nie przychodziło do głowy by trzymac dziecko w pieluchach do 2 roku życia. W 6 miesięcy juz wołały na nocnik. Oczywiście dzieci miały pieluchy "na wszelki wypadek", moje długo nie sygnalizowały sikania.

 • ml2403

  0

  Jak widzę nikt tu po roku nie podniósł sprawy, że takie małe dziecko nie ma stabilizacji kręgosłupa, bo jak się to zaczyna dziać to samo siada ale tak jest dopiero ok. 6 mies życia. Do tego czasu jednak już się do czegoś typu pampers czy pielucha przyzwyczai.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX