Zauważyła u syna dziwną wysypkę. Poza tym, chłopiec czuł się dobrze. Okazało się, że jest chory na grypę
Kiedy syn Brodi Willard, Seb, przyszedł do domu z dziwną wysypką na rękach, mama nie miała pojęcia, co się dzieje. Dziecko nigdy nie miało żadnych alergii. Zaczerwieniona skóra swędziała, więc chłopiec cały czas się drapał, dodatkowo podrażniając zmienione miejsca. Wysypka zajmowała dalsze obszary skóry, a oprócz zaczerwienień, na ciele pojawiały się też wypukłe jasne plamy.
Dziwny objaw
Brodi na początku pomyślała, że Seb mógł mieć kontakt z niebezpiecznymi substancjami. Szybko zmieniła mu koszulkę i kazała wziąć kąpiel, jednak to nie pomogło.
Mama zaprowadziła syna do pediatry. Okazało się, że tego samego dnia do lekarza trafiło już dwoje małych pacjentów z dokładnie takimi samymi objawami. Pediatra zdiagnozował u nich i u Seba grypę spowodowaną wirusem typu B. Brodi była w szoku:
On nie miał ŻADNYCH objawów. Żadnej gorączki, kaszlu, kataru. Miał tylko wysypkę. Proszę, obserwujcie swoje dzieci, a kiedy pojawi się u nich dziwna wysypka, skontaktujcie się z pediatrą. Ja nigdy o tym nie słyszałam, ale najwyraźniej to coś, na co warto mieć oko.
Nie ignoruj
Choć Brodi nigdy nie spotkała się z tego typu wysypką, która sygnalizowałaby grypę, doktor Ewa Miśko-Wąsowska, pediatra, informuje, że tego typu zmiany skórne rzeczywiście mogą być objawem choroby wirusowej:
Opisana wysypka to pokrzywka. Jest to reakcja alergiczna - układ immunologiczny w kontakcie z alergenem wydziela dużo histaminy, która powoduje zmiany skórne. Pokrzywka może też być objawem choroby wirusowej (najczęściej grypy, zakażenia wirusem opryszczki, zapalenia wątroby czy innych). Ponieważ często mamy do czynienia z zachorowaniami bezobjawowymi, niepełnoobjawowymi lub o nietypowym przebiegu pokrzywka może też być jedynym objawem choroby wirusowej. To trochę tak jakby układ odpornościowy chciał się pozbyć w ten sposób wirusa.
Wirus grypy typu B atakuje rzadziej niż wirusy innych typów. Jest on też mniej groźny, choć może wywołać lokalną epidemię. Wirus ten atakuje górne i dolne drogi oddechowe. Zarażeni mogą się skarżyć na bóle całego ciała, osłabienie, nudności i zawroty głowy. Grypa typu B nie trwa dłużej niż dwa tygodnie.
Objawów grypy u dzieci nie należy ignorować, ponieważ ich organizmy są dużo słabsze niż organizmy dorosłych, więc wszelkie infekcje przechodzą ciężej. Doktor Paweł Grzesiowski, pediatra, podkreśla, że powikłania po grypie mogą prowadzić do innych infekcji i poważnie pogorszyć stan zdrowia dziecka, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do jego śmierci. Najczęstsze powikłania po grypie to: zapalenie płuc i oskrzeli, nasilenie astmy, nasilenie alergii oddechowej, zapalenie ucha środkowego i zatok.
***
"Życie jest jak pudełko czekoladek, nigdy nie wiesz na co trafisz" - ten znany cytat Forresta Gumpa, dla wielu z nas brzmi aż nazbyt znajomo. Zdarzył ci się niespodziewany zwrot w życiu? Masz za sobą albo planujesz nieoczekiwaną zmianę? A może zwykły, mały przypadek sprawił, że musiałaś obmyślić życiowy "Plan Be" i zmienić swoje plany? Podziel się z nami swoją historią i napisz na kobieta@agora.pl, najciekawsze historie opublikujemy i nagrodzimy.
-
Kiedy powrót do szkół klas 4-8? Wirusolog: Raczej spodziewamy się, że wzrośnie liczba ognisk domowych
-
Zmiany w 500 plus od 2021 roku. Rodzicu, jeszcze tylko kilka dni do złożenia wniosku
-
Ulga na dziecko 2021. Nawet 4 tys. złotych dla rodziców, którzy spełnią określone warunki
-
Ciąża geriatryczna. Co oznacza pojęcie, którym określano ciążę Meghan Markle?
-
Położna o pracy w czasie pandemii. "Kobiety w ciąży nagle zostały odcięte od możliwości delektowania się swoim stanem"
- Bon turystyczny 2021 na innych zasadach. W tym roku rodzice zyskają więcej
- Justyna Steczkowska pozuje w bieliźnie pół roku po porodzie. "Najlepsze ciało w polskim show-biznesie"
- Katu Hudson ma troje dzieci z różnymi mężczyznami. Sama nie znała swojego biologicznego taty: Mam wielu ojców, wszędzie mam dzieci
- Karmiąca mama nałożyła mleko na twarz. Twierdzi, że to "płynne złoto", które zapobiega starzeniu
- Połóg to niełatwy czas. Co zrobić, żeby lepiej poczuć się we własnym ciele i odzyskać pewność siebie?