Klaps to najlepsza metoda wychowawcza? Rzecznik Praw Dziecka: jedna trzecia Polaków akceptuje bicie dzieci

Mimo licznych akcji mających na celu przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci takie zachowania nadal są akceptowane przez wielu Polaków. Tak wynika z raportu Rzecznika Praw Dziecka.

Raport przygotowany przez Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka "Przemoc w wychowaniu - czas z tym skończyć" przypomina o niepokojącym zjawisku, którym jest dosyć powszechna aprobata Polaków dla kar cielesnych stosowanych wobec dzieci.

Niepokojące dane

Z raportu dowiadujemy się, że blisko jedna trzecia Polaków akceptuje bicie dzieci. Z kolei aż 51 proc. uważa, że w niektórych sytuacjach klaps jest najlepszą metodą wychowawczą. Jeśli chodzi o trudne sytuacje (takie, w których zachowanie dziecka może być zagrożeniem dla życia lub zdrowia), użycie kar cielesnych akceptuje prawie co trzeci uczestnik ankiety.

Psycholog: Bicie dzieci to przestępstwo. Polacy wciąż nie przyjmują tego do wiadomości

33 proc. badanych nie wyraża zgody na żadną formę bicia, a 21 proc. to zdecydowani przeciwnicy stosowania przemocy wobec dzieci.

Kto akceptuje przemoc wobec dzieci?

Z raportu dowiadujemy się, że przemoc wobec swoich pociech zazwyczaj stosują dorośli, którzy w dzieciństwie sami doświadczyli jej ze stron rodziców. Są to także osoby, które nie mają świadomości, że w naszym kraju bicie dzieci jest niezgodne z prawem.

Z załączonej do wyników badania prezentacji dowiadujemy się także o negatywnych skutkach, które mogą wiązać się ze stosowaniem przemocy wobec najmłodszych. Na późniejszych etapach życia prowadzi to m.in. do zaburzeń koncentracji, zaniżonej samooceny, depresji i autoagresji.

Kary fizyczne a polskie prawo

Przypominamy, że zgodnie z polskim prawem kary fizyczne względem nieletnich są zabronione. Co ważne, regulacja ta obejmuje także akceptowane przez ponad połowę polskich rodziców klapsy. Zakaz bicia dzieci obowiązuje od 2010 roku, kiedy to weszła w życie nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

Zdaniem Rzecznika Praw Dziecka akceptacja dla stosowania przemocy w wychowaniu jest nadal wśród polskich rodziców zbyt duża. - Dlatego nadal musimy z całą mocą uświadamiać i przypominać, że bić dzieci nie wolno nigdy - powiedział Marek Michalak.

Zainteresował cię ten problem? Napisz do nas list na adres: edziecko@agora.pl. Z chęcią to opublikujemy!

Zobacz także:

Francja zakazuje bicia dzieci. W Europie już tylko cztery państwa pozwalają rodzicom na klapsy

Rzecznik Praw Dziecka: "Jestem ojcem, nigdy nie dałem 'klapsa'. Bicie zawsze uczy złych rzeczy" [KOMENTARZ]

''Klaps jest ostatecznym ostrzeżeniem'' - przeczytajcie co rodzice piszą o biciu dzieci

Czy uważasz, że klaps to akceptowalna forma karania dziecka?
Więcej o:
Copyright © Agora SA