Tata opublikował zdjęcie noworodka. Zainteresowało ono pediatrę, który przez internet zdiagnozował dziecko

Niektórzy wypominają świeżo upieczonym rodzicom ciągłe publikowanie zdjęć noworodków, tymczasem ten przypadek pokazuje, że dzięki temu rodzic może dostać bezcenną pomoc, choć mógł nawet nie wiedzieć, że jej potrzebuje.

Użytkownik Imgura o pseudonimie B3RT0 chciał pochwalić się nowo narodzoną córeczką. W tym celu zamieścił jej zdjęcie zrobione tuż po pierwszej kąpieli na portalu społecznościowym. Dziewczynka miała zabawną minę, więc ojciec podpisał je "Pierwsza kąpiel mojej córki nie poszła dobrze".

"Czy ona nie jest zażółcona?"

Pośród wielu komentarzy ludzi, którzy zachwycali się grymasem niemowlaka, ojciec dostrzegł też wpis znajomej lekarki. Specjalistka zainteresowała się kolorem skóry dziewczynki:

Czy jej oczy nie są zażółcone? Wyglądają jakby były, ale całe zdjęcie jest trochę przebarwione na żółto. Pewnie jest ok, ale żółtaczka jest u noworodków symptomem hiperbilirubinemii, która jest powszechna w pierwszych dniach lub tygodniach życia. Jeśli jej oczy czy skóra wyglądają żółtawo, prawdopodobnie powinniście odwiedzić lekarza. Jestem pediatrą.

Ojciec przeczytał komentarz i natychmiast zabrał dziecko do lekarza. Okazało się, że diagnoza z komentarza była trafna. Tata przyszedł na badanie w samą porę. Dziewczynka rzeczywiście miała podwyższony poziom bilirubiny. Gdyby nie interwencja medyczna, u dziecka mogłyby wystąpić nieodwracalne uszkodzenia mózgu.

Zobacz wideo

Żółtaczka u noworodków

Żółtaczka u noworodków jest dość powszechna - ma ją 60 procent dzieci urodzonych w terminie oraz 80 procent wcześniaków. Zażółcenie skóry jest objawem tego, że wątroba dziecka nie radzi sobie z wydaleniem z organizmu nadmiaru bilirubiny (żółtego barwnika). Choć żółtaczka sama w sobie nie wymaga leczenia, powinna być ona dla rodziców sygnałem do uważnego kontrolowania stanu zdrowia dziecka. Noworodkowi o zażółconej skórze pobiera się krew, żeby skontrolować poziom bilirubiny. Jeśli stężenie tego barwnika przekracza 12-15 mg%, konieczne jest leczenie, ponieważ mogą wtedy powstać nieodwracalne zmiany w mózgu.

To też może cię zainteresować:

Więcej o:
Copyright © Agora SA