Wyprostowała włosy prostownicą dwulatce. Pytamy fryzjera, jak takie zabiegi wpływają na włosy dziecka

Crystal Harden, mama prawie dwuletniej dziewczynki, została skrytykowana przez użytkowników Instagrama za filmik, który udostępniła. Na nagraniu widać jej małą córeczkę ze świeżo wyprostowanymi prostownicą włosami.

Tuż po udostępnieniu posta reakcje większości komentujących były pozytywne - uznali, że dziewczynka wygląda uroczo w wyprostowanych włosach. Niektórzy jednak zaczęli zwracać uwagę na to, że córka Crystal może być jeszcze za mała na takie zabiegi. Oskarżyli też matkę o seksualizację dziecka. Nagraniem zainteresował się portal The Shade Room, który udostępnił je na swoim Instagramie.

"To nie przystoi"

Tam doczekało się ono ponad dwóch milionów wyświetleń. Ludzie uznali, że Crystal nie pozwala córce być dzieckiem. Zwrócili też uwagę na to, że matka niszczy włosy dziewczynki:

- Może i wygląda uroczo, ale taka fryzura przystoi 16 latce...

- Nie zrobiłabym tego swojemu dziecku. Zniszczenia od temperatury mogą być poważne, tym bardziej, że takie włoski są wrażliwe.

- A potem zastanawiamy się, czemu nasze dzieci tak szybko dorosły...

Żeby uspokoić komentujących, Crystal zapewniła, że włosy córki prostowała tylko ten jeden raz i nie zamierzała tego robić więcej, póki dziewczynka nie osiągnie odpowiedniego wieku.

Zdaniem eksperta

O zdanie na temat takiego zabiegu przeprowadzanego u niespełna dwuletniego dziecka zapytaliśmy Marcina Lutza, stylistę fryzur i właściciela atelier Kuchnia Fryzjera:

Ludzie mają podstawy do tego, żeby ją krytykować. Z włosami do trzeciego, czwartego roku życia nie należy robić w zasadzie nic. Można ewentualnie tylko delikatnie podcinać. Dopiero włosy dzieci od czwartego roku życia zaczynają wyglądać tak, jak będą wyglądały w wieku dorosłym.

Dla uspokojenia fryzjer dodał, że jeśli był to jednorazowy wybryk matki, a włosy zostały zabezpieczone kosmetykami chroniącymi je przed wysoką temperaturą, to nie powinny one ulec dużym zniszczeniom. Jednocześnie podkreślił, żeby u tak małych dzieci nigdy nie stosować prostowania chemicznego ani keratynowego:

Dziecko może niestety bardzo szybko stracić włosy, ponieważ włos jest głęboko penetrowany, preparaty działają na bardzo wysokiej temperaturze. Przede wszystkim to też zależy od tego, jakiego używa się produktu. Produkt, który zawiera formaldehyd, a niestety bardzo wiele produktów go zawiera, ma bardzo wysokie stężenie oparów w związku z tym dziecko może po prostu zachorować, ponieważ dziecko ma bardzo wrażliwe nie tylko włosy, lecz także płuca. Efekt może być taki, że po miesiącu włosy mogą się wykruszać, jeżeli były one prostowane od nasady, może być uszkodzona łuska włosowa i niestety dziecko może stracić włosy. 

To też może cię zainteresować:

Ludzie myślą, że mama tej 2,5-latki spaliła jej włoski farbami. A dziecko ma tę samą anomalię, co Einstein

"Mamo jestem za gruba! Moje koleżanki są szczuplejsze." Jak pomóc dziecku, które myśli, że jest grube?

Tajemnice królewskiego porodu - czego musiały przestrzegać Kate, Diana i Królowa Elżbieta?

Więcej o: