Jak prawidłowo trzymać noworodka? Wielu rodziców popełnia ten sam błąd, co Natalia Siwiec [WYJAŚNIAMY]

'Tak trzyma się lalkę w filmie klasy B' - pisali ludzie pod zdjęciem Natalii Siwiec, na którym celebrytka pozuje z maleńką córeczką. Co takiego zrobiła źle? Wyjaśniamy, na czym polega jej błąd.

To jedno z pierwszych zdjęć, na którym Natalia Siwiec chwali się swoją córeczką. Na pierwszy rzut oka nie ma nim nic nadzwyczajnego. Jednak doświadczone mamy od razu wyłapały pewien błąd.

'Takiego małego dzieciątka się nie pionizuje'

Pod postem wywiązała się dyskusja między kobietami. Zdaniem wielu komentujących świeżo upieczona mama trzyma dziecko w niewłaściwy sposób. Przypomnijmy, że jej córeczka ma zaledwie kilka tygodni. Celebrytkę poinformowano więc o tym, że dziecko ma jeszcze za słaby kręgosłup, by trzymać je w pozycji pionowej.

Pozycja pion, dzieciątko jakby na baczność stało, owszem można nie przytrzymać dziecku główki, ale ciało mamy wówczas powinno być odchylone do tyłu, w pozycji półleżącej. Tak trzyma się lalkę w filmie klasy B.
Polecam zaczerpnąć wiedzy u lekarza lub rehabilitanta czy fizjoterapeuty.
Takiego małego dzieciątka się nie pionizuje! !!!!! Poczytaj o tym Natalia, jakie są potem tego skutki. Najlepiej nosić dziecko w pozycji leżącej na brzuszku lub plecach, dopóki samo nie umie siedzieć.

"Każdy trzyma dziecko, jak uważa za stosowne"

Nie zabrakło jednak fanów, którzy postanowili stanąć w obronie młodej mamy.

Nie przejmuj się tymi 'złotymi radami' 'idealnych, podręcznikowych mam'. Mają zbyt mało zajęć i muszą swoje 'mądrości' w sieci zamieszczać.
Każdy trzyma dziecko, jak uważa za stosowne. Może dziecko położyło główkę, a kocyk się po prostu tak odkształcił.

Zobacz zdjęcia Natalii Siwiec z córeczką >>

Jak prawidłowo nosić niemowlę?

Kto ma rację w tej dyskusji? Specjaliści przyznaliby rację krytykom celebrytki. Okazuje się, że dostosowanie pozycji do etapu rozwoju niemowlęcia jest bardzo ważne. Stawy i kręgosłup niemowlaka nie są jeszcze gotowe do znoszenia pozycji pionowej.

- Dlatego noworodka i niemowlęcia staramy się nie nosić pionowo, choćbyśmy nawet mocno podtrzymywali jego główkę. Właściwą dla niego pozycją jest pozycja półleżąca lub leżąca. Dziecko może spoczywać na naszym przedramieniu w pozycji fasolki, na boku, na brzuchu. Pod koniec pierwszego półrocza, gdy mięśnie jego grzbietu się wzmocnią, można malucha trzymać na swoim przedramieniu przodem do świata, bezpiecznie opartego plecami o tors rodzica - radził nam fizjoterapeuta Paweł Zawitkowski.

Błędy gwiazd ostrzeżeniem dla innych?

Kilka miesięcy temu podobna krytyka spotkała amerykańską celebrytkę Kim Kardashian, która niewłaściwie usadzała dziecko w foteliku samochodowym (więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ). Ktoś może powiedzieć, że łatwo jest krytykować znane osoby za pośrednictwem mediów społecznościowych, gdy nie grozi nam konfrontacja z nimi w realnym życiu. Z jednej strony to prawda, z drugiej trzeba jednak także zauważyć pozytywny aspekt takich uwag. Nie każda świeżo upieczona mama robi wszystko bezbłędnie, dlatego nagłaśnianie błędów, jakie popełniają znane osoby, ma walor edukacyjny. Może to uchronić innych przed podobnymi pomyłkami.

Ekspert pokazuje, jak uspokoić płaczące niemowlę. Efekt niesamowity! "Znałeś się z tym dzieckiem wcześniej?"

Więcej o: