11-latek uratował koleżankę od udławienia się. Zastosował chwyt, którego nauczył go tata

Nie wiadomo, co stałoby się z dławiącą się dziewczynką, gdyby nie nastoletni Jack. Kiedy chłopiec zobaczył, że koleżanka bezgłośnie prosi go o pomoc, zareagował niemalże automatycznie i wykonał manewr, którego nauczył go ojciec.

Podczas lekcji biologii 11-letni Jack Mongeau zauważył, że jego przyjaciółka, Bella Moran, zaczęła dławić się lizakiem. Dziewczynka patrzyła z przestrachem na chłopca. Ten zachował zimną krew – podbiegł do uczennicy i zastosował rękoczyn Heimlicha.

Manewr się powiódł – Jack powtórzył go pięć razy i w końcu lizak wypadł z tchawicy Belli. Pytany o to, skąd wiedział, jak wykonać rękoczyn, nastolatek przyznał, że pokazał mu go ojciec, pielęgniarz.

 

Manewr Heimlicha

Rękoczyn Heimlicha zaliczany jest do techniki pomocy przedlekarskiej. Stosuje się go przy zadławieniach. W wyniku nacisku na przeponę, powietrze znajdujące się w drogach oddechowych ulega sprężeniu, w wyniku czego obiekt znajdujący się w tchawicy zostaje wypchnięty. Rękoczyn stosuje się w ostateczności, wtedy, gdy inne metody (np. opukiwanie po plecach czy zachęcanie do odkrztuszania) nie działają, ponieważ istnieje możliwość uszkodzenia trzewi jamy brzusznej.

"Nie jestem bohaterem"

Ojciec Belli jest wdzięczny zarówno Jackowi za szybką reakcję, jak i jego ojcu, za nauczenie chłopca chwytu. Tata Jacka jest z kolei zaskoczony skromnością syna. Mówi, że chłopiec, który marzy o byciu żołnierzem, nie uważa swojego czynu za wyjątkowy:

Zapytałem go: „możesz powiedzieć o sobie, że jesteś bohaterem?", a on odpowiedział: "są policjanci, strażacy i żołnierze, którzy robią takie rzeczy codziennie". On jest po prostu 11-latkiem, który odpowiednio zareagował, kiedy sytuacja tego od niego wymagała.

Bella cieszy się, że ma takiego kolegę, jak Jack. Wie, że zawsze może na niego liczyć: „Wiedziałam, że mi pomoże. W końcu to mój najlepszy przyjaciel”.

 

To też może cię zainteresować:

Napisała do córeczki list, który ma jej pomóc odnaleźć się w przedszkolu. "Nie uśmiechaj się", "nie przepraszaj"

Siedem nawyków, które zwiększą szansę na bycie szczęśliwym. "Kluczem jest, aby zacząć od siebie" [ROZMOWA]

Z roku na rok przybywa rodziców, którzy nie szczepią dzieci. Dlaczego? W ostatnim odcinku flagowego programu Gazeta.pl "Make Poland Grerat Again" problem zgłębiają chłopcy z Make Life Harder.

Skąd się bierze moda na nieszczepienie dzieci? Prześwietlamy antyszczepionkowców [MAKE POLAND GREAT AGAIN odc. 5]

Skąd się bierze moda na nieszczepienie dzieci? Prześwietlamy antyszczepionkowców [MAKE POLAND GREAT AGAIN odc. 5]

A teraz sprawdź swoją wiedzę i rozwiąż nasz quiz >>>>

Więcej o: