Rodzice zdradzają, na co wydają 500+. "Wyprowadziliśmy się od dziadków i wynajęliśmy mieszkanie"
W kwietniu 2018 roku miną dwa lata od wprowadzenia 500+. Programowi, który pomógł PiS wygrać wybory parlamentarne, początkowo nie wróżono jednak powodzenia. Wiele osób podkreślało, że naszego kraju nie stać na taki wydatek. Jednak na chwilę obecną nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższym czasie 500+ zostało zniesione. Jak poinformowała w październiku tego roku minister Elżbieta Rafalska, jest nim aktualnie objętych prawie 4 miliony dzieci.
Biznes dla dużych rodzin?
Trudno o przykład programu, który budziłby w ostatnich latach większe emocje. Wielu osobom nie podoba się to, że świadczenie przyznawane jest niezależnie od dochodu i korzystają z niego zarówno bogaci, jak i biedni. Z kolei dużym rodzinom zdarza się słyszeć, że posiadanie potomstwa to biznes, który obecnie bardzo się opłaca. Niedawno na ten temat otrzymaliśmy nawet list rodziców czworga dzieci, którzy skarżą się na tego typu niesprawiedliwe komentarze.
Na co tak właściwie przeznaczane są pieniądze z programu? Zapytaliśmy o to naszych czytelników. Okazuje się, że co rodzina, to inny pomysł na wykorzystanie 500+.
"Leki, leki, leki"
Wielu rodziców wpłaca co miesiąc pieniądze na konta oszczędnościowe dzieci. Ma to w zapewnić im dobry start w dorosłym życiu. Równie powszechne jest przeznaczanie 500+ na leki.
Mam 1 dziecko i wydaję te pieniądze na: leki, leki, leki, leczenie, leki, leki i leki.
Syn i córka są alergikami, więc co miesiąc wydajemy duże sumy na leki.
"Bez pieniędzy nie byłoby basenu i angielskiego"
Jeszcze inni rodzice przeznaczają te środki na rozwój dzieci.
Pieniądze idą na lekcje pływania, dodatkowe lekcje angielskiego, logopedę, ortodontę, nowe ubrania i spełnianie marzeń mikołajkowych dzieci. Wcześniej bez tych pieniędzy nie było basenu i angielskiego, a na aparat ortodontyczny z NFZ musielibyśmy czekać 2 lata w kolejce.
Mogę spokojnie kupić dzieciom buty, ubrania. Chodzą na zajęcia dodatkowe - angielski, niemiecki, basen, zajęcia ruchowe. Praktycznie całość idzie na ich rozwój i zdrowie.
"Mogę spokojnie zająć się dziećmi i domem"
Okazuje się, że czasami program przyczynia się do znaczących zmian w życiu. Jedna z samotnych mam dzięki pieniądzom z 500+ mogła wynająć mieszkanie.
Jestem samotną matką trójki dzieci, dzięki programowi 500+ mogliśmy wyprowadzić się od dziadków (zajmowaliśmy tam jeden pokoik) i wynająć mieszkanie.
Inna nasza czytelniczka zdradziła, że dzięki programowi może skupić się na wychowaniu dzieci i nie musi na razie wracać do pracy zawodowej.
Dzięki 500+ mogę się spokojnie zająć dziećmi i domem, zamiast gnać do pracy, by zaniedbać rodzinę w ważnym dla nas momencie życia.
Sprzęt, samochody, remonty
Jednak okazuje się, że w skali kraju pieniądze z 500+ mają jeszcze inne przeznaczenie. GUS przeprowadził badania, z których wynika, że w 2016 roku polscy rodzice inwestowali głównie w sprzęt gospodarstwa domowego, samochody i remonty.
Jak to sprawdzono? Autorzy badań porównali zakupy rodzin z 2016 roku z zakupami z okresu, gdy programu jeszcze nie było. Co ciekawe, wydatki na sprzęt gospodarstwa domowego wzrosły aż o 90 proc, a na remonty i zakup mieszkań o 84 proc.
Programowi zarzuca się często, że podzielił polskie społeczeństwo. Nie da się jednak ukryć, że niektórym rodzinom comiesięczny zastrzyk gotówki bardzo pomaga. Zakup wielu z wymienionych rzeczy trudno nazwać fanaberią czy rozrzutnością.
Zobacz także:
"Ciągle słyszymy, jaki to smog jest szkodliwy, a ja nie mogę nawet kupić maski dla dziecka" [LIST]
-
Egzamin ósmoklasisty. Są trzy duże zmiany. Tomasz Rzymkowski: Analizowaliśmy wszelkie warianty i możliwości
-
Mama 22 dzieci była w ciąży bez przerwy przez ponad 16 lat. "Najkrótszy poród trwał 45 minut"
-
Szkoły zamknięte w woj. warmińsko-mazurskim. Mama 7-latki: Te dzieci są ganiane w tę i we w tę
-
Kiedy wrócimy do szkoły? Minister Czarnek: Martwimy się o to, czy nie będziemy musieli zamykać szkół dla klas 1-3
-
Szkoły zamknięte do końca roku szkolnego? Rodzice: To może wyrządzić dzieciom krzywdę
- "Sklepy cynamonowe" Brunona Schulza - szczegółowe streszczenie lektury i główne motywy
- Pierwsza komunia święta 2021 pod znakiem zapytania. "Dla bezpieczeństwa należałoby je przesunąć"
- Nabór tekstów do 7. edycji Piórka trwa. "Jest o co się starać" - zapewnia laureatka poprzedniej edycji
- Nigdy nikt nie pokazał tak prawdziwie, jak wygląda karmienie piersią. Ta reklama poruszyła matki. "Popłakałam się"
- Obowiązkowe lektury egzamin ósmoklasisty 2021. Zostało dziewięć pozycji [TERMINY]