Obce dziecko ją obraziło. Jego matka stała obok. 'Było mi przykro nie tyle przez małą, co przez jej matkę'

Dziecko w sklepie głośno komentowało wygląd Oli, a jego mama nie reagowała. Postanowiliśmy zapytać pedagoga, jak w takiej sytuacji powinien zachować się rodzic

Ola jest autorką bloga parentingowo-lifestylowego Grunt to dezorganizacja oraz mamą małej Ewy. Ola zmaga się też z nowotworem piersi. Ostatnio na swoim fanpage'u na Facebooku udostępniła post, w którym opisała przykrą sytuację, jaka spotkała ją podczas zakupów. 

Post Oli publikujemy za jej zgodą. Więcej tekstów autorki znajdziecie na blogu Grunt to dezorganizacja.

Stoję sobie dzisiaj przy kasie w Pepco. Przede mną kobieta z córką na oko 4-5 letnią. Mała, spojrzawszy na mnie, mówi do matki:

- ONA nie ma włosów?

Jej mama nic. Dziewczynka powtórzyła, a matka dalej udaje, że nie słyszy. Wobec tego dziewczynka kontynuuje:

- Ale to nieładnie wygląda, prawda?

Siląc się na uśmiech, odpowiedziałam jej tylko, że owszem, nie mam włosów, że to nie był mój wybór, ale dziecko jakby nie słyszało. Tylko tyle byłam w stanie z siebie wydusić, bo mnie zatkało.

Zrobiło mi się przykro i nie tyle przez tą małą, co przez jej matkę, która udawała głuchą . Nie, nie liczyłam na żadne przeprosiny, nic w ten deseń, bo to tylko dziecko, chociaż oczywiście byłoby miło. Tak naprawdę w tym wypadku odpowiedzenie czegokolwiek byłoby lepsze niż milczenie. Ja rozumiem, że osoba w turbanie to nie jest częsty widok, więc może i tę kobietę przytkało nie mniej niż mnie, kiedy usłyszała swoją córkę. Może pierwszy raz była w takiej sytuacji i nie wiedziała jak się zachować, ale kurczę. Mogła chociaż zwrócić młodej uwagę, że nie ,,ONA", tylko ,,PANI". Bo to ,,ona" było tak wyraźne, że aż rażące... Nie wiem, może za dużo wymagam. Chcę mieć już te głupie włosy, żeby Ewa miała ,,ładną" mamę.

"Niewłaściwie zachowała się matka"

O skomentowanie zachowania anonimowej mamy poprosiliśmy doktor Martę Majorczyk, pedagoga i wykładowczynię w Collegium Da Vinci w Poznaniu, doradcę rodziny w poradni psychologiczno-pedagogicznej przy Uniwersytecie SWPS:

Odnośnie tego przypadku, moim zdaniem to matka tej dziewczynki zachowała się niewłaściwie, a nie dziecko. Matka powinna zareagować w tej sytuacji. Po pierwsze, poprawić córkę i powiedzieć, że nie "ona" lecz "pani" i po drugie krótko wyjaśnić córce, dlaczego ludzie nie mają włosów. A Panią przeprosić.

Majorczyk wyjasniła, że dzieci z natury są ciekawe świata. Jeśli coś jest nietypowe i odróżniające się, jak najszybciej starają się dowiedzieć o tym więcej: "Dzieci pytają o sprawy niepełnosprawności czy odmienności w momencie pierwszego spotkania z osobą z dysfunkcją. To jest naturalne. Ważne w tym momencie jest zachowanie rodzica i to, co powie dziecku. Dorośli utożsamiają się z chorobą i cierpieniem, a dzieci nie są tymi emocjami obciążone. To dorośli w tej sytuacji czują się skrępowani, kiedy dziecko dopytuje, dlaczego ktoś wygląda inaczej". 

Doktor uważa, że rodzice nie powinni unikać rozmów z dziećmi na trudne tematy. W sytuacji, w której dziecko zachowuje się jak opisana przez Olę dziewczynka, rodzice powinni zastosować się do dwóch rad przedstawionych przez Majorczyk:

  1. Nie staraj się uciszać dziecka, nie odwracaj jego uwagi, tylko zareaguj spokojnie. Jeśli będziesz odciągać uwagę dziecka, albo każesz mu przestać zadawać, pytania, będziesz sam budował wokół odmienności i niepełnosprawności sytuację napięcia, a dziecko będzie coraz głośniejsze. Osoba, która jest obiektem zainteresowania widzi to całe zdarzenie i może się czuć niekomfortowo.
  2. Skup się lepiej na przekazaniu dziecku najważniejszych informacji dostosowanych do jego możliwości poznawczych. Powiedz: "Ta pani nie ma włosów i robi zakupy tak jak my. Ktoś ma włosy na głowie a ktoś nie. Może lubi taką fryzurę. To, co pani ma na głowie to turban/chusta, to takie nakrycie głowy, jak twoja zimowa czapka czy kapelusz dziadka". Warto dodać coś pozytywnego: "Zobacz, jaki ten turban/chusta ma piękne kolory."

To też może cię zainteresować:

9-latka zgoliła sobie włosy. Zamiast się oburzać, jej matka wzruszyła się do łez

"One wracają" - ojciec zrobił zdjęcie rzęs córki po skończonym leczeniu raka

Czy amigdalina leczy raka? [NaZdrowie]

Więcej o: