Czterolatka ma włosy na plecach, ramionach i udach. Potrzebuje depilacji? "Dzieci zaglądają jej pod bluzkę"

Czy kilkuletnia dziewczynka może mieć problem z nadmiernym owłosieniem? Okazuje się, że tak. Rodzice zazwyczaj nie wiedzą, co jest przyczyną tego problemu i jak sobie z nim radzić.

"Jest owłosiona jak małpka"

Chociaż wielu osobom może wydawać się to nierealne, już bardzo małe dzieci mogą potrzebować depilacji. Na naszym forum pojawił się wątek na ten temat, który zmobilizował rodziców do dyskusji. Jedna z mam napisała, że jej czteroletnia córka ma problem z nadmiernym owłosieniem.

Jest owłosiona jak małpka. Czarna sierść na całych plecach, ramionach, udach. Byłam z nią i u ginekologa dziecięcego, i u endokrynologa, wszystkie badania są w porządku.

Obie specjalistki, z którymi skontaktowała się mama czterolatki, zaleciły jej depilację woskiem.

Na początku nie brałam tego pod uwagę. Myślałam, że zacznę o tym myśleć, jak dziecko pójdzie do szkoły.

"Dzieci zaglądają córce pod bluzkę"

Jednak okazało się, że o depilacji trzeba zacząć myśleć już teraz. Dzieci z przedszkola zauważyły, że dziewczynka zmaga się z nadmiernym owłosieniem i zaczęły się z niej śmiać.

Dzieci zaglądają córce pod bluzkę, podchodzą z zaciekawieniem i oglądają, głupio komentując. Córka od paru dni niechętnie chodzi do przedszkola.

Dlatego mama czterolatki zaczęła na poważnie rozważać opcje depilacji woskiem i depilacji laserowej. Ma jednak pewne obawy. Nie wie, czy bardzo młody wiek córki nie jest przeciwwskazaniem do tych zabiegów.

Depilacja stref intymnych do zera: kwestia higieny, a może niezdrowych preferencji seksualnych?

Kiedy do endokrynologa?

Mimo że nadmierne owłosienie ujawnia się zazwyczaj w okresie dojrzewania, problem może pojawić się także u kilkuletniego dziecka. Nie zawsze jest to jednak kłopot natury estetycznej. Jeśli dziecko ma mniej niż osiem lat, nadmierne owłosienie (zarówno u chłopców, jak i u dziewczyn) może sygnalizować chorobę nadnerczy. Aby to wykluczyć, należy skonsultować się z endokrynologiem dziecięcym. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

Jaka metoda depilacji sprawdzi się u dziecka?

W przypadku czterolatki opisanej na forum choroba została wykluczona. Nadmierne owłosienie jest więc elementem urody. Co w takiej sytuacji może zrobić rodzic? Jaka metoda depilacji jest odpowiednia w tak młodym wieku?

- Dostępnych jest wiele technik usuwania zarostu, np. wosk, laseroterapia. Stosowane prawidłowo, wszystkie są bezpieczne i żadna z nich nie ma ograniczeń wiekowych. Natomiast żadna metoda usuwania włosów nie jest trwała, a niektóre techniki usuwania włosów mogą być bolesne - tłumaczy nam dr Bartosz Pawlikowski, specjalista dermatolog, ekspert w dziedzinie laseroterapii, członek Amerykańskiego Towarzystwa Laseroterapii, założyciel pierwszego w Polsce Centrum Szkoleń z Laseroterapii w Praktyce u dorosłych i dzieci.

Nasz rozmówca dodaje, że laseroterapia jest najbardziej skuteczną i najlepiej tolerowaną metodą usuwania włosów. - Wiek nie ma znaczenia, jeśli oczywiście pacjent współpracuje, czyli jest w stanie przebyć zabieg po zastosowaniu znieczulenia miejscowego, np. kremu. Inne metody, takie jak wosk również są bezpieczne i skuteczne u dzieci, ale bardziej bolesne i efekt utrzymuje się krócej - wyjaśnia dr Bartosz Pawlikowski.

"Nadmiar włosów może być efektem ubocznym leków"

Specjalista przypomina jeszcze o innym aspekcie, który należ wziąć pod uwagę, jeśli u dziecka pojawił się problem z nadmiernym owłosieniem.

- Nadmiar włosów może również być efektem ubocznym niektórych leków, o czym często się zapomina. W mojej praktyce często stosuję cyklosporynę u dzieci w różnym wieku. Lek ten pomaga w leczeniu łuszczycy i atopowego zapalenia skóry. Już kilkutygodniowe jego przyjmowanie może wywołać nadmierny porost włosów na całym ciele - tłumaczy dr Bartosz Pawlikowski

Nadmierne owłosienie u nastolatki

Nadmierne owłosienie jest zmorą wielu dziewczyn, które weszły już w okres dojrzewania. Jeśli na ciele nastolatki pojawią się włosy w nietypowych dla kobiet miejscach (m.in. na klatce piersiowej, pośladkach, brzuchu, górnej wardze), nie należy tego bagatelizować. Czasami nadmierne owłosienie jest jedynie defektem kosmetycznym. Może być to jednak także objaw hirsutyzmu.

Hirsutyzm jest efektem nadmiernej produkcji hormonów męskich androgenów. Przez to na ciele kobiety pojawiają się włosy w miejscach typowych dla owłosienia męskiego. Hirsutyzm bardzo często jest dziedziczny. Może być jednak także związany z zespołem policystycznych jajników lub wrodzonym rozrostem nadnercza.

Leczenie hirsutyzmu

Leczenie hirsutyzmu jest zazwyczaj długotrwałe i nie możemy spodziewać się błyskawicznych efektów zaraz po rozpoczęciu terapii. Zajmuje ona zwykle od kilku miesięcy nawet do kilku lat. Leczenie polega zazwyczaj na unormowaniu poziomu androgenów za pomocą leków antyandrgoenowych w połączeniu z zastosowaniem metod kosmetycznych, takich jak depilacja laserowa lub epilacja.

Zobacz także:

Małe miss piękności - zwyciężczynie czy ofiary?

Jak różni się rozwój fizyczny dzieci?

Więcej o: