Dziecko, które zakaziło się HIV w trakcie porodu, jest zdrowe. Jednak eksperci nie są nadmiernie optymistyczni

Dziecko, które zakaziło się HIV w trakcie porodu, jest już całkowicie zdrowe. To druga taka sytuacja w blisko 40-letniej historii choroby. Naukowcy nie znaleźli jeszcze wyjaśnienia dla tych przypadków.

Zaskoczenie naukowców

Jak poinformował The Guardian, dziecko z RPA, które blisko dziesięć lat temu w trakcie porodu zakaziło się HIV, obecnie jest całkowicie zdrowe. Naukowcy, którzy badają ten przypadek, ogłosili to w trakcie odbywające się obecnie międzynarodowej konferencji w Paryżu na temat AIDS.

Lekarze z RPA ujawnili, że od lat prowadzą eksperyment, którego celem jest zbadanie, jak rozwija się choroba w przypadku dzieci zakażonych HIV w trakcie porodu, którym w pierwszych miesiącach życia podawano leki antywirusowe, a następnie leczenie wstrzymywano. Przypadek dziecka, którego organizm całkowicie zwalczył wirusa, okazał się dla nich bardzo zaskakujący i problematyczny. Na chwilę obecną naukowcy nie potrafią go wyjaśnić. Jest on nietypowy przede wszystkim dlatego, że stan nosicieli HIV pogarsza się zazwyczaj po odstawieniu leków antywirusowych. Co więcej, przyspiesza to rozwój pełnoobjawowego AIDS.

HIV: co to za wirus i co trzeba o nim wiedzieć

Nietypowa historia choroby

Pacjent z RPA, który niedługo skończy 10 lat, nie ma obecnie żadnych objawów choroby. Szczegółowe badania potwierdziły, że jest całkowicie zdrowy. Dziecko zostało zakażone HIV przez matkę w trakcie porodu. Leczenie dziecka rozpoczęło się, gdy miało ono 9 tygodni. Wraz z zahamowaniem rozwoju wirusa, przerwano podawanie leków. Mimo że jego stan się nie pogarszał, od tego czasu dziecko było pod stałą obserwacją specjalistów.

Ta historia daje sporą nadzieję dla wszystkich osób zakażonych HIV. Jednak eksperci, dla których ta sytuacja jest nadal bardzo zagadkowa, zalecają ostrożność.

- Ten przypadek wywołał więcej pytań niż odpowiedzi - powiedziała Linda-Gail Bekker, przewodnicząca Międzynarodowego Stowarzyszenia AIDS w trakcie konferencji w Paryżu.

To nie pierwszy taki przypadek

Jak przypomina The Guardian, to nie pierwszy tego typu przypadek w blisko czterdziestoletniej historii choroby. Poprzednie także dotyczyły dzieci zakażonych wirusem przez matki w trakcie porodu. Dwa lata temu informowano na temat Francuzki urodzonej w 1996 roku, która przyjmowała leki antywirusowe przez pierwsze 6 lat życia. Od tamtego czasu, dorosła już obecnie kobieta, jest całkowicie zdrowa. Jeszcze inna historia miała miejsce w Stanach Zjednoczonych. Dziecko zakażone HIV, które przez pierwsze 18 miesięcy życia przyjmowało leki, zostało uprowadzone przez własną matkę, przez co leczenie zostało przerwane. Gdy po pewnym czasie przebadano je ponownie, okazało się całkowicie zdrowe. Jednak po dwóch latach ogłoszono, że wirus jest ponownie wykrywalny w organizmie dziecka.

HIV a poród

Obecnie na świecie żyje blisko 3,3 miliona dzieci z HIV. Warto przypomnieć, że noworodki zakażają się wirusem zazwyczaj w trakcie porodu lub karmienia piersią. Z tej przyczyny od lat prowadzone są liczne kampanie, które mają zachęcić kobiety do robienia testów w okresie ciąży. Dzięki świadomości bycia zakażoną i zastosowaniu odpowiednich rozwiązań w trakcie porodu chora kobieta może urodzić całkowicie zdrowe dziecko.

Zobacz także: Jesteśmy coraz bliżej pokonania HIV. Naukowcy usunęli wirusa z genomu myszy

Więcej o: