Finlandia usuwa ze szkolnego programu nauczania wszystkie przedmioty. Dzieci będą się uczyć w inny sposób

Finlandia chce zrewolucjonizować system szkolnictwa i skończyć z nudą w ławce, niepraktycznym sposobem prowadzenia zajęć. Szkoła po zmianach ma pozwolić uczniom na rozwijanie ich zainteresowań.

Fiński MEN szykuje ogromne zmiany w systemie edukacji, które mają dotknąć wszystkich nauczanych obecnie przedmiotów. I chociaż system oświaty w Finlandii uznawany jest za jeden z najlepszych na świecie, rząd Finlandii zdecydował się na zmiany. Dlaczego? Jak podaje BBC powód jest prosty. Według fińskiego MEN-u obecny system edukacji jest przestarzały i nieskuteczny.

Zmiany będą polegać na... usunięciu z programu nauczania wszystkich dotychczasowych przedmiotów i zastąpienie ich zajęciami, które będą się skupiały na omawianiu poszczególnych wydarzeń i zjawisk.

Dlaczego nie można dłubać w nosie? "Czyli, że to mało religijne?" [TATO, POWIEDZ]

Nowe standardy

W praktyce oznacza to, że uczniowie nie będą się już chodzić na matematykę, geografię czy historię. Zamiast tego, na zajęciach w małych grupkach dyskusyjnych, będzie prowadzona debata np., na temat II Wojny Światowej z perspektywy historycznej, matematycznej, geograficznej etc.

W planach jest nawet propozycja specjalnego kursu pt. "Praca w Kawiarni", który ma nauczyć studentów m.in. języka angielskiego, podstaw przedsiębiorczości i komunikacji.

Szkolne ławkiSzkolne ławki fot. sxc.hu

Nowy program ma pozwolić młodzieży wybrać, na jakie bloki tematyczne chcą chodzić. Ma to pozwolić nastolatkom na zgłębianie ich zainteresowań. Według fińskiego MEN-u taki sposób nauczania będzie bardziej przystępny i praktyczny dla uczniów, a przede wszystkim nie będzie nudny.

Rewolucja w systemie nauczania wiąże się również z podwyżkami dla nauczycieli, którzy już rozpoczęli przygotowania do zmian w systemie edukacji, które mają zostać wprowadzone w 2020 roku i ma objąć uczniów od 16 roku życia.

Czy waszym zdaniem rewolucyjny system nauczania, jaki chcą wprowadzić Finowie ma sens i jest lepszy od obecnego modelu nauczania podzielonego na przedmioty? Czekamy na wasze komentarze!

Sprawdź się w QUIZIE: Sprawdzamy twoją znajomość polszczyzny. Czy wiesz, co oznaczają te skróty i skrótowce?

To cię zainteresuje:

Dlaczego wszystkie dzieci na świecie powinny spać w kartonach? "Fińskie pudełka" podbijają świat

9-latka chwyciła aparat i powiedziała: "Mamo wiem co robić". Stworzyła piękną, przedporodową sesję zdjęciową

Więcej o:
Copyright © Agora SA