1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Irytujące dziecko na spotkaniu towarzyskim dorosłych? "Koleżanka bez zapowiedzi zawsze przychodzi z córką"

Dziecko na spotkaniu towarzyskim dorosłych? Wiele osób nie widzi w tym żadnego problemu. Jednak są i tacy, którym trudno to zrozumieć i zaakceptować.

Jak rozmawiać w obecności kilkulatka na tematy, które wyraźnie dotyczą dorosłych? Albo jak uzyskać radę od przyjaciela, gdy cała jego uwaga skupia się na dziecku? Nad tym zastanawiają się osoby, których znajomi zabierają swoje pociechy na spotkania towarzyskie.

"Bez zapowiedzi przychodzi ze swoją córką"

Na naszym forum pojawił się wpis, którego autorka narzeka na tego typu sytuacje. Mimo że bardzo lubi dzieci swoich znajomych, uważa, że w wielu spotkaniach nie powinny one uczestniczyć.

Po raz kolejny umawiam się z koleżanką, która zupełnie bez zapowiedzi przychodzi ze swoją dziesięcioletnią córką. Druga koleżanka występuje zazwyczaj w duecie z synkiem albo w tercecie z dwoma.

Autorka wpisu dodaje, że ostatnio umówiła się z koleżankami na babski wyjazd, w którego trakcie wszystkie miały mieszkać w jednym pokoju. W ostatniej chwili dowiedziała się jednak od jednej ze znajomych, że kupiła także bilety swojej córeczce. To, zdaniem autorki wypowiedzi, może całkowicie zepsuć ich wycieczkę.

Spełniać kaprysy, czy wspierać rozwój? Jak wybrać prezent dla dziecka?

Co na to savoir-vivre?

Zasady savoir-vivre'u są w tej kwestii dosyć surowe. Wśród ekspertów przeważa pogląd, że dziecka nie należy zabierać na spotkania towarzyskie w gronie dorosłych (reguła ta nie dotyczy jednak spotkań w gronie rodzinnym).

Jednak zasady to jedno, a praktyka życiowa to drugie. Rodzicom trudno jest całkowicie zrezygnować z życia towarzyskiego, gdy nie mogą zorganizować opieki nad dziećmi. A w dzisiejszych czasach, gdy często mieszkamy w innych miejscowościach niż najbliższa rodzina, jest to czasami bardzo trudne.

"Wyrazy współczucia"

Wątek na naszym forum zmobilizował wiele osób do dyskusji. Pojawiły się bardzo skrajne opinie. Niektórzy dyskutanci w pełni rozumieją autorkę posta.

Dzieci posiadam i dla mnie to jakiś kosmos, aby wszędzie chodzić z potomstwem i oczekiwać jeszcze od innych, że z tego powodu będą piać z zachwytu. 
Wyrazy współczucia. Też miałam takie koleżanki. Dzieci również posiadam. I uważam, że dorosła kobieta potrzebuje czasu dla siebie, nie tylko po to, by zrobić zakupy lub iść z mężem do knajpy.
To koszmar! Zawsze ustalam, czy z dziećmi, czy bez. Zachowanie koleżanek jest dziwne. Najdziwniejszy jest jednak brak komunikacji z ich strony i założenie, że będziesz uradowana towarzystwem ich pociech.

"Musisz się tymi dziećmi zajmować?"

Inni z kolei uważają, że to co pisze autorka wątku, to znaczna przesadza.

Ale musisz się tymi dziećmi zajmować, że aż tak ci to nie pasuje?
O ile dziesięciolatka można zostawić w domu, to już trzylatka czy niemowlęcia nie za bardzo.

Pojawiło się także kilka porad, jak radzić sobie w tego typu sytuacjach.

Jeśli ci zależy na koleżankach, to musisz to znosić, one nie rozumieją, skoro już z nimi rozmawiałaś. Jeśli nie, to po prostu zrezygnuj lub odetnij się od nich.
Spróbuj raz umówić się w miejscu, gdzie można zabrać dziecko i wyraźnie podkreśl, że chętnie je zobaczysz, a kolejne spotkanie będzie wyłącznie dla dorosłych pań.

"W pierwszej kolejności poinformujmy o tym znajomych"

Jak więc najlepiej znaleźć złoty środek, aby rodzice nie musieli rezygnować z życia towarzyskiego, a ich znajomi nie czuli się źle w towarzystwie dzieci?

- Jeśli jesteśmy rodzicami i nie mamy możliwości pozostawienia dziecka pod opieką dziadków czy opiekunki, w pierwszej kolejności, powinniśmy uprzedzić znajomych, że na zaplanowane wspólne spotkanie wybieramy się z dzieckiem i zaproponować, aby to spotkanie odbyło się w miejscu dostosowanym do obecności najmłodszych. W różnych kawiarniach zorganizowane są kąciki zabaw, w których nawet bardzo małe dzieci swobodnie się bawią, a dorośli mogą w tym czasie zająć się rozmową - radzi dr Marta Majorczyk, wykładowca akademicki w Collegium Da Vinci w Poznaniu, doradca rodziny z poradni psychologiczno-pedagogicznej przy Uniwersytecie SWPS.

- Jeśli jednak jest to niemożliwe, a znajomy będzie niezadowolony z obecności naszego dziecka, wówczas warto przełożyć spotkanie na inny termin, zapewniając, że tym razem pojawimy się na spotkaniu bez dziecka - mówi dr Marta Majorczyk.

Ważny jest temat rozmowy i wiek dziecka

Nasza rozmówczyni podkreśla jednak, że rodzice i ich znajomi w trakcie planowania spotkania powinni wziąć pod uwagę przede wszystkim dwie kwestie - temat rozmowy i wiek dziecka.

Jeśli dziecko jest już duże i nie chcemy rozmawiać przy nim na tematy dotyczące spraw osób dorosłych, lepiej jest przestawić się na rozmowę telefoniczną lub poczekać na taki termin, w którym rodzic będzie mógł zostawić dziecko z kimś pod opieką i spotkać się z nami sam na sam. - Możemy także spotkać się w mieszkaniu, aby dziecko mogło zająć się zabawą - dodaje ekspert.

Zobacz także:

Savoir-vivre z dzieckiem w miejscach publicznych: 6 sposobów na dobry początek

Savoir-vivre małego człowieka. Od kiedy i jak uczyć dzieci dobrych manier?

Czy twoje dziecko ma dobre maniery? Savoir-vivre dla najmłodszych

Więcej o:
Komentarze (59)
Irytujące dziecko na spotkaniu towarzyskim dorosłych? "Koleżanka bez zapowiedzi zawsze przychodzi z córką"
Zaloguj się
 • w.s3

  Oceniono 99 razy 99

  5 latka na 'domówce' nagle wystąpiła na środek pokoju i głośno oznajmiła - cjocia Kasia ma kochanka. W cicię Kasię jak by piorun strzelił bo przeciez rozmawiała o tym z mamą rezolutnej dziewczynki kiedy ta z córeczką zawitała w jej domu. Dziecięcie miało uszy jak radary i musiało podsluchać rozmowę i podzielić się tajemnicą. Mąż Cioci Kasi miał nietęgą minę, starano się to zamienić w żart...................... Autentyk, imię cioci zmienione.

 • ja_niewinna

  Oceniono 71 razy 71

  Wiele lat temu raz na jakiś czas spotykałyśmy się z przyjaciółkami w czwórkę (babskie ploty). Ponieważ spotkania były najczęściej w moim domu jedna z koleżanek na te spotkania zabierała swojego ok. 5-6 letniego (wtedy) syna, którego prawdę mówiąc miała z kim zostawić. Dzieciak był nadpobudliwy ruchowo, zajmował całą uwagę matki, która prawie w ogóle nie uczestniczyła w rozmowie. Przeszkadzało nam to jak diabli, ale...nic nie mówiłyśmy. Na którymś z kolei spotkaniu uwaga dzieciaka odwróciła się od matki, a skupiła się na sprzętach w moim domu. Koleżanka z niefrasobliwością machnęła na to ręką, że jej dzieciak zrzucał sprzęty, walił nogami i rękami po szafkach, grzebał w koszu na śmiecie....twierdziła, że ona to wszystko posprząta i aktywnie uczestniczyła w naszych spotkaniach. Za to ja...przestałam uczestniczyć, bo moja uwaga skupiała się na dzieciaku, po pierwsze, żeby sobie krzywdy nie zrobił, a po drugie, żeby mi nie narobił szkód w mieszkaniu. Ostatnie nasze wspólne spotkanie skoczyło się tym, iż musiałam sprzątać caluśkie mieszkanie ze żwirku i kocich nieczystości, które dzieciak wybrał z kuwety kota i w ramach zabawy porozsypywał po całym mieszkaniu. Mama dzieciaka z perlistym śmiechem umyła dziecku ręce i powiedziała, że to nic takiego i ...poszła do domu. Wtedy pękłam...na następne spotkanie powiedziałam wprost koleżance, że to spotkanie dorosłych, a jeśli nie ma z kim zostawić dziecka to niech nie przychodzi. Poskutkowało. Dzieciaka nie widziałam już z 15 lat. Na szczęście koleżanka się nie pogniewała, tylko ta sytuacja uświadomiła jej problem, z którym poszła do Poradni. Okazało się, że ma nie tylko ADHD, ale też szereg innych zaburzeń. A ja polecam być szczerym....

 • merrigold30

  Oceniono 68 razy 66

  Nawet jeśli dziecko odciąga uwagę matki to pół biedy ale jeśli musze ja być na jego usługi to po co mi takie spotkanie. " Ja chce pić, nie chcę wody, chce soku, nie ma sokuuu? Chce herbaty, za gorąca!! Chce łyżeczką, nie masz rurki?NIe lubię tych ciastek! Włącz mi komputer, co z tego, że służbowy..." i z góry powiem TAK, MAM SWOJE DZIECI i na spotkaniach z koleżankami chcę po prostu od tego odpocząć....

 • kamraabc

  Oceniono 75 razy 59

  Jeszcze gorzej jest jak na męskie spotkanie jakiś koleś przychodzi ze swoją "panią", bo muszą wciąż siebie nawzajem pilnować. Potem wcina się w "męskie" rozmowy i psuje atmosferę.

 • kolumb2

  Oceniono 58 razy 54

  To tak ja ja miałem problem ze znajomymi.Jako,że jesteśmy po 60 bez przerwy pieprzą o wnukach,ku...cy można dostać.Już nie spotykam się z nimi.

 • cyniczny.komentator

  Oceniono 65 razy 53

  Problemy współczesnego świata... Nie można po prostu przed spotkaniem spytać "czy mogę zabrać dzieciaki?"
  Noż kuźwa jedno zdanie i sprawa załatwiona! Wy ludzie już ze sobą normalnie rozmawiać nie potraficie?

 • saves

  Oceniono 48 razy 48

  Wiele lat temu uczestniczyłem w domowej imprezie, na której jedna z par przyprowadziła dwulatka. Chłopczyk był już dość rozumny. W pewnym momencie zaczął sięgać po kieliszek taty. Tata oczywiście spokojnie tłumaczył mu, że to nie dla niego, że on ma swoją butelkę itd. Po którejś nieudanej próbie, młody, wkurzony zakazem ojca, wyjął smoczek z buzi i krótko stwierdził: "-Jesteś ch.j.". Impreza dość szybko się skończyła, a oni nigdy więcej nie przyszli z dzieckiem.

 • beretkarol

  Oceniono 48 razy 46

  Matki terrorystki.Zdaje im sie , że ciaza i dziecko - i oneci mlode nalezybim sie wsxystkoni moga wszystko i powinnam byc zachwycona mamylymi bąblami.A ja bede powtarzala wciaż: NIE WSZYSTKIE DZIECI MOJE SĄ .NIE WSZYSTKIE MUSZĘ KOCHAĆ I LUBIĆ.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX