Okulary na lato nie muszą być ładne, a bezpieczne. Niestety większość z nas posiada te szkodliwe dla oka

Znajdziemy je na ulicznych stoiskach i w większości sieciówek. Wydawać by się mogło, że zakup okularów przeciwsłonecznych to łatwe zadanie. Okazuje się jednak, że zazwyczaj podchodzimy do tego zbyt nieostrożnie.

Szkodliwe dla oczu okulary przeciwsłoneczne posiada większość z nas. Mało się o tym mówi, więc często nie zdajemy sobie z tego nawet sprawy. Warto jednak to zmienić i zadbać o narząd wzroku nasz i naszych dzieci.

Latem zapominamy o oczach

W okresie wakacyjnym zazwyczaj koncentrujemy się na ochronie skóry. Zapominamy jednak o oczach, przez co kupujemy niewłaściwe okulary przeciwsłoneczne. Dla wielu z nas są one przede wszystkim element uzupełniający letnie stylizacje. Jednak zazwyczaj zapominamy o ich najważniejszej funkcji, jaką jest ochrona naszych oczu przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego.

Specjaliści podkreślają, że lepiej jest już całkowicie zrezygnować z okularów przeciwsłonecznych niż chodzić w tych niewłaściwych. Dlaczego? Najtańsze modele posiadają zazwyczaj przyciemniane szkiełka, które wpływają na rozszerzenie naszych źrenic. Dzieje się tak, dlatego, że dociera do nich mniejsza ilość światła. Przez to do naszych oczu dostaje się znacznie więcej niebezpiecznego promieniowania ultrafioletowego.

Kupując tanie okulary, narażamy oczy nasze i naszych dzieci na wiele chorób, które mogą rozwinąć się nawet po kilku latach. Warto więc zadbać o to, by wybierać sprawdzone produkty, które nie wpłyną źle na nasze zdrowie.

Jak na oczy działają promienie UVA i UVB?

Istnieją trzy rodzaje promieniowania ultrafioletowego, które różnią się między sobą długością fali. Są to promieniowanie UVA, UVB oraz UVC. Dla ludzi istotne są tylko dwa pierwsze, ponieważ docierają one do powierzchni ziemi. To, że są one bardzo niebezpieczne dla skóry, wie większość z nas. Jednak jeśli nie zachowamy odpowiedniej ostrożności, mogą one także negatywnie wpłynąć na narząd wzroku. Jeśli nie zadbamy więc o odpowiednią ochronę, w przyszłości grozi nam m.in. zaćma, zwyrodnienie spojówki, a nawet czerniak naczyniówki.

W trakcie zakupów warto więc pamiętać, że najtańsze okulary nie chronią, a wręcz nam szkodzą. Ktoś, kto chce zadbać o wzrok swój i swoich dzieci, powinien więc zachować szczególną ostrożność. Niektórzy decydują się na zakup specjalistycznych okularów u optyka lub w renomowanych salonach optycznych. Jednak w takich przypadkach należy przygotować się na dosyć spory wydatek.

Dobrze dobrane okulary przeciwsłoneczne to ochrona przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym.Dobrze dobrane okulary przeciwsłoneczne to ochrona przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. istockphoto

Czym kierować się w trakcie zakupów?

O czym musimy pamiętać w trakcie poszukiwań okularów, jeśli nie chcemy decydować się na zakup tych najdroższych za kilkaset złotych? Powinniśmy zwrócić uwagę na kilka aspektów. - Na ich etykiecie może być opis UVA 400, co oznacza, że soczewka przeciwsłoneczna blokuje promieniowanie UVA do długości fali 400 nanometrów (maksimum) lub 315 nm dla UVB (maksimum). Oczywiście przeciętnemu człowiekowi takie informacje o nanometrach niewiele mówią, dlatego zwykle podaje się wysokość ochrony przed UV w procentach. Dlatego pamiętajmy, by szukać tych ze stuprocentową ochroną lub oznaczeniem UV 400 nm - powiedziała w rozmowie z gazeta.pl optometrystka Ewa Witowska-Jeleń.

Wielu z nas zastanawia się także, jaki kolor okularów jest najlepszy. Najchętniej decydujemy się na brąz, szary i ciemną zieleń. Czy ten aspekt rzeczywiście ma aż takie znaczenie? - Nawet bezbarwne soczewki okularowe mogą zapewniać stuprocentową ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym. Nasycenie barwą jest natomiast istotne w przypadku okularów fotochromowych. Te, im większa ekspozycja na UV, ciemnieją bardziej. Klasyczne okulary przeciwsłoneczne mogą być szare, brązowe czy nawet różowe - dla ochrony oczu (o ile pochłaniają 100% UV) nie ma to znaczenia. Wpływa to tylko na komfort widzenia z racji różnych predyspozycji do odbierania kolorów - skomentowała ekspert.

Warto pamiętać o oczach

Szkodliwe dla oczu okulary ze stoisk lub sieciówek miał zapewne każdy z nas. Mało się na ten temat mówi, często więc nie zdajemy sobie sprawy z zagrożenia. Koncentrujemy się na aspekcie wizualnym, a zapominamy o zdrowiu. Warto więc pamiętać o najważniejszej funkcji okularów przeciwsłonecznych i przyzwyczajać nasze dzieci od najmłodszych lat do bezpiecznych rozwiązań.

Kiedy dziecko zaczyna widzieć?

Więcej o:
Copyright © Agora SA